Ihmeellinen luomakunta

Me ihmiset emme aina ajattele sitä kaikkea moninaisuutta,mitä
luomakunnassa ilmenee.Laitan tähän otteen raamatusta 1. Mooseksen kirja 1:11:"
Ja jumala sanoi edelleen ; "Versokoon maa ruohoa, siementä tekeviä kasveja,
hedelmäpuita, jotka maan päällä lajiensa mukaan kantavat hedelmää, jossa niiden siemen on. "
12 Ja maa alkoi tuottaa ruohoa, kasveja, jotka tekivät siementä
lajiensa mukaan, ja puita, jotka kantoivat hedelmää, jossa niiden siemen on ,
lajiensa mukaan. Jumala näki sitten, että niin oli hyvä. "
Tämä otus, jonka tässä mainitsen ei ole sieni, eikä kasvi tai
eläin. Kuitenkin se on olemassa ja elää ja etsii ravintonsa.
Kyseessä on "limasieni". Lainausmerkit siksi, että nimestään
huolimatta kyseessä ei ole sieni. Tässä solueliössä ei ole aisteja, hermostoa, lihaksia tai suuta.
Silti se liikkuu ja hakee itselleen ravintonsa. Mitä ajattelet
tästä luomakunnan ihmeestä ?

3

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *hytre*
      >>Me ihmiset emme aina ajattele sitä kaikkea moninaisuutta,mitä
      luomakunnassa ilmenee>>

      Monet kyllä ajattelee, ja osa heistä jopa tutkii maapallon elämänkirjoa työkseen. He vain eivät usko, että sen on tehnyt jokin ihmisenkaltainen yli-inhimillinen Olento. Käsittääkseni tähän on olemassa periaatteessa kaksi pääsyytä: eniksikin eliökunnassa nähdään kaikkialla selviä viitteitä evoluutiosta. Toiseksi luoja-hahmosta ei ole olemassa mitään todellista, objektiivista näyttöä. Ihmisten muinoin kirjoittamat tarustot eivät ole todisteita todellisen Jumalan olemassaolosta (muutoinhan maahiset, esi-isät, humanoidit ja joulupukkikin olisivat todella olemassa).

    • Lisään hieman. (voimantornille) Olen samaa mieltä, että kyllä luontoa monet työkseen tutkivat. Myös tätä "otusta" jonka mainitsin. Monet ovat myös eri mieltä
      siitä asiasta mistä elämä tuli tänne maan päälle.

      • jaakobista

        Luomiskertomus on Jumalan henkeyttämä ilmoitus ja se on tarkoitettu, kuten muukin Raamattu, tulkittavaksi.
        On Raamatun hengen ja ilmoituksen mukaista "laskea" luomispäivien kestoksi "1000-vuotta" jotta voimme laskea Raamatullisen ajanlaskun aina luomisesta nykypäivään saakka.
        Aivan tarkkaa lukua ei ole kuitenkaan mahdollisuutta saada, sillä on olemassa virheenmahdollisuus, tämäkin Jumalan sallimana.

        Sitten tulee tiede ja sen tuoma tieto jonka valossa voimme tehdä sen johtopäätöksen että elämä maapallolla on huomattavassa määrin vanhempaa kuin Raamatullisen ajanlaskun osoittamat 12-13 000 -vuotta.

        Menneet sukupolvet joita tieto ei ollut valistaneet, luottivat siihen että luomispäivä oli kirjaimellinen yksipäivä ja siitä tieto, myös Raamatuntutkimuksellinen, on edistynyt siinä määrin että Raamatuntutkijat ovat tulleet siihen johtopäätökseen: 1p/1000v

        On siis Jumalan tahto että Raamatullisessa mielessä uskomme todella näin saattaaksemme Jumalan suunnitelman tiettäväksi.
        - tämä ajatus ei siis ole millääntavalla ristiriidassa Jumalan tarkoituksen suhteen, sillä on varmasti tarkoitettu että ihminen käyttää hänelle suotua järkeä.

        Voimme olla täysin kiitollisia tästä kauniista ja tarkoituksenmukaisesta luomakunnasta taivaalliselle Isällemme.

        Psalm. 65:12-14
        Sinä kaunistat vuoden hyvyydelläsi, ja sinun askeleesi tiukkuvat lihavuutta.
        Erämaan laitumet tiukkuvat, ja kukkulat vyöttäytyvät riemuun.
        Kedot verhoutuvat lammaslaumoihin, ja vilja peittää laaksot.
        Riemuitaan ja lauletaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4261
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2360
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1901
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1505
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1473
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1304
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      788
    8. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      761
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      747
    10. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      721
    Aihe