Verovapaa myynti - yli ha tontti?

Katsoin sääntöjä ja niissä mainitaan "alle 10 000m2 tontista" verovapaassa vakituisen asunnon myynnissä. Oma tonttini on 11 000m2. Kuinkahan käy kun myyn? Olisko jollakin kokemusta? Kiitos.
2106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kokemuksia ei ole mutta säännöt on sääntöjä. Joko lohkot tontin tai lahjoitat vaikka 1010 m2 kunnalle mikäli rahallisesti säästät.

Äänestä

Joopa joo - arvaappa mitä maksaa tontin lohkominen....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elakkeelle kohta kirjoitti:

Katsoin sääntöjä ja niissä mainitaan "alle 10 000m2 tontista" verovapaassa vakituisen asunnon myynnissä. Oma tonttini on 11 000m2. Kuinkahan käy kun myyn? Olisko jollakin kokemusta? Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu