Aleksintorin kohtalo

lintu

mitä ihmettä Aleksintorille ollaan nyt tekemässä? rakennus piti purkaa, sitten siihen piti tulla kaupungin tiloja ja ties mitä muuta. Talo on nyt tyhjennetty, mutta mitä siihen on nyt tulossa? ihme juttu, kun kaupungin keskustassa on iso rakennus aivan tyhjillään. Onhan sitten vielä Kauppahalli ja Juho-Kusti, joista piti tulla vanhan ajan kauppahalleja. Miten kävi?

Minä luulen, että Aleksintori piti saada tyhjilleen, koska siihenkin halutaan rakentaa kerrostaloja. Niitä on Keravalle ilmestynyt melkoisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana. Eikö kaupungin keskustassa kuitenkin kuuluisi olla muutakin kuin vain asuntoja? Kunnon elokuvateatteri, nykyaikaiset nuorisotilat, kahviloita, vanhusten kohtauspaikka jne. Toisin sanoen: paikkoja, joihin voi mennä kohtaamaan muita. Pian Keravalla jokainen kykkii yksinään kotona, kun ei kaupungissa ole mitään muuta kuin kerrostaloja.

2

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vantaalle

      Eipä tarvitse tuotakaan asiaa kaupungin laiskojen virkamiesten enää miettiä. Olemme kohta Vantaalaisia.

    • ean1

      Cafe LaFontanaa ja sen mainioita ruokia on kyllä ikävä.
      Siellä oli semmonen aito etelänmaalainen fiilis istua, vaikka siellä paljon olikin sitä keravan kermaa keputuopin äärellä.

      Omistajilta täysin idioottimaista seisottaa tollasta liiketilaa tyhjillään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1795
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1170
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      444
      1139
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      131
      822
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      763
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe