Mikä puolue ainoana Suomessa vaatii veroparatiisien sulkemista, kansojen ja valtioitten siivellä elävien veropakolais-vapaamatkustajien ilmaisten juhlien lopettamista?
Vastaus Vasemmisto:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2742720/vasemmistoliitto-vaatii-elvytysta-kehysneuvotteluissa
Vastaus Vasemmisto:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2742720/vasemmistoliitto-vaatii-elvytysta-kehysneuvotteluissa
Vastaukset 11
Vanhimmat
Vasemmisto on perseestä, työväenpaskojen sivistystaso on nolla.
Nimimerkkisi "natomies" kertoo jo, että olen äitisi peräkammarissa asusteleva kouluja käymätön pummi.
Suomea pystyssä pitävät työläiset, joka suomalaisia paskoiksi haukkuu, joutaa mennä sinne Cayman saarilleen asumaan, mieluiten omilla rahoillaan.
Juu, tämä Arhinmäki on täysi kokkareitten perseennuolija menemällä hallitukseen. Muistakaa viime vapun puheita kys. "herralta", mainiten takinkäännön Suomen mestaruuskisojen alkavan, viitaten Soiniin, mutta itse kääntänyt takkia ennätystahtiin myötäilemällä kokkareitten metkuja. Kyllä linja kummasti muuttui, kun hallitukseen "pääsi". Siis TÄYSI PELLE koko takinkäännön Suomen mestari.
Vasemmistoliiton linja ei ole muuttunut mihinkään. Puolue toimii koko ajan sen puolesta, että mahdollisimman moni tavoiteohjelman päämäärä toteutuisi. Oppositiossa vasemmistoliitolla ei olisi ollut mitään työkaluja muutoksen tekemiseen. Hallituksessa vasemmistoliitolla on yllättävän paljon valtaa, tästä hyvänä esimerkkinä on harmaan talouden kitkemiseen lisätyt toimet. Eikä se ole ainoa hyvä saavutus.
Vasemmiston ideologia uskoo yksityisomistuksen lakkauttamiseen ja tuotantovälineiden kollektivisoimiseen, mikä idioottimainen ajattelutapa.
Oikeiston ideologia (kapitalismi) perustuu ahneuteen. Se jos mikä on itsekäs ja idioottimainen ajattelutapa.
Eikä perustu, vaan yksityisomistukseen ja yrittäjyyteen. Vasemmisto uskoo riistoon, oikeisto vapauteen. En halua olla kenestäkään riippuvainen, haluan olla itsenäinen ja vapaa. Helppo sinun on huudella sieltä tietokoneidesi ääreltä kun et ole koskaan omistus- ja tuotantovälineiden yhteisomistuksessa elänyt.
Nii tappakoot kuka vaan kenet vaan ei väliä poistetaan suoraan koko valtio lakkautetaan sairaalat, poliisi, palolaitokset, vankilat, korkeinoikeus ja muu valtion YHTEISOMISTUKSESSA olevat laitokset?
"Alas oikeisto" ei ole oikein ymmärtänyt mistä on kyse. Kukaan ei täällä pärjää ahneudella vaikka joku niin saattaa luulla, se millä parhaiten pärjää on järkevä talouspolitiikka joka on tupannut hetkellisessä tai vähän pidemmässäkin innossa joiltain unohtua.
Joskus poliitikkoja kiusaa uskon puute asiaansa ja he antavat yleiselle mielipiteelle liikaa arvoa ja sortuvat tuhlailuun. Se kuitenkin kostautuu myöhemmin yleensä korkoineen kuten Kreikalle nyt on käynyt ja muutamalle muullekin saattaa olla käymässä jos rohkeus asioiden korjaamiseen loppuu.
Oikeistolainen politiikka tuottaa enemmän tulosta ja auttaa siten myös sosiaalisia tapauksia kun jaettavaa löytyy enemmän. Vasemmistolainen politiikka ei edes halua esim. pienentää tuloeroja eikä työttömyyttä.
Tuloerot pienenisivät senttikorotuksin prosenttien sijaan ja työttömyyttä voitaisiin huomattavasti vähentää jakamalla työ uudestaan tasaisemmin työaikaa säätelemällä.
Alle 10 000€:n vuositulot verottomiksi. Järkevin ratkaisu.
Suomen Vasemmisto ajaa tätä asiaa.