Kristinuskon mukaan avioliitto on kahden kauppa, mutta mormonismi harjoitti moniavioisuutta J. Smthin mukaan rajusti. Oliko tämä moniavioisuuden (miehellä monta vaimoa eikä päinvastoin) sallimus myös J. Smithille ilmoitettu Jumalan kautta?
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Mormonimies saa päästessään korotukseen pitää kaikki häneen vihityt vaimot. Lisäksi saa korotuksessa vaimoikseen kelvollisia naisia, jotka ovat eläessään olleet naimattomia tai joiden mies ei ole kelvollinen pääsemään korotukseen.
Korotuksessa mormonimiehestä tulee Jumala. Hän luo itse uuden maailman ja siittää vaimojensa kanssa henkilapsia, jotka aikanaan syntyvät ihmisiksi hänen luomalleen 'maapallolle'.
Jumalaksi pääsemisen mahdollisuus on mormonimiehelle voimakas kannustin elää kirkon ohjeiden mukaan. Eläessään kannattaa jäädä monta kertaa leskeksi tai ottaa avioeroja tarpeeksi usein. Näin mormonimies voi omalta osaltaan varmistaa itselleen runsaat vaimovarat korotusta varten.
Tämä on täyttä puppua ja tarkoituksellista vääristelyä: "Eläessään kannattaa jäädä monta kertaa leskeksi tai ottaa avioeroja tarpeeksi usein. Näin mormonimies voi omalta osaltaan varmistaa itselleen runsaat vaimovarat korotusta varten."
Aviliittoasiat saadaan kuntoon tuhatvuotisen valtakunnan aikana eikä avioeroilla tai leskeydellä ole siinä vaikutusta.
Jøss sun tarttis laitta ihan oma kirkko, oppisikin on jo noin selvä!
Ei tarviytse laittaa omaa kirkkoa, kun nuo opit løytyvät jo Smithin perustamasta kirkosta.
Sinun edustamiasi oppeja ei onneksi löydy Jeesuksen Krsituksen MAP kirkosta.
"Mormonimies saa päästessään korotukseen pitää kaikki häneen vihityt vaimot. Lisäksi saa korotuksessa vaimoikseen kelvollisia naisia, jotka ovat eläessään olleet naimattomia tai joiden mies ei ole kelvollinen pääsemään korotukseen."
niin jotta kuinka? korotuksen jälkeen saa lisää vaimoja??? Tarkoitaako se sitä, että ollakseen hyvä mormoni saa palkkioksi vaimoja? Ja huonot mormonit eivät saa ollenkaan tai nihkeesti sen yhden vaimon?
MAP-kirkko ei ole Jeesuksen Kristuksen. Jeesus kuoli jo liki pari vuosituhatta ennen MAP-kirkon perustamista. MAP on yksi Joseph Smithin oppien perusteella syntyneistä uskonsuunnista.
Juuri tämän asenteen vuoksi on vaikea ymmärtää, miksi mormonien joukoissa on niin paljon myös naisia.
Mitä tuonpuoleinen heille tarjoaa?
Maan päällä miehen palvelemista ja uusia lapsia vuodesta toiseen, ja sama jatkuu kuoleman jälkeenkin.
Kuinka alistuvia naiset yhä ovat!
No huh huh! - juoksee nurkan taakse piiloon...kun luki tuon Kolob-Kolibin viestin.
Jokainen moniavioliitto MAP kirkosa oli myös kahden kauppa. Kyse oli kahden ihmisen suhteesta ei ryhmän.
Äläpä itse vääristele, Tapani. Onhan totta, että mormonimies saa pitää korotuksessa kaikki entiset vaimonsa, mikäli myös nämä ovat kelvollisia pääsemään korotukseen Jumalaksi muuttuneen miehensä rinnalle.
Jos monesti naineeseen ja leskeksi jääneeseen mormonimieheen sinetöidään vielä lisää vaimoja tuhatvuotisen valtakunnan aikana, niin eihän se muuta maan päällä häneen vihittyjen naisten asemaa mitenkään!
Miehen vaimojen määrä vain lisääntyy entisestään.
Ei ole totta. Avioeron yhteydessä myös sinetöinti lakkaa olemasta voimassa. Tosin naisen pitää anoa sinetöinnin purkamista ensimmäiseltä presidenttikunnalta uuta sinetöintiä varten, mutta se ei muuta sitä, että Pyhä Henki on poistanut sinetöinnin aikaisemmin.
"Aviliittoasiat saadaan kuntoon tuhatvuotisen valtakunnan aikana eikä avioeroilla tai leskeydellä ole siinä vaikutusta."
Sangen pitkästä aikajanasta huolimatta mahtaneeko tuota muuta ennättääkään hommailla, kuin setviä moniavioisten emäntäasioita.
Myös Nenadan kommentista, "Jokainen moniavioliitto MAP kirkosa oli myös kahden kauppa. Kyse oli kahden ihmisen suhteesta ei ryhmän.", päätellen aikaa tarvitaan. Tosin työtä helpottaa se, että "itse pääpirulainen on poissa kuvioista kansoja villitsemästä" (lainaus Raamatusta).
Miten mormonit voivat pitää profeetana moniavioisuutta harrastavaa Smithiä?
>>Smithin salainen moniavioisuus sai hänet konfliktiin paitsi Cowderyn, myös jokaisen muun Ensimmäisen presidenttikunnan jäsenen kanssa. ... Ensimmäinen neuvonantaja Sidney Rigdon vetäytyi synkkään toimettomuuteen pariksi vuodeksi sen jälkeen, kun Smith ensin onnistumatta aikeessaan ehdotti moniavioista liittoa hänen tyttärensä kanssa. ...
Miten muut kristityt ja juutalaiset voivat pitää profeettana VTn moniavioisia profeettoja?
Ja lainaus oli kotoisin??? Älä unhota viitteitä.
No tässä lähde
http://www.mormonismi.net/artikkelit/johtajat_valehtelevat.shtml
Profeetta Joseph Smithin vaimoja:
http://www.mormonismi.net/artikkelit/js_vaimolista.shtml
33 tai 35 kappletta vaimoja.
Profeetta Jeesus ei harrastanut seksiä ollenkaan?
"Miten muut kristityt ja juutalaiset voivat pitää profeettana VTn moniavioisia profeettoja?"
en tiedä, mutta se kai ole siihen maailman aikaan myös jonkinlaista sosiaaliturvaa: naisethan olivat synnytyskoneita, ja täysin miesten armoilla olkoonpa sitten aviomies tai joku sukulaismies, mutta että vielä 1800-luvun alkupuolella tämä Pr. Smith sai Jumalata ilmoituksia, että moniavioisuus on ok, ei varmaan saanut sen kaltaista ilmoitusta että yksi vaimo riittäisi.
VT:ssa naiset kyllä synnyttivät vielä senkin jälkeen kun hedelmällinen ikä oli sivuutettu, mutta mormoni-uskossa ei varmaan sellaista ihmettä tapahtunut, kun aina piti saada nuorempi hedelmällisessä iässä oleva nainen vaimoksi.
Miksi mormonismi ei voisi kokea ns 'uskonpuhdistusta' so 'laittaa mutkat suoriksi'. Hirveän vaikea ymmärtää tätä mormonsmia.
Joseph Smithillä ei ollut lapsia muiden kuin Emmansa kanssa, vaikka muuta on väitetty. Nuo avioliitot olivat ns. henkiavioliittoja. Monet naiset halusivat tulla sinetödyiksi profeettaan. Noita sinetöintejä tehtiin Joseph Smithin kuolemankin jälkeen.
Älä viitsi valehdella! Smith kehitti moniavioisuusopin veljensä Hyrumin ehdotuksesta jäätyään kiinni piikansa Fanny Algerin kanssa puuhastelusta. Lisäksi on lukuisten neitokaisten valaehtoisia todistuksia, että Smith harrasti ihan oikeaa seksiä heidän kanssaan. Sitä paitsi "ilmoitus" oli lisääntymistä varten. Smith ei kuitenkaan uskaltanut lisääntyä jalkavaimojensa kanssa, vaan käytti silloisen ystävänsä lääkäri Bennettin keinoja ehkäisyyn. Sittemmin välit Bennettiin tulehtuivat, kun molemmat halusivat saman pikkutytön haaremiinsa.
Se että Smithiin sinetöitiin hämäykseksi myös vanhoja ämmiä hänen eläessään ja myös kuoltuaan ei muuta tosiasioita miksikään.
"Nuo avioliitot olivat ns. henkiavioliittoja." No jos vaikka olisivat olleet henkiavioliittoja, niin miksikähän niitä piti olla? Talousturva naisille?
Niin kyllähän tämäkin linkki toista väittää kuin platoninen suhde.
http://www.mormonismi.net/kirjallisuus/compton_pyhassa_yksinaisyydessa.shtml
Yleensähän on pienissä porukoissa vaikka uskonyhteisöissä naitu ristiin - rastiin.
Nimistä päätellen vaihtoivat naisia kekskenään tai olivat sukua nämä naiset kullekin miespuoliselle mormonille.
Tiedätkö varmasti Emman lasten olleen Joseph Smithin siittämiä?
Turust
Fanny Algerin tapaus on täällä käsitelty perusteellisesti jo aikasemmin. Kysymys oli aivan muusta kuin seksistä.
Asioita on tutkittu DNA-menetelmin ja todettu väitteet pätemättömiksi.
Niin on käsitelty. Kysymys oli seksistä. Siihen YHTYVÄT mm. mormonitutkijat Valeen Tippetts Avery (jo edesmennyt) ja Linda king Newell .
Ensinnäkin tuo vihjailua Fanny Algerista ei ole todistettu todeksi. Mies joka kurkisteli ladon raoista näki että he olivat ladossa mutta seksistä ei ollut puhe vaan keskustelusta. Englannin kieleinen sana jota tuossa käytetään sai seksuaalisen vivahtene vasta 1900 luvulla. Toiseksi tuo mies oli erotettu kirkosta ja oli siitä vihainen Joseph Smithille ja oli valmis keksimään mitä tahansa mustatakseen JSn maineen. Kolmanneksi Valheesi Bennetistä ovat huvittavia. Bennet myös erotettiin juuri siksi koska hän ja tuo kurkistelija ... joka muisti juttunsa vasta vuosia myöhemmin Bennetin avulla... nuo kaksi ja muutama muu puhuivat moniavioisuuden puolesta ja yrittivät viekoitella kaikkia naisia itselleen. Heidän käsityksensä moniavioisuudesta vastaa suunnilleen sinun käsitystäsi joka siis ei ollut kirkon käsitys. Bennet erotetiin siveettömyydne takia. Bennet oli myös käärmeissään siitä että JS kielsi häntä seksailemasta erään toisen vaimon kanssa ja sitten he keksivätkin syyttää JSä seksuaalisesta häirinna¨stä pestäkseen omat kätensä. Bennet oli aikamoinen velikulta ...
nenada, kristityt pitävät VT:n profeettoja edelleen Jumalan profeettoina, mutta eivät itse elä Vanhan liiton mukaan.
Me kristyt elämme Uutta liittoa, jonka Jeesus meille lunasti ristin kuolemallaan. Joseph Smith meni tässäkin asiassa metsään, ja hänen seuraajansa myöhempinä aikoina vielä enemmän.
Ladon raosta näkijä oli muuan Emma Smith...
Transaktion ei tuossa yhteydessä voinut mitenkään tarkoittaa liikeneuvitteluja, kuten olet aiemmin val... väittänyt. Housut nilkoissa liikeneuvotteluja piikansa kanssa öisessä heinäladossa... Ja mitä mainitsemista asiassa olisi ollut, kun ei sitä sen pitempään selitetä?
Aluksi Bennett ja Joseph Smith olivat hyvää pataa ja pitivät yhteisen salaisuuden eli moniavioisuuden ja Bennett auttoi ehkäisyssä (lääkäri kun oli). Kum sama pikkutyttö oli tavoitteena, välit menivät poikki ja Bennett mm. paljasti moniavioisuuden, mutta Joseph valehteli loppuun asti, että sitä ei muka harjoitettu.
Joseph oli aikamoinen velikulta.
Tässä ovat naiset, joiden kanssa John Taylor oli silloin naimisissa, lista on D. Michael Quinnin kirjasta The Mormon Hierarchy: vol. 1 Origins of Power s. 597:
1 .Leonora Cannon, av 1833, 4 lasta
2 .Elizabeth Kaighin, av 1843, 3 lasta
3 .Jane Ballantyne, av 1844, 3 lasta
4 .Anna Ballantyne (Allen), av 1844, asumusero 1845, avioero 1852
5 .Mary A. Oakley, av 1845, 5 lasta
6 .Mary A. Utley, av 1846
7 .Mary Ramsbottom, av 1846
8 .Sarah Thornton (Coleman) av 1846, avioero 1852
9.Lydia Dible (Granger Smith), av 1846
10 .Ann Hughlings (Pitchforth), av 1846
11.Sophia Whittaker, av 1847, 8 lasta
12. Harriet Whittaker, av 1847, 3 lasta
>John Taylor — apostoli ja myöhemmin profeetta>
Hän oli myös ollut naimisissa Mercy R. Fieldingin (Thompson Smith) kanssa kaksi vuotta 1845-1847. — Se niistä "loukkaavista syytöksistä!"
Käsittämätöntä profetaalista touhua.
No onneksi maallinen valta pisti tässäkin asiassa MAP kirkon ruotuun ja enää ei normimormonit harjoita moniavoisuutta.
Miksi mormoneilla elää sitkeässä ihan kätännön tasolla vielä tällä 2000-luvullakin vahvasti tuo 'moniavioisuus'? Tuomittiinhan vielä viime vuonna yksi mormonilahkon johtaja (tosin ei map) sekaantumista alaikäisiin tyttöihin - yksi 15-vuotias tyttö oli synnyttänyt lapsenkin tälle vanhalle mormonijohtajalle.
Mormonijohtaja sai pitkän vankilatuomion ja valitti, että hän vain haluaa noudattaa mormoniuskon vakaumustaan.
Kaikki mormoneiksi sanotut eivät ole Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon jäseniä, vaan siitä erkaantuneihin ryhmiin kuuluvia.
mormoneja kuitenkin ja kaikilla on yhteinen ja sama j.smithin mormonioppi sekä mormonikirja ja perusteina moniavioisuus.
"...kaikilla on yhteinen ja sama j.smithin mormonioppi..."
Niinpä, vaikka ovat irtaantuneet opillisista tai muista syistä MAP-kirkosta, niin näillä erkaantuneilla mormoneilla on sama mormonin kirja.
>Mormoneille tämä asia on piinallinen; moniavioisuuden periaate on yhä pyhässä Opin ja liittojen kirjassa, mutta sitä ei voida laillisesti harjoittaa, eivätkä kai useimmat haluaisikaan. <
"Monivaimoisuus on otollista vain silloin, kun Herra sen käskee. "
http://www.mormonismi.net/lk/lk132.html
Mikä se sellainen Herra Jumala on, joka kehoittaa moniavioisuuteen?
Se on miehen ja naisen välinen liitto,jonka jeesus on vahvistanut antamalla siunauksen.