Lähivakuutus vai Pohjantähti?

_lumienkeli_

Olen hankkimassa koti- ja sairauskuluvakuutusta ja vertaillessani useita vakuutusyhtiöitä päädyin siihen, että Lähivakuutus ja Pohjantähti ovat luotettavimman oloiset ja hinta-laatusuhteeltaan parhaimmat vaihtoehdot. Molemmissa omat vahvuutensa, pitäisi vain puntaroida kumpi on se parempi. Haluaisin kuulla muiden kokemuksista ko. vakuutusyhtiöistä... miten on korvauskäsittelyt pelittäneet jne. Kumpaa kannatat ennemmin kokemuksesi / kuulemasi perusteella? Tuntuu, että kotivakuutuksissa ei ole kovin suuria eroja eri vakuutusyhtiöiden välillä, mutta tuo sairauskuluvakuutus on asia, jonka kanssa saa tehdä aikamoista taustatyötä!

2

1994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitylitre

      Itse vertailin kannsa molempia ja päädyin P.tähteen. Se vaikuttaa paremmalta ja tykkäsin as.palvelijasta. Otin kotivakuutukseen ehdollisen omavastuun, niin ei tartte sitte maksaa omavastuuta, jos jotain tapahtuu. Kohta otamme lapselle vakuutuksen kanssa, niin siksi myös P.tähti on meidän mielestä parempi. Isot korvaussummat ja jos paljon allergioita/sairauksia, niin saa oikeesti korvauksiakin.

    • fdgvbbh

      Enpä juuri suosittelisi kumpaakaan. Jos otat jommastakummasta yhtiöstä niin voit sen jälkeen heittää hyvästit vakuutusten kilpailuttamiselle, koska molemmat sitovat henkilövakuutukset kotivakuutukseen.

      Itse miettisin tällaisia asioita:
      - Korvaako lapsivakuutus myös sairauden aiheuttaman kuoleman?

      Pohjantähti ei korvaa ollenkaan mm. lattajaloista johtuvaa pohjallisten ostamista.
      Kannattaa myös verrata tarkoin mihin saakka vakuutus on voimassa.

      Oletko hankkimassa sairaskuluvakuutusta itsellesi vai lapselle? Asutko omakotitalossa vai kerros/rivitalossa? Nämä vaikuttavat hyvin paljon vastauksiin joten kannattaa kertoa tarkemmin.
      www.fine.fi sieltä löytyy puolueettomia erittäin hyviä vakuutusvertailuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5160
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2347
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2339
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1574
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1438
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe