tsto-työntekijän jos se niin haluaa. Demokratiaan kuuluu myös. Vitttuako se SAK:lle kuuluu ? Yrittääkö SAK olla kaiken yläpuolella kuin NKP ? Sekö on demokratiaa ?
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on alansa demokraattisesti hallinnoiva organisaatio.
Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ry on alansa demokraattisesti hallinnoiva organisaatio.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Luin tänä aamuna että erottamisen syynä oli täydellinen luottamuspula, mutta äänet menivät 11-9. Taisi luottamuspula olla Rädyn ja Ahteen välillä. Toivottavasti ei noita yhdeksää vastakarvaan äänestänyttä aleta hutkia tuossa teidän rekkakuskien klubissa.
meillä päättää enemmistö, eikä niinkuin teillä, jokin muu..
Eikö täydellisen luottamuspulan ollessa äänten pitäisi mennä 20-0 eikä 11-9? Miksi yhdeksän äänesti vastaan :)
Jospa siellä oli suljettu lippuäänestys, niin ei noiden yhdeksän tarvitse alkaa pelätä oman pallinsa puolesta.
Onneksi en ole rekkakuski :D
Onneksi et ole rekkakuski. Eikä sinusta siihen olisikaan, saatanan loinen.
Tuo äänestys on aivan normaali asia. 11 äänesti lopputiliä, 9 äänesti lievenpiä rangaistuksia. Määräaikainen lomautus,tehtävien vaihto, kirjallinen jyrkkä varoitus.
On myös huomattava,luottamuspula on Rädyn ja Ahteen välinen. Se ei ilmeisesti koskenut muuta ryhmää. Mutta johtamistasolla tuo ei vetele. Kielteistä on myöskin asioiden julkistaminen tällaisissa tapauksissa. Niin kivaa kuin se onkin kerätä säälipisteitä.
AKT on ollut aina mafiatouhua, nyt se vain konkretisoitui.
viituttaako apinaa, etteivät kaikki kulje teidän pillien mukaan... viituttaako kun ette saa päättää kaikista asioista... eikö hyvävelikerho toimikaan enää.. paskaloiset...
Nauran AKT:lle, oma ammattiliittoni on Akavalainen.
hyvää matkaa jos se on ainoa elämänsisältösi.
Oho!!
AKT:n oma pääluottamusmieskin pitää Ahteen potkuja laittomina.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2012/03/aktn_paaluottamusmies_pitaa_ahteen_potkuja_laittomina_3303779.html
"Syyksi Ahteen irtisanomiselle annettiin luottamuspula. Lovénin mielestä perustelu ontuu.
- Kysyttäessä asiasta ainut, mitä saatiin asian esittäjältä vastaukseksi oli, että Virve Rosti on joskus liittokokouksen jälkeen yöllä taksitolpalla sanonut, että Hilkka Ahde on antanut negatiivisen lausunnon puheenjohtajasta. Kovin hepposin perustein ja pari vuotta myöhemmin ruvetaan irtisanomaan, Lovén ihmettelee. "
on sellainen että työntekijöitä saa kohdella aivan miten tahtoo, ja jos työntekijä vähääkän hiiskahtaa kaltoinkohtelustaan, niin kenkää vaan heti.
Selväksi tuli.
AY-liikkeet eivät enää muutenkaan ole vuosiin ajaneet työntekijöiden oikeuksia, joten eipä tule yllätyksenä.
Samasta syystä voisi EK erottaa kaikki ne, jotka edustavat ammattiliittoja yrityksissään - luottamusmiehet ja muu sellainen kiusa - se on TASAPUOLISUUTTA ja DEMOKRATIAA.
AKT:n hallituksen porukasta osa näyttääkin anuksessaan etusormeaan pyöritteleviltä vastenmielisiltä ihrasikaänkyröitä, joiden älykkyysosamäärä lähentelee nollaa. Todella tyhmiä rattiapinoita.
Sen voi päätellä myös hallituksen enemmistön päätöksestä. Muutama fiksukin on eksynyt toki joukkoon.
SAK:lta todella asiallinen kannanotto asiaan. Hyvä Lyly
Vieläkö naapurit joutuvat elättämään sinua, hyi ?
"Vieläkö naapurit joutuvat elättämään sinua, hyi ? "
Etkö tosiaan tuon parempaan argumentointiin pysty?
Ei helmiä sioille....
Tottakai saa erottaa henkilön jos siihen on aihetta, kukaan ei ole sitä kieltänytkään. Erottamiselle pitää olla vain ihan oikeat perusteet ja sen pitää mennä lakien mukaan. Oikeusjuttu tuosta tulee aika varmasti.
Jos H. Ahde ei ole ollut pätevä tai on hoitanut työnsä huonosti, se on ehdottomasti irtisanomisperuste.
Kaiketi Ahde on hoitanut työnsä ihan hyvin, kun siitä ei kerran ole mitään mainintaa. Kukaan ei ole sanallakaan kyseenalaistanut Ahteen pätevyyttä tai työn jälkeä.
Sen sijaan perusteita tivattaessa vedettiin esille joku taksitolppa vuosien takaa. Jotain outoa tuossa on.
Tuolla tasolla ei kaikkea anneta julkisuuteen. Katsotaan sitten käräjäuutisista.
Aivan. Jos perusteena on huhupuheet vuosien takaa ja jostain taksitolpalta niin perusteet erottamiselle on ihan puppua. Kai pitää uskoa kun luottamusmieskin noin on asiasta kuullut:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/aktn-paaluottamusmies-ainoa-todiste-luottamuspulasta-huhupuheet-taksitolpalla/art-1288452745068.html
Mutta jos irtisanomisen syy oli tehtävien huono hoitaminen Ahteelle olisi pitänyt ensin antaa varoitus jotta hänellä olisi ollut mahdollisuus korjata toimintaansa. Tästä ei rouva ainakaan ole julkisuuteen avautunut.
Halosen aikana toimi "demokratia"... hohohohohhhhhhhhhh.
voi perrkele...........
AKT:llä fiksu pääluottamusmies. Tuomitsiturpeiden ja haisevien kumipääapinoiden junaileman päätöksen.
http://www.talouselama.fi/uutiset/aktn paaluottamusmies ylelle hilkka ahteen potkut laittomat/a2090179
AKT erottaa kohta pääluottamusmiehenkin
Ja vielä kun on niin painava syy että joku kuullut taksijonossa jotainja toinen kuulee mitä kuulee ja vie sanaa jollekin toiselle... totta kai pitää erottaa jos lausuu jotain sopimatonta ,,, mites ne tuolla eduskunnassakin erottelee yhtenään kun siellä nimitellään vaikka miten? Kuis monta onkaan erotettu
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012030315280146_uu.shtml?ref=hakemisto
FB:stä löytyi tällainen avoin ryhmä, kuin "Timo Räty on mulkku". Tuntuu seuraavan aktivisesti asian etenemistä.
toi sensuroitu sana on siis äm uu äl koo koo uu.
Allekirjoita adressi! http://www.adressit.com/timo_radyn_on_erottava
Jos AKT olisi antanut potkut henkilölle joka oikeasti aiheuttaa vahinkoa AKT:lle, niin potkut olisi pitänyt antaa puheenjohtaja Rädylle, koska hän on omalla toiminnallaan aiheuttanut vakavaa vahinkoa AKT:n maineelle.
Rädyn olisi heti alussa pitänyt jättää AKT:n puheenjohtajan paikka ainakin siihen asti kunnes tapaus on saatu käsiteltyä, mutta sen sijaan hän päättikin antaa hoidella Ahteen ulos AKT:stä aiheuttaen näin vakavan vahingon AKT:n maineelle.
Ja kun luottamuspulasta puhutaan, niin Räty huomaa pian saavansa haastajan puheenjohtajan paikalle ja häviää äänestyksen murskaluvuin, koska AKT:n jäsenet eivät enää luota häneen.
Juuri noin. Ja tapa millä Räty on toiminut on järkyttävän lapsellista kaiken lisäksi. Siis jokin taksitolppajuttu taustalla. On pakko todeta ettei kaikki pultit ole kohdillaan Rädyllä. Jokainen asioita tunteva on tuominnut jo siksi että prosessi kiusaamisväitteistä on kesken. Haisee haisee ja kauas...
Näin työnantajana kun tuota touhua katselee, niin tulee mieleen että taidanpa ottaa nuo Timon otteet käyttöön. Tuo toimintapa kun nyt on myös ammattiliittojen käyttämä ja hyväksymä.
Työnantaja kiittää
Samat sanat. Eikä tarvitse edes todisteita, pelkkä epäilys riittää.
Jussufi nyt ei voi antaa potkuja kenellekkään , päätoiminen suomi 24 päivystys ei anna mandaattia mihinkään.
Jokainen OMALLA järjellä varustettu tajuaa Rädyn olevan sairas.
Niin Räty kuin osa AKT:n hallitustakin voi alkaa kattellemaan uusi duuneja.