Jotenkin se on typerää miten usein rakkaudesta puhutaan kuin se olisi jotain kermakarkkitouhua.
Suurimmillaan ja korkeimmalla tasolla siinä kyse on uhrautumisesta Jeesus uhrautui ristillä sovittaakseen kaikkien niiden synnit jotka uskovat Häneen .
Jumalan rakkaus ihmiskuntaa kohtaan on suurempaa kuin mä tykkään susta ja sä musta.
Ihminen voi tuntea vetoa toista kohtaan ilman että rakkaudella on mitään asian kanssa tekemistä, monessa asiassa sanotaan mukana olevan rakkaus vaikkei ole.
On se miehen ja naisen välinen suhdekin lähempänä jotain extreme lajia kuin golfinpeluuta.
Muistan kun joskus 90-luvulla uutisissa kerrottiin kissaemon vaarantaneen useaan otteeseen henkensä hakiessaan poikasensa pois palavasta talosta.
Se on paljon voimallisempi näytös rakkaudesta kuin joidenkin Love hotellien touhut.
Rakkaus on extreme-touhua
1
<50
Vastaukset
- valistunut
Jos rakkaudella on syy tai aihettaja, niin se ei ole rakkautta,
vaan rakkauden kaapuun puketunutta pyydettä omistuksen halua
josta mielessämme luomme rakkauden tunteen, mutta rakkaus ei ole tunnetta
Viha sensijaan on tunnetta joka on ihmisen itsensä luomaa, aikaan sidotun mielen luomus
Rakkaus taas on ajatonta, ja kun tuo rakkauden valo saappuu sydämmeemme, se on vlo joka ei jätä varjoa, jossa viha voisi lymytä.
Mitä tapahtuu kun rakastumme johon kuhun henkilöön,
todellisuudessa me rakastumme omaan milikuvaan tuosta rakkauden kohteesta
Kun sitten rakkaudemme kohde ei olekkaan sen mielikuvan mukainen, allamme muokkaamaan tuota kohdetta mielikuvamme mukaiseksi kun olemme kiintyneet jo siihen, tai sitten panemme kantapäät vastakkan ja lähdemme eri suuntiin.
Kiintymys on kuitenkin luonteeltaan omistuksen halua, ja väkivaltaisuutta, joka epää todellisen rakkauden
vain rakastamalla koko maailmaa voimme rakastaa mys sitä joka käy virellämme kaikkine vikoineen ja puutteineen
Jos tunnemme vihaa ja sanomme rakastamme niin se omien pyyteidemme pukemista rakkaudeksi, ja se tulee tuottamaan meille tuskaa ja kärsimystä
Rakkaus säilyy puhtaana vai jos emme kiinny rakkaudemme kohteeseen,
Rakkaudella ei ole syytä eikä aiheuttajaa,vihalla on aina syy ja aihettaja
Onni ei ole elämän päätavoite vaan tulee sivutuotteena oikeanlaatuisesta elämästä
Ilo jolla on aihettaja on vain hetkellistä,ja tuo mukanaan murheen, mutta ilo jolla ei ole aiheuttajaa on ikuista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt263949Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.442019Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö421283- 771155
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi361097Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251096Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä491007Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173861Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin140853- 56833