Minustako huippumyyjä?

Haluaisin kuulla arvioita, että kuinka paljon minun pitäisi onnistua myymään jotain tuotetta, jotta saisin tonnin kuussa käteen? 100, 1000, 10000 kpl? Ja varmaan bonuksia myös satelee kun saan uusia myyjiä järkättyä? Ja sitten lukuina kiitos, ei "liirum laarum" hypetystä.

Laitathan linkin tuotteesta, jotta tiedän tarkalleen mistä puhutaan.
3183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tässä muutama tuote vertailtavaksi, mutta huippumyyjä saa ihan itse tehdä laskutehtävänsä. Tuotteiden myyntikate laitettu sulkuihin.

Tuppervare kippo 29,90 (29%), uusista rekryistä bonusta vasta, kun niitä on tietty määrä
http://tupperware.ipapercms.dk/Tupperware/Nordics/FI/2011/Kuvasto/FallWinter/

Avon, Suihkugeeli 4,90€ / 400ml (20%), uusista rekryistä ilm. myös bonuksia vasta, kun niitä tietty määrä (tästä en siis tiedä tarkalleen, mutta näin olen käsittänyt - korjatkoon joku joka tietää enemmän)
www.avon.fi/

Kotigastronomi, Maustepippuri 3,50€ / 60g (40%, muita tuotteita mk 40 - 25%), bonukset ryhmän + omista ostoista
http://www.kotigastronomi.fi/fi/etusivu/

LR, Aloe Vera - juoma 36,90€ (30%), bonukset omista + ryhmän ostoista
http://www.lrworld.com/fi/

Energetix - koru 65€ (40%), bonukset ryhmän ostojen mukaan, myös omista ostoista bonus, jos menee tietyn rajan yli
http://www.energetix-wellness.com/fi/

Eli mahdoton tehtävä sanoa kokonaisuutena (mistään vm-puljusta), koska vaikuttaa tosiaan, kuinka paljon tulee kuluja tai kuinka paljon rekryät porukkaa jne.

Äänestä

Äkkiseltään laskettuna minun pitäisi tuntea valtavasti ihmisiä ja saada vakuuttuneeksi että juuri minun kautta ostettuna tuotteista on todellakin hyötyä. Vaikka aluksi ihmiset ostaisivatkin, niin menee X aikaa ennenkuin ostavat taas lisää kun tuote loppuu. Kuulostaa aika kovalta työltä pari ekaa vuotta ainakin.

Ihme kun vain yhden vastauksen sain vaikka luulisi myyjiä olevan tällä palstalla paljon.

Äänestä

Kuvastot ovat kyllä todella upeita ja tulee aivan luxus fiilis kun niitä selailee. Mutta kuitenkin sitä miettii, että sumeneeko laatu vain kuvastojen perusteella. Osassa kuvastoissa oli jotenkin "mutkan takana" hinta ilmoitettu ja osassa kun oli suoraan arkisempia tavaroita myynnissä, niin äkkiseltään tuli tunne että hintaa on 2-4 kertaa enemmän. Voi olla aika hankalaa saada JATKUVASTI myytyä tutuille ja kun ei ole omaa liiketilaa, niin UUSIA asiakkaita (jotka oikeasti myös ostavat) on vaikeampaa haalia jos ei vaikkapa työnpuolesta tapaa jatkuvasti uusia ihmisiä ja pystyy puhumaan myös "niitä näitä" esim. kampaaja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tonttu kuussa? kirjoitti:

Haluaisin kuulla arvioita, että kuinka paljon minun pitäisi onnistua myymään jotain tuotetta, jotta saisin tonnin kuussa käteen? 100, 1000, 10000 kpl? Ja varmaan bonuksia myös satelee kun saan uusia myyjiä järkättyä? Ja sitten lukuina kiitos, ei "liirum laarum" hypetystä.

Laitathan linkin tuotteesta, jotta tiedän tarkalleen mistä puhutaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu