Katso kokonaisuus niin Helsinki tarvitsee muuta suomea mutta muu suomi ei tarvitse Helsinkiä se nyt vain isona kokonaisuutena on noin.
Tehdään niin kuin eräs kaveri ehdotti kehä kolmosen kohdalle se muuri ja katsotaan, minä kallistun sille kannalle että muu suomi ei tarvitse helsinkiä mutta toisinpäin on ihan suoraan elinehto. Kun otetaan kaikki asiat huomioon eli koko iso kokonaisuus.
Tehdään niin kuin eräs kaveri ehdotti kehä kolmosen kohdalle se muuri ja katsotaan, minä kallistun sille kannalle että muu suomi ei tarvitse helsinkiä mutta toisinpäin on ihan suoraan elinehto. Kun otetaan kaikki asiat huomioon eli koko iso kokonaisuus.
Vastaukset 20
Vanhimmat
viikosta kahteen kun valkoinen lippu heiluisi..
...maaseudun puolella...
En keksi mitään missä me tarvitsisimme suomen maaseutua, verotulomme kattavat noin 135% yhteiskuntakustannuksistamme, ruokaa saisimme lähes puolet halvemmalla etelästä kuin pohjoisesta. Omistamme riittävästi energiantuotantoa, tehtaita, palveluyrityksiä, osakkeita yms. ympäri Eurooppaa ja maailmaa sekä myös Suomessa. Ainoa missä voisi olla ongelmia on se että veroja pitäisi alentaa koska tuloja on liikaa...no ongelma kaipa sekin on.
Millä muuten maaseutu aikoisi tässä tilanteessa kattaa valtavat budjettivajeensa.
verotulonne loppuvat kuin seinään kun rahavirta maakunnista katkeaa, ruokaamme on EU:n halvimpia, mistä ihmeen vajeesta puhut, maakunnathan elättää koko Suomen ?
Kepulainen totuus = puhun niin totta kuin osaan = valehtelen
Ruoka on Suomessa edelleen eurooppalaisittain kallista, selviää laajasta hintavertailusta. Ruuan ja alkoholittomien juomien hinnat ovat 20 prosenttia EU:n keskitason yläpuolella. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan tutkimuksen mukaan korkea hintataso johtuu maatalouden alhaisesta tuottavuudesta, korkeista kuljetuskustannuksista ja kaupan sääntelystä.
kaikkien tilastojen ja tutkimusten mukaan rahavirta on sellainen että se kulkee helsinkilöisen taskusta valtion kassaan ja siitä avustuksina kepuliroistokunnille, joten parempi olle hiljaa tai lopetan köyhäinavun maksamisen teille maalla eläville laiskoille lieroille (en kai loukannut matoja).
lisäksi olet myös tyhmä, ruuan hinta on kaikissa keskeisiss EU maissa n 20 prosenttia kalliimpaa kuin EU:ssa keskimäärin, kun tulot otetaan huomioon niin olemme kuudenneksi halvin EU maa elintarvikkeissa ja EU maita on sentään 27 kpl. Suorastaan naurettava väite on heikko tuottavuus, äärolosuhteistamme huolimatta Suomalainen elintarvike on pitänyt hyvin pintansa, kaikesta myydystä 80 prosenttia on kotimaista ja se on korkea luku. Rahavirrat kulkee maakunnista Helsinkiin ja sitten niitä "palautetaan" valtionosuuksina kunnille, myös Helsingille niin hassulta kun se kuulostaakin.
meinasin kuolla nauruun...
Ja enhän minä ole mitään tuollaista väittänyt, eli älä minua syytä tyhmäksi! Nuo väitteet on esitänyt Etla eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos, joten jos olet eri mieltä kuin Etla niin sinun pitää esittää kommentointisi Etlalle.
Etlan tutkimusten mukaan siis yhtenä syynä ruuan korkealle hinnalle suomessa on heikko tuottavuus.
Väitteesi:
"Rahavirrat kulkee maakunnista Helsinkiin ja sitten niitä "palautetaan" valtionosuuksina kunnille, myös Helsingille niin hassulta kun se kuulostaakin."
Tämä lienee oma keksintösi koska missään tutkimuksessa tai tilastoissa ei ilmene tällaista. Joten keroppa ihan selkosuomella mihin tämä väitteesi perustuu vai valehteletko kuten aina muulloinkin.
kuolevat onnellisena kun eivät tajua typeryyttään, ei Etla mitään väitä vaan kertoo asian aivan oikein et vain ymmärrä sitä. Maataloutemme tuottavuutta pitää verrata maahan jossa on samanlaiset tuotanto olosuhteet, toisaalta ruuan hintaan se ei vaikuta senttiäkään. Helsinki saa samat valtionosuudet lakisääteisiin palveluihin kun muutkin..
"Helsinki saa samat valtionosuudet lakisääteisiin palveluihin kun muutkin"
Ei muuten saa...
tämä on jo kerran sinulle kepulitollo väännetty rautalangasta mutta kepulaisuutesi estää sen ymmärtämisen. Helsingin peruspalveluiden valtionosuuksia "leikataan" ennen niiden maksamista, eli niitä vähenetään kuten myös ..mm Espoon, Vantaan ja Kauniaisten. Kepulikunnilla joissa on harvassa asukkaita taasen saavat kaikki valtionosuuksiinsa ylimääräisiä korotuksia mm. harvan asutuksen takia yms.
"pitää verrata maahan jossa on samanlaiset tuotanto-olosuhteet..."
Ihan oikeasti, olet tyhmin ihminen johon olen keskustelupalstoilla törmännnyt, etkö nyt tollo tajua että nimenomaan tätä viljelyn tukemista täällä arktisissa oloissa kritisoidaan, eli juuri sitä että hukataan rahaa siihen että yritetään viljellä tällaisissa olosuhteissa jossa mikään ei tahdo kasvaa kannattavasti.
voisi saada vaikutelman kirjoitustaidottomasta viisaasta mutta nyt............mitään leikata vaan kokonsa vuoksi vie leijonan osan valtionosuuksista, yhteisöveroa tasataan ja siitä on syntynyt legenda että Helsinki maksaa rahaa muulle Suomelle, yhteisövero kun kerätään maakunnista ja maksetaan sitten takaisin ja Helsingiläiset pölvästit pitävät sitä "omana rahanaan".. Maataloustukemme on EU:n pieninpiä ja jokainen maatalouteen maksettu euro tulee moninkertaisena takaisin kansantalouteen..
hehehehee
et taida olla ihan maailmankartalla. tuollaiset kepuliroistojen perättömät väitteet eivät enää internet aikakauteta mene läpi koska jokainen voi itse teiän kepilroistojen valehtelevan.
Patologinen valehtelija valehtelee niin hyvin että uskoo itsekin omat sanansa. Hän on valmis sanomaan ihan mitä tahansa, saadakseen haluamansa ja sillä ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa. He eivät myöskään välitä siitä, mitä muut ihmiset heistä ajattelevat tai miltä muista tuntuu, kun totuus selviää.
Patologinen valehtelija on siinä mielessä sosiopaatti tai psykopaatti että hän ei osaa asettua toisen ihmisen asemaan ollenkaan. Hän ajattelee aina ja vain itseään.
Jossain vaiheessa valheet tavallisesti paljastuvat ja jos lain koura ei silloin kosketa, niin elämä muuttuu muuten hankalaksi. Seuraa vaihe, jossa hakeudutaan hoitoon.
"Suorastaan naurettava väite on heikko tuottavuus, äärolosuhteistamme huolimatta Suomalainen elintarvike on pitänyt hyvin pintansa, kaikesta myydystä 80 prosenttia on kotimaista ja se on korkea luku."
Niin että tuottavuus on hyvä? Tuosta
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/mtt/mtt/ajankohtaista/uutiset/2009/7CF45FAEFA2A4948E040A8C0023C3FD2
huomataan että maatalouden myyntitulot ovat 2,3 miljardia ja tuet 1,9 miljardia. Täten liikevaihdosta noin 45% on tukia, loppu 55% saadaan sitten markkinoilta. Vertailun vuoksi vaikkapa Tanskassa maatilojen liikevaihdosta vajaa 10% on tukia.
Ja tuottavuutta löytyy?
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/agronet/Nauta/Maitotilojen%20tulokset/Maidontuotanto%202006
"Työtuntia kohti tuotettiin keskimäärin 77 litraa maitoa, mikä on 9 litraa enemmän kuin 2005. Tanskassa vastaava luku on yli 250 litraa. "
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/agronet/Nauta/Maitotilojen%20tulokset/Maidontuotanto%202005
"Kotieläintyötuntia kohti maitoa tuotettiin 69 kg, lisäystä edelliseen vuoteen on 11 kg. Tanskassa vastaava lukema on 250, Hollannissa 170 ja Ruotsissa 130 kg/kotieläintyötunti."
Tilaa kohti laskettuna..
1 Denmark €19 239
2 Luxembourg €16 151
3 Greece €14 473
4 Germany €13 032
5 United Kingdom €12 267
6 Ireland €9 043
7 Belgium €9 042
8 Sweden €8 802
9 Netherlands €8 034
10 Finland €7 077
Maatakohti laskettuna..
1 France €10 092 million
2 Spain €6 681 million
3 Germany €6 567 million
4 Italy €5 486 million
5 United Kingdom €4 308 million
6 Greece €3 071 million
7 Poland €2 142 million
8 Ireland €1 736 million
9 Austria €1 275 million
10 Netherlands €1 220 million
11 Denmark €1 165 million
12 Belgium €956 million
13 Portugal €951 million
14 Sweden €925 million
15 Hungary €841 million
16 Finland €818 million
Asiaa kannattaa verrata näihin Hesan mitään tuottamattomiin.
Kovaa on helsinkiläiselättien tarve selitellä asiaa parhainpäin. Fakta on että minäkin elätän töilläni teitä paperisiirtelijöitä.
Se on loistavaa että elätät minua, taidanpa jatkaa papereiden siirtelyä taas huomenna, tällä kertaa oikealta vasemmalle, noin 4500 euron kuukausipalkkaa vastaan.
Ihan kiinnostaa miten sinä maksat minun palkkani, palkkakuitissa kun lukee melko suuren monikansallisen yrityksen nimi, eikö siinä pitäisi lukea sinun nimesi jos sinä elätät minua? Miksiköhän muuten he (tai sinä) maksavat minulle tuosta paperin siirtelystä, luulisi että ei kannata maksaa pelkästä paperin siirtelystä yhtään mitään. Ja pari kertaa tulee vuosittain nimikkeellä tuotantopalkkio ylimääräisiä rahoja tilille, kepulit kuitenkin väittävät että täällä ei tuoteta mitään niin miksi ne sitten palkitsevat tuottamisesta?
palkkaasi kerätään ?
Kepulien mukaan maaseudun asukkaat maksaa ne.
Itse kuitenkin luulisin että palkkani koostuu yrityksen myyntituloista, eli "paperin pyörityskulut" joiksi mm. myynti-, markkinointi-, tuotekehitys,- tutkimus-, huolto-, koulutus- ja rahoituskulut lienee siinä myytävän (palvelu)tuotteen hinnassa mukana. Muuten meidän firman koko vuoden suomessa tehdyt tuotteet mahtuvat yhteen muistitikkuun, niiden myyntiarvo on kuitenkin miljoonia, joten ei sitä aina tarvi olla vähintään hevosen kokoinen tuote mitä suomesta viedään.
myyntialueena koko maa ?
Sosiaalitomisto ei ole monikansallinen yritys. heh heh