DeRobigne Mortimer Bennett syntyi 1800-luvun alussa USA:ssa. The Shakers nimisen lahkon piiriin. Ja vietti arvostettuna jäsenenä osan elämästään. Jossa myös tapasi tulevan vaimonsa Mary Wicksn.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Shakerit_(uskonlahko)
Lahkon opetuksiin kuului kummallisia puhdistusrituaalieja, askeettinen elämä. Sekä kova fyysinen työ.
Bennett itse kuitenkin alkoi kyseenalaistamaan fundamentalistisen uskonsa ja uskontonsa. Sekä uskonnot yleensä. Yhtenä vaikuttajana hänen näkemyksiinsä vaikutti aikansa tunnettu tutkija Charles Darwin ja hänen tutkimustyönsä. Joihin Bennett oli tutustunut.
Pian hän aloittikin oman kirjoittajan uransa julkaisemalla uskontokriittisiä kirjoitelmia paikallisissa lehdissä. Kirjoitelmia kuitenkaan ei katsottu hyvällä. Eikä hän enää saanut kirjoituksiaan lehtii laittetua. Tästä hän ei kuitenkaan lannistunut. Vaan alkoi julkaisemaan omaa totuuden etsijä (The Truth Seeker) lehteä. Joka käsitteli uskontokritiikin lisäksi ihmisoikeuskysymyksiä, tiedettä, moraalia, liberalismai sekä monia muita aiheita.
Sen seurakusena mm. Häntä syytettiin mielenvikaiseksi että Jumalanpilkkaajaksi. Jonka seurakusena hän joutuikin mielisairaalaan. Tämä luonnostaan aiheutti sen että kristinuskon maine ryvettyi entisestään. Ja lopulta Bennett piti vapauttaa. Ja sai jatkaa työtään lehtensä parissa.
Ihailijoita hänellä myös riitti yksi heistä oli mm Thomas Jefferson.
http://image2.findagrave.com/photos/2005/259/11768082_112698576107.jpg
D.M. Bennettin hautakivi johon tehtynä kuva kuinka kynä (vapaa-ajattelu) murskaa uskonnon miekan.
Portland Humanist Film Festivaleilla palkittu documentti
http://topdocumentaryfilms.com/bennett-truth-seeker/
http://en.wikipedia.org/wiki/D._M._Bennett
Nostalgisen tunnelmaa lisäämään liitän.
Markiisi de Sade Papin ja kuolevan vuoropuhelu - koko tekstin.
http://www.freewebz.com/unhola/sade.html
Joka täällä jo osittain vilahtikin. Mainiota luettavaa.
D.M. Bennett. Totuuden etsijän tarina
3
98
Vastaukset
Huomasin ettei Markiisin linkki toimi. Noh tuossapa pdf - In English sitte.
http://eupraxsofia.files.wordpress.com/2008/01/marquis-de-sade-dialog-between-a-priest-and-a-dying-man.pdf- nuorena ihailtu ???
>>Ihailijoita hänellä myös riitti yksi heistä oli mm Thomas Jefferson.
DeRobigne Mortimer Bennett (December 23, 1818 – December 6, 1882)
Thomas Jefferson (April 13, 1743 (April 2, 1743 O.S.) – July 4, 1826)
Siis Bennett herätti jo 7-vuotiaana kuolemaa tekevän Jeffersonin ihailun :-D"DeRobigne Mortimer Bennett (December 23, 1818 ? December 6, 1882)
Thomas Jefferson (April 13, 1743 (April 2, 1743 O.S.) ? July 4, 1826)
Siis Bennett herätti jo 7-vuotiaana kuolemaa tekevän Jeffersonin ihailun :-D"
Juu ajattelinkin. Että jossain kohti tais töppi tulla. Buhuu*
Bennett itse oli siis Jeffersonin ihailija, eikä toisinpäin. En jaksa korjata.
Taisi tulla muutama muukin virhe... Noh niitä bongaillessa.
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697
