Jos Lentosotakoulun annetaankin jatkaa, mutta hallitus pitää säästö velvollisuudet ennallaan, se tietää vaikeita aikoja yhä suuremmalle joukolle ihmisiä.
Lentotunteja karsitaan ja Hornetit pysyvät maassa. Sotilaita ja siviilejä irtisanotaan entistä enemmän, joten maan puolustuskyky romahtaa, mikä saattaa olla jo näilläkin eväillä edessä.
Osoittakaa mielummin katalaiselle hallitukselle mieltä puolustusmäärärahojen leikkauksista, koska niiden perumisesta tulee vasta pysyvää hyötyä.
Liittykää Perussuomalaisten suureen joukkoon, sillä vain niin puhalletaan tämä kaksinaamainen peli poikki.
Mitä tapahtuu, jos Lentosotakoulua ei lahdatakaan?
18
108
Vastaukset
Ei sitä puolustuskykyä ole ollut olemassakaan 70 vuoteen, joten so not...
- tuleeko tästä sota
Jokaisessa maassa on aina armeija.
Joko vieras tai sitten oma. - kuria pärkkele
tommonen sakilas olis muilutettu rajajokeen vanhan liiton aikana
- parabellum.
Puolustusmäärärahoja on lisättävä! Lakkautukset seis!
- sotako tästä tulee
Juuri näin asioiden alun perin pitikin mennä.
Puolustusmäärärahoja oli tarkoitus lisätä pitkällä aikavälillä niin että, uskottava puolustus säilyy.
Katalainen hallitus veti kuitenkin maton puolustusvoimien jalkojen alta ja sen seuraus on surullista katseltavaa.
- 14
vttu suomi mitään hornetteja tarttee. tai leopardeja.
riittää sotavehkeet joilla saa aseettomia (omia) kansalaisia tapettua.- sotaako nyt haetaan
"sotavehkeet joilla saa aseettomia (omia) kansalaisia tapettua".
Toki laitat linkin niistä "sotavehkeistä" tänne, joilla on omia kansalaisia tapettu sitten jatkosodan?
Tai sitten vain suu suppuun. - tana nege,
sotaako nyt haetaan kirjoitti:
"sotavehkeet joilla saa aseettomia (omia) kansalaisia tapettua".
Toki laitat linkin niistä "sotavehkeistä" tänne, joilla on omia kansalaisia tapettu sitten jatkosodan?
Tai sitten vain suu suppuun.vedä tumppuun, sumppu.
jokaista tämän hetken sotavehjettä on käytetty omien kansalaisten tappoon, esim. nyt syyria. - sodalla kulkee
tana nege, kirjoitti:
vedä tumppuun, sumppu.
jokaista tämän hetken sotavehjettä on käytetty omien kansalaisten tappoon, esim. nyt syyria.Tuo on totta, mutta ettäkö Suomen puolustusmäärärahojen alasajo helpottaisi syyrian tilannetta?
Tuohan nyt vaan niitä todisteita, tai sitten vain suu suppuun. - oot yks tyhmä molo
sodalla kulkee kirjoitti:
Tuo on totta, mutta ettäkö Suomen puolustusmäärärahojen alasajo helpottaisi syyrian tilannetta?
Tuohan nyt vaan niitä todisteita, tai sitten vain suu suppuun."Tuohan nyt vaan niitä todisteita"
noh, stana venkula, pitääkö sut viedä esim. sinne syyriaan ennenku uskot?! - kulkeeko sodalla
oot yks tyhmä molo kirjoitti:
"Tuohan nyt vaan niitä todisteita"
noh, stana venkula, pitääkö sut viedä esim. sinne syyriaan ennenku uskot?!Ei. Minua ei tarvitse viedä syyriaan uskoakseni mihinkään.
Mutta sinun täytyy todistaa se, että Suomen nykyisiä puolustusmäärärahoja, olisi muka käytetty omien kansalaisten tappamiseen.
Tai sitten vaan, suu suppuun.
- ilimajoen paappis
Tuo Kauhavan parranpäristys on taas sitä tyhjää , meille e-pohjalaisille tyypillistä uhoilua. Ne asiat on sovittu ja eduskunta lyö lukkoon vaikka kuinka nyt kapinoitaisiin.
Myöskin aika tekopyhää : muualta kyllä voi lopettaa MUTTA EI MEILTÄ ...heh--- ilimajoen p.
Tuossahan se koomisuus oikein ilmeneekin :
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/mielenosoitus-kauhavalla-miten-taalla-sitten-juhannusta-vietetaan-katso-kuvat-ja-video-1.1152310
voi Jussi-juhulatkin....:P - sotaa ei haluttu...
Jotenkin surullisinta oli nähdä siinä Kauhavan mielenilmaisussa kokoomukselaisia johtohahmoja.
Mitä Jyrki heille tästä sanoo?
Polttakaa jo ne vanhat jäsenkirjat ja tulkaa Perussuomalaisiksi. - 30 luku rules
ilimajoen p. kirjoitti:
Tuossahan se koomisuus oikein ilmeneekin :
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/mielenosoitus-kauhavalla-miten-taalla-sitten-juhannusta-vietetaan-katso-kuvat-ja-video-1.1152310
voi Jussi-juhulatkin....:Pmuiluutaiskohan ne pohjalaaisisännät 30-luvuun maliin muutaamaa päättäjää, vai onkoo se tomooneen vaa pelkkää uhoa???
- 20+14
ihmeteltävän vähän asiallisia kommentteja tässä hyvinkin ajankohtaisessa aiheessa hämmästyttää itseäni. maakunnissa elää kuitenkin luja maanpuolustustahto, mutta onko niin, että osa tänne kirjoittelevista pitää asiaa jotenkin vähäpätöisenä ja turhana? onko vallalla ajatus siitä että, puolustuskykymme voisi aivan hyvin hoitaa joku isoveli? odotteleeko osa näistä vähättelijöistä meille natoa?
- stoppi natoilulle
Ei me mitään Nato-hornetteja tarvita, ne on hyökkäyssotaa varten.
Käytettäisiin nekin rahat puolustukseen, niin saataisiin rajalle ilmatorjunta aseistus ja miinoitus muutaman metrin välein. Ja luultavasti tulisi halvemmaksikin, kuin Nato-hornetit.- 1+20
liittoutuminen ei ole halpaa se tiedetään. mutta näin totaalinen puolustusvoimien alasajo, herättää kyllä kysymyksiä. mikä peli hallituksessa on meneillään ja miksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974309Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351358
- 10979
- 141958
- 6904
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12842Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11780