"Suomenruotsalaisten vaatimuksesta asetettiin jatkosodan aikana kielirauhakomitea, jonka mietinnössä (1:1945) todettiin, että ruotsinkielisten käyttämä sana "finländare" loukkaa suomenkielisiä ja sen käytöstä luvattiin luopua."
Onko kielirauhakomitea totta?
13
11236
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuulostaa kyllä uskomattomalta jutulta. Siis se, että surujohtajat koskaan mistään syystä ottaisi huomioon suomalaisten tunteet toiminnassaan!
Kolme ensimmäistä sanaa on totta, vielä 2012. Loppu ei ole.
Ei voi tulla rauhaa ennen kuin oikeus toteutuu. Suomessa tehtiin "(kieli)rauha" oikeudenmukaisuuden kustannuksella, sellainen rauha ei ole kestävä
Finländare on todella loukkaava nimitys. On ainutlaatuista, että pieni vähemmistö nimeää uudelleen kokonaisen kansan. Finländare-nimitys on levinnyt esim. ruotsiin.
Kuitenkin maa on suomalaiste ja vaikka hienolle ruotsinkieliselle oli aikanaan mahdoton ajatella, että tämä maa olisi finnejen maa maan ikiaikaisen enemmistön mukaan ja että hänkin siten auttamatta olisi kansallisuudeltaan itsenäisessä maassa en finne, niin siitä kuitenkin on kysymys.
Kaikki tämän maan kansalaiset ovat suomalaisia, finne. Suomenmaalaisuutta, joka olisi jotenkin irrallaan suomalaisuudesta ja jopa jotenkin sen yläkäsite, ei ole olemassa.
Itsepäinen halu nähdä ja määritellä suomalaisuus toisin, on todella loukkaavaa.
Olet oikeassa "finländare" on loukkaava miten olisi "finnjävel" ??
Sinullako on oikeus määritellä miksi suomenruotsalaiset saavat kutsua itseään? LOL.
hmmm...mielestäni "jävla homo" on parempi vaihtoehto....
Finnjäveleitä ovat ne rannikolla asuvat muumiruotsia puhuvat pellet, jotka luulevat olevansa suomalaisia parempia ja ihannoivat Axel Olof Freudenthalia. Miksi tulivatkaan tänne, jos ei maa ja sen kansa kelpaa ?
Miten muuten se pakkoruotsin poisto sujuu?
Kyllähän te koko fondien miljardiomaisuudella pistätte hanttiin - se pakkoruotsi kun on teille elämää tärkeämpi asia. Pakko poistuu, kun järki palaa pakottajien päähän.
Miten muuten se pakkoruotsin poisto sujuu? "
Kiitos hyvin. Jo yli puolet kansanedustajista on poistamisen kannalla ja kokoomuksen puoluekokoukseen tulee kesällä vain yksi aloite pakkoruotsin poistamiseksi. Ettei Katainen pääse väittämään, että aloitteet ovat ristiriitaisia.
Eli hyvässä vauhdissa on.
Kokoomushan 2vuotta sitten hyväksyi pakkoruotsin poiston puoluekokouksessaan, mutta katainen venkuili sen puoluehallituksen syyksi ettei sitä poistettu.
Mitä sitten katainen on tehnyt pakkoruotsin pysymisen ateen huikea, yliedustus valtioneuvostossa on RKP:llä yli sen kannatuslukujen, sietää kysyä"MIKSI".