Oma hevonen!!

minääääääää

olen harkinnut omaa sh:ta. olen 13.v tyttö ja asun kaupungissa. oon ratsastanu 4 vuotta 2 kertaa viikossa :) mitä mieltä ootte ajatuksesta?? millaiselle tallille heppani veisin??? tarviin kipeesti apua!! siskolla on hevonen, joten kokemusta hoitamisesta on :) pikaisia vastauksia kiitos!!!!!! :)

9

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adss6

      jos olet hankkimassa ensimmäistä hevosta nin suosittelen sinulle 18-22 vuotiasta ruunaa tai tammaa.ajatus on teidän asia.talli-vuokra ei ole mikään jymy mm. 300-500e/kk,suosittelen omaa tallia mutta jos ei ole muuta niin siitävaan maksamaan.itselläni on 5 vuotias suomenhevonen lotta ja siskollani 12 vuotias suomenhevonen reiska.hevosemme ovat meidän omassa ladossa ja ulkoilevat pellollamme.maksamme kuukaudessa vain kengityksen ja heinän,halvemmalla pääsee menee vaan n.130e/kk

    • hevosen omistaja

      mulla on 24 vuotias suokki ite olen kymmenen se on entinen työ hevonen ja yritän saaha siitä kesällä ratsun mutta oppiiiko se enää edes käyntiä niin että selässä on joku mutta laukkaaa tai ravia ei tartte kun se on niin vanha ja ei ratsukoulutettua et kannattaako enää ruveta kouluttaa ratsuks?

      • lonnut66

        hevosen omistaja: 24 vuotias suokki on jo vanha ja perjaatteessa sillä ei saisi enään ratsastaa vaan sen kuuluisi olla eläkkeellä.vanha hevosenne ei varmasti enään opi ratsuksi ja kun lukee netistä että 24 vuotiaalla ei saisi enään ratsastaa!!! mutta eihän tuo minun asiani ole.


    • hevosen omistaja

      okei no kokeiltiin ja se piti selässä me ratsastetaan sillä sillon tällöin kevyedssti mut kyllä 25 vuotiaalla hepalla saaa ratsia koska tallilla on yks entinen kisaponi ja tekee lähes täyttä työtä mutta me ei sillä meiän suokilla muutakun tosi kevyttä maastoilua

    • shipperke

      minä tunnen yhden ihmisen joka omistaa 21 vuotiaan ponin.se tekee todella paljon töitä.se laukkaa ravaa hyppää ja sillä ratsastetaan noin 1,5 tuntia päivässä.onko liikaa.

    • minä vain

      mä on 11 ja mulla on kaksi hevosta tai toiseta yksi kolmas osa ja toisesta puolet ja hyvin olen pärjännyt mutta kyseessä on kyl ravuit joilla myös ratsastetaan mun ne on yksityis tallilla jolla käy vaan minä ja mun kaverit et ehkä eri asia mutta jos siskollasi onhevonen niin kysyisin siitä puolia eka hevoseks koska et välttämättä vielä pärjäisi ilman isompaa mutta tuo kaupunki kyllä jäi kaivamaan koska ite asun maallla se voi olla hankalampaa mut kysy siltä siskoltas puolet siitä se hevosesta

      • Pollen omistaja

        Iäkästä hevostakin voi ratsastaa, jos se on terve ja ei ole laiha.
        Mutta veteraanipollea pitää liikutela hyvin kevyesti, jos sen ratsastaa äkisti hikeen se voi saada vaikka sydänkohtauksen tai jalat menevät rikki.

        Niinpä jos rakastatte eläke pollejanne , älkää laittako niitä vanhoilla päivillä ylittämään minkäänlaisia esteitä ja älkää vaatiko liian vauhdikkaita/pitkiä lenkkejä, vain köpsötelyä, käyntiä ,käyntiä , käyntiä. Kun hevosen kunto kohoaa muutaman kuukauden kuluttua voi hyväkuntoisella hevosella lyhyitä pätkiä ravaillakin, leppoisaan tahtiin.

        Nuo vanhat ponit jotka paiskii vielä töitä,eivät aina ole vertailukelpoisia esim. vanhaan työhevoseen, ponit voivat olla sellaisia joita on ratsastettu koko ikänsä vieläpä aika reippaasti, niiden kunto ja selkälihakset ovat siis vuosien mittaan kehittyneet niin että ne jaksavat vielä vanhanakin tehdä melko paljon töitä, tuo 1,5 h päivässä ei ole virkeälle ponille liikaa.

        Mutta jos vasta aloitat hevosella ratsastamisen, sen selkälihakset väsyvät ja kipeytyvät ratsastajan painosta nopeammin.

        Työhevonen on tottunut nimittäin käyttämään ihan eri lihaksia kuin ratsu.

        Laita siis sen selkään paksu mukava satulahuopa ja päälle varmasti oikeankokoinen satula, joka ei purista mistään, sitten köpsöttelet ihan vaan hitaita maisemankatseluretkiä, alkuun ei puolta tuntia pitempään ja jatkossakin vain tunteroinen.

        Satulankohta lenkin jälkeen painelemalla huomaat jos ratsastus on alkanut kipeyttää hevosta liikaa, se osoittaa kyllä levottonuudella jos jokin kohta selässä on kipeä. Pahiten selsätä kipeytyneet hevoset ihan niiaavat, kun niiden selästä löytää kipeän kohdan painellessa.
        Huono satula joka painaa jostain , sekä äkkiseltään liian raskaat lenkit, voivat kipeyttää selän ja silloin ratsastukset saa jäädä.


    • kananen <33

      vittu poni karsinaan ja sillä selvä!

    • millawillla

      Moikka! Minulla on oma sh. Ja omalla tallilla elelee. Se olis kyllä helpompaa laittaa esim. ratsastuskoululle, koska sitten siihen kk hintaan sisältyy mm. ruokinta. Ettei sitä ruokintaa tarvitse sitten itse hoitaa. Ja jos se kk maksaa sen 300-500, nii se tekee vuodessa 5000 suunnilleen.. Ja hevoseenhan menee rahaan, kun pitää varusteet ( satulat, suitset, loimet & suojat jne jne.), heinät , rehut. ( Mitkä todennäköistä saa tallilta) Ja 4vuotta riittää hyvin ensimmäiseen hevoseen, ja suokithan yleensä on lempeitä.

      Rahaa menee, mut se on sen arvosta! (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1572
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1370
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      881
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      872
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      73
      791
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe