Tutkimisen vaiheista

Voin melko pitkälle ymmärtää täällä kärjistettyjä mielipiteitä, väitteitä, tulkintoja ja kysymyksiä esittäviä. Kun kuulee uudesta asiasta, joka poikkeaa siihen asti tutusta tavasta ajatella, niin ensimmäiseksi tulee tarve puolustaa omaa kantaansa. Tarvitaan melkoisesti avoimuutta ja ennakkoluulottomuutta ottaa selvää itselle oudoista uusista näkemyksistä.

Minulle oli aluksi vaikea ajatella, että Kristuksen kirkko olisi kadonnut ja että olisi tapahtunut palautus. Esitin luonani olleille lähetyssaarnaajille kärkeviä kysymyksiä, mutta huomasin, että niiihin löytyi aivan tyydyttäviä vastauksia. Se täytyi ymmärtää, ettei kaikkea ole vielä ilmoitettu, mutta huomasin melko pian, että aivan riittävästi.

Sellainenkin vaihe oli, että lähetyssaarnaajat kysyivät haluanko, etteivät he tule enää. Olin ollut aggressiivinen kysymyksineni. Se oli ratkaiseva vaihe. Pyysin heitä tulemaan, sillä tunsin saaneeni paljon selkeyttä moniin kysymyksiin. Silloinen kirkkoni ei sellaista selkeyttä ollut tarjonnut.
30111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Sinulla ei ollut MAP-kirkkoa tutkiessasi mahdollisuuksia tutustua MAP-kirkosta nykyään hyvin tarjolla olevaan tietomäärään. 50 vuotta sitten olit tietopimennossa ja täysin kirkon propagandan armoilla päätöstä tehdessäsi. Nykypäivänä tilanne on toisin, mutta koska olet valintasi tehnyt ja koska uskomuksilla, jopa täysin perusteettomilla, on korkeampi asema aivojen tärkeysjärjestyksessä, niin tukeudut itse juurikin niihin aikoinasi omaksumiisi mormoniuskomuksiin kieltäen todellisuuden ja nykyään tarjolla olevan informaation. Syyllistyt siis itse juuri mitä suurimmissa määrin juuri siihen asiaan josta muita yrität tällä avauksella kritisoida. Olet korvannut logiikan ja järjen mogiikalla, sivuutat kaiken objektiivisen tiedon ja tukeudut omista haluistasi kumpuaviin tuntemuksiisi piittaamatta totuudesta tai todellisuudesta.

Äänestä
Aloittaja

Noin sinä luulet ja sorrut psykologistisiin selityksiin.

Olin tutkimisen aloittaessani valmistunut joku vuosi aikaisemmin yliopistosta. Tutkintooni kuului sosiologia, josta saa paljon ymmärrystä eri kulttuureista. Se oli omiaan vähentämään ennakkoluulojani. Käytännöllinen filosofia antoi valmiuksia itsenäiseen ajatteluun ja arvojen merkityksen tajuamiseen. Psykologiasta sain ymmrrärrystä siitä, miten tarpeet hallitsevat ihmistä. Käytännöllinen filosofia eli arvofilosofia piti huolen, etten vaipunut psykologismin pauloihin. vaikka olinkin kovin taipuvainen etsimään "luonnollisia" selityksiä, kuten sinä ainakin nykyisin. Tilastotiede antoi kokonaisnäkemystä todellisuuden eri ilmiöistä.

Äänestä
  • Selitys haksahtamisellesi on juurikin psykologinen.

    > ...tarpeet hallitsevat ihmistä.

    Niinpä. Itsetunnoltaan täysin terveellä ei ole tarpeita uskoa olemattomiin ja erilaisiin palkintoihin "oikein" vietetystä elämästä. Aito ja riippumaton ihminen voi tehdä päätöksensä elämässä vailla ylimääräistä itsekkyyttä ja oman edun tavoittelua paitsi kohdistuen tähän elämään, myös "tulevaan elämään".

    Äänestä

  • "Tutkintooni kuului sosiologia, josta saa paljon ymmärrystä eri kulttuureista. Se oli omiaan vähentämään ennakkoluulojani."

    No tämä oppi, jonka joskus yliopistosta sitten hait, taisi lentää ikkunasta sillä silmäräpäyksellä kun liityit MAP-kirkkoon, sillä nykyisin sinulla ei muuta kuin ennakkoluuloja tunnu olevan kaikkia ei-mormoneja kohtaan. Tämä käy erittäin hyvin ilmi kirjoituksissasi.

    "Psykologiasta sain ymmrrärrystä siitä, miten tarpeet hallitsevat ihmistä."

    ...mutta arvatenkaan tämä pätee vain muihin kuin itseesi.

    "Tilastotiede antoi kokonaisnäkemystä todellisuuden eri ilmiöistä."

    ..mutta nykypäivänä tämäkin on ilmeisesti muuttunut, koska tilastoilla ja konkretialla ei ole sinulle enää merkitystä.

    Jos siis olet joskus hallinnut nämä asiat, niin ne näyttävät kokonaan unohtuneen jonnekin elämäsi varrella.

    Äänestä

  • Tapani, teologiasta olisit saanut sen tiedon, joka olisi auttanut haksahtamasta Raamatulle vieraaseen oppiin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    tode* kirjoitti:

    Tapani, teologiasta olisit saanut sen tiedon, joka olisi auttanut haksahtamasta Raamatulle vieraaseen oppiin.

    Olen tutustunut teologiaankin. Parhaillaan on tutustumisen kohteenani Heikki Räisäsen kirja "Mitä varhaiset kristityt ajattelivat". Teologiaan tutustuminen antaa aineksia kriittiselle ajattelulle. Raamattu ei ole niin yksiselitteinen kuin monet kuvittelevat. Se on täynnä ristiriitoja.

    Äänestä

  • Aloittaja

    UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Olen tutustunut teologiaankin. Parhaillaan on tutustumisen kohteenani Heikki Räisäsen kirja "Mitä varhaiset kristityt ajattelivat". Teologiaan tutustuminen antaa aineksia kriittiselle ajattelulle. Raamattu ei ole niin yksiselitteinen kuin monet kuvittelevat. Se on täynnä ristiriitoja.

    Korjaan: kirjan nimi on "Mitä varhaiset kristityt uskoivat", WSOY, 2011, 377 sivua.

    Äänestä

Avaaja on mielestäni vastuuntunnoton ja häikäilemätön suoltaessaan omaksumaansa POTASKAA täällä kaikille avoimella keskustelupalstalla.

Uskokoon itse vaikka mihin mormonihuuhaaha , mutta ainainen samojen asioiden ujuttaminen joka keskusteluun toisinajattelijoiden mielipiteistä piittaamatta on hävytöntä eikä mitään mormonismista keskustelua.
Pelkkä inttäminen on typerää eikä johda mihinkään kuin, että pidän mormonismia typeränä ja tyhmien kulttina. Onko suomenkieli jäänyt opiskelematta?

Äänestä
  • Aloittaja

    Jospa selittäisit, mitä tarkoitat tällä: "Avaaja on mielestäni vastuuntunnoton ja häikäilemätön suoltaessaan omaksumaansa POTASKAA täällä kaikille avoimella keskustelupalstalla." - Tämän palstan otsikkona on Mormonismi. Mistä täällä tulisi puhua ellei siitä? Kerroin oman kokemukseni tutkimiseni vaiheista.

    Äänestä

  • Täällä on noita inttäjiä ja ihmisiä jotka käyttävät aikansa kaiken mahdollisen ja mahdottoman negatiivisen etsimiseen MAP-Kirkosta.Tapani kertoi kuinka hän aikoinaan tutki kirkkoa ennen kuin liittyi siihen, se jos mikä on palstalle kuuluvaa.

    Tuota saman jankkaamista on tällä palstalla joka välissä, aina vaan nimimerkkiä vaihtaen sama jankutus samoista aiheista joka sivulla.

    Mutta,mutta siitä pääsee toki eroon vaihtaa vaan sivua koko nettiin, niin johan helpottaa.. =)

    Äänestä

  • Tms 1 kirjoitti:

    Täällä on noita inttäjiä ja ihmisiä jotka käyttävät aikansa kaiken mahdollisen ja mahdottoman negatiivisen etsimiseen MAP-Kirkosta.Tapani kertoi kuinka hän aikoinaan tutki kirkkoa ennen kuin liittyi siihen, se jos mikä on palstalle kuuluvaa.

    Tuota saman jankkaamista on tällä palstalla joka välissä, aina vaan nimimerkkiä vaihtaen sama jankutus samoista aiheista joka sivulla.

    Mutta,mutta siitä pääsee toki eroon vaihtaa vaan sivua koko nettiin, niin johan helpottaa.. =)

    Joo, Tapanin aloituksessa ei ollut mitään vikaa. Kyllä meidän "vastustajien" pitää osata asiallinen keskustelu. Samoin kuin yhden mormonin tekosista ei voi tuomita kaikkia, ei myöskään yhden vastustajan perusteella pidä tuomita kaikkia vastustajia.

    Äänestä

  • Tms 1 kirjoitti:

    Täällä on noita inttäjiä ja ihmisiä jotka käyttävät aikansa kaiken mahdollisen ja mahdottoman negatiivisen etsimiseen MAP-Kirkosta.Tapani kertoi kuinka hän aikoinaan tutki kirkkoa ennen kuin liittyi siihen, se jos mikä on palstalle kuuluvaa.

    Tuota saman jankkaamista on tällä palstalla joka välissä, aina vaan nimimerkkiä vaihtaen sama jankutus samoista aiheista joka sivulla.

    Mutta,mutta siitä pääsee toki eroon vaihtaa vaan sivua koko nettiin, niin johan helpottaa.. =)

    tms 1, tapasi kavereinesi letkassa on on kaivaa ja käyttää aikasi kaiken mahdollisen ja mahdottoman negatiivisen etsimiseen muista uskomuksista kuin map-kirkosta. Koska alat kertoam todelliset epäkohdat mormoneista ja nykyisestä map-kultista? - Monesko uskomus map-kirkkoon kastamisesi on sinulle ja montako kertaa sinut on jo kastettu?

    Äänestä

Muillakin kuin sinulla on yhtäläinen oikea mielipide!
Sinä vesitätä joka ikisen keskusteluaiheen suoltamalla pitkiä samoja mormonilitanioitasi - välittämättä muista keskustelijoista.

Ja aina sinun kirjoituksesi on yhtä samaa ja samaa inttämistä sekä pitkien mormonisitaattien kopioimista mormonikirjasta, opin ja liiton tai kallisarvoisesta helmestä.... ei mitään vuoropuhelua vaan omia yksityisiä vakuuttelujasi sekä uskomuksiasi, joita tyrkytät 'ainoana oikeana totuutena' muillekin. Ja tuo kaksoiskielen tahallinen käyttäminen on suorastaan tahallista huijaamista.

Mielestäni keskustelun tarkoitus on vuoropuhelu - eikä höppänä yksinpuhelu.

Äänestä

Sinä olet ollut jonkinlaisessa herkässä etsikkovaiheessa jostain minulle tuntemattomasta syystä. Mielesi oli otollisessa manipuloinnille altistuneessa tilassa ja lähtyssaarnaajien amerikkalaiset tekniikat purivat, näin kävi silloin monelle muullekin, eikä sitä tarvitse hävetä..

Nyt olet edennyt mormoni hierarkiassa korkeammalle ja ásemasi hivelee narsismiin taipuvaista egoasi. Olet saanut vastuita, olet sinetöinyt liittoja ja saavuttanut arvostetun temppelikelpoisuuden.

Kuitenkin sinua riivaa poikkeuksellisen syvästi emotionaalisen spiritualeettisi ja loogisuutta tavoittelevan älysi ristiriita. Aikuiseksikasvamisyrityksesi on jatkuvassa konfliktissa äidin turvallisen sylin kaipuun kanssa. MAP kirkko on sinulle tämä kaikkivoipaisen turvallisuuden lukkiutunut tyyssija.

Äänestä
  • Uusi nainen vaan kehiin - ehkä hän on äidillisempi kuin äiti itse.

    Äänestä

Minulle taas lytättiin Maljasen kirja heti käteen. Luin sen ja totesin sen olevan vain jonkin mielipide, eikä lainkaan asiallinen. Havaitsin sen jäsenistä esittämät väitteet vääriksi, sekä opin selitykset kieroutuneiksi. Sensijaan MAP lähteet olivat asiallisia ja selviä. On todella hyvä tutkia hieman molempia puolia, mutta ei saa antaa vastustajan negatiivisuuden vaikuttaa omaan päätökseen..

Äänestä

Voi olla, että joku ihminen, jolla ei ole raamatun tuntemusta, joka niin sanotusti "pystymetsästä" alkaa tutkia mormonilähetyssaarnaajien kanssa, niin mitä todennäköisemmin hän vilpittömänä, kilttinä suomalaisena uskoo sen, mitä MAP lähetyssaarnaajat hänelle kertovat.

Taas sellainen ihminen, joka tuntee raamatun ja on henkilökohtaisessa uskossa Jeesukseen Kristukseen ei suinkaan asioita itse tutkimatta usko, mitä MAP väki hänelle kertoo. Mutta todellisella uskovalla on "laaja sydän", hän haluaa ilman taka-ajatuksia kuulla, mitä joku toinen on oppinut Jumalasta.

Uskovilla ei pitäisi olla eri seuroja, lahkoja eikä muitakaan kuppikuntia, vaan meidän tulisi yhdessä vaeltaa tämä telluksen tie kohti sitä tulevaisuutta johon olemme menossa.

Muistan joskus teini-ikäisenä, kun kotiimme tuli jo iäkäs jehova mies, kaksi tietenkin ja he uhkailivat minua Harmagedonin sodalla. Ei näin, vaan rakkaudessa eteenpäin.

Äänestä

Moro vaan Tapani! Minulla alkaa olemaan melkoinen kokemus tutkijana. Totuus tuskin on ensinkään löydettävissä ilman kriittistä tutkimusta.

Kyllähän sinulla on täydellinen oikeus kokemuksiisi ja mielipiteisiisi.

Turust

Äänestä
  • Turust.

    Pidän lauseestasi:

    "Kyllähän sinulla on täydellinen oikeus kokemuksiisi ja mielipiteisiisi."

    Meillä kaikilla on tuo oikeus. Miten me suhtaudumme omiin kokemuksiimme on varmasti yksi kriteeri jolla meitä mitataan tai arvostellaan niin sanotulla "viimeisellä tuomiolla", joka on yksi Kristuksen opin alkeista.

    Äänestä

  • Sivusta seuraava kirjoitti:

    Turust.

    Pidän lauseestasi:

    "Kyllähän sinulla on täydellinen oikeus kokemuksiisi ja mielipiteisiisi."

    Meillä kaikilla on tuo oikeus. Miten me suhtaudumme omiin kokemuksiimme on varmasti yksi kriteeri jolla meitä mitataan tai arvostellaan niin sanotulla "viimeisellä tuomiolla", joka on yksi Kristuksen opin alkeista.

    Hyväksyykö Tapani minut tutkijaksi? Viimeisellä tuomiolla usko Jeesukseen on pelastukselle välttämätön. Lopulta pelastumme armosta. Noituuteen ja henkimailmaan uskominen tuskin on avuksi pelastuksellemme?

    Turust

    Äänestä

  • 'Turust kirjoitti:

    Hyväksyykö Tapani minut tutkijaksi? Viimeisellä tuomiolla usko Jeesukseen on pelastukselle välttämätön. Lopulta pelastumme armosta. Noituuteen ja henkimailmaan uskominen tuskin on avuksi pelastuksellemme?

    Turust

    Jos haluat selestiseen kirkkauteen, tarvitset uskon Joseph Smithiin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    'Turust kirjoitti:

    Hyväksyykö Tapani minut tutkijaksi? Viimeisellä tuomiolla usko Jeesukseen on pelastukselle välttämätön. Lopulta pelastumme armosta. Noituuteen ja henkimailmaan uskominen tuskin on avuksi pelastuksellemme?

    Turust

    Minusta sinä olet luulet tietäväsi jo kaiken ainakin mitä uskontoon tulee. En siksi osaa pitää sinua aitona tutkijana. Toivottavasti olen väärässä!

    Pelastumme armosta - tietenkin! Armolla on kuitenkin ehdot: usko, parannus, oikean kasteen ottaminen ja Pyhän Hengen vastaanottaminen kätten päällepanon kautta. Se on evankeliumi, jota ei nykyisin myönnetä todeksi, vaikka se on tiiviisti Raamatun näissä jakeissa:

    Ap.t. 2
    37 Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Veljet, mitä meidän pitää tehdä?" [Hepr. 4:12]
    38 Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. [Matt. 3:11 ]

    Pelastumme armosta parhaammekin tehtyämme, mutta emme ilman parannusta (kääntymystä) ja uskovana tehtyä kasteen liittoa (upotuskaste oikealla valtuudella). Lisäksi meidän on otettava vastaan Pyhä Henki kätten päällepanon kautta kuten alkukirkon aikanakin tehtiin:
    Ap.t. 8
    14 Kun Jerusalemissa olevat apostolit kuulivat samarialaisten ottaneen vastaan Jumalan sanan, he lähettivät Pietarin ja Johanneksen heidän luokseen.
    15 Perille tultuaan nämä rukoilivat Samarian uskovien puolesta, että he saisivat Pyhän Hengen.
    16 Henki näet ei ollut vielä laskeutunut kehenkään heistä; heidät oli ainoastaan kastettu Herran Jeesuksen nimeen. [Ap. t. 19:2]
    17 Pietari ja Johannes panivat kätensä heidän päälleen, ja he saivat Pyhän Hengen. [Ap. t. 19:6]

    Äänestä

Miksi minä ensinkään tekisin tutkimusta mikäli luulisin olevani kaikkitietävä?

Kiitos sinulle Tapani vastauksestasi jonka todella uskon olevan sinun käsityksesi.

Mikäli tunnemme oikean rahan, miksi tutkia väärää rahaa?

Turust

Äänestä
  • Aloittaja

    Tässä yhteydessä tutkijalla tarkoitetaan tietenkin vai henkilöä, joka tutkii MAP-kirkkoa saadakseen tietää onko se palautettu Jeesuksen Kristuksen kirkko ja onko Mormonin kirja toinen todistus Kristuksesta.

    Tukijoita on monenlaisia. Sanan merkitys tulee ymmärtää siinä yhteydessä, jossa sitä käytetään.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Tässä yhteydessä tutkijalla tarkoitetaan tietenkin vai henkilöä, joka tutkii MAP-kirkkoa saadakseen tietää onko se palautettu Jeesuksen Kristuksen kirkko ja onko Mormonin kirja toinen todistus Kristuksesta.

    Tukijoita on monenlaisia. Sanan merkitys tulee ymmärtää siinä yhteydessä, jossa sitä käytetään.

    Niin Tapani, minä olen itsenäinen ja riippumaton tutkija. Toistaiseksi en ole likikään vakuuttunut MAP kirkosta enkä varsinkaan Mormonin kirjasta. Juurikin tuota sanomaasi olen tutkimassa.

    Tähän mennessä olen ponnistellut yhteensä tuhansia tunteja n. seitsemän (7) vuoden aikana.

    Turust

    Äänestä

Tapani1,

ei armolla ole ehtoja. Kristuksen vanhurskaus myönnetään ihmiselle ihan ilman tämän omaa ansiota, mikäli ihminen henkilökohtaisesti ottaa Jeesuksen sovitustyön vastaan.

-Ilmaiseksi-

Miksi suomalaisen on niin vaikeaa ottaa vastaan mitään ilmaiseksi?

Galatalaiskirje:
2:16 mutta koska tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi lain teoista, vaan uskon kautta Jeesukseen Kristukseen, niin olemme mekin uskoneet Kristukseen Jeesukseen tullaksemme vanhurskaiksi uskosta Kristukseen eikä lain teoista, koska ei mikään liha tule vanhurskaaksi lain teoista.

Äänestä
  • Aloittaja

    Muka-Tapani1 tuossa koettanee hämätä. Tämä on kyllä ihan oikein: "Kristuksen vanhurskaus myönnetään ihmiselle ihan ilman tämän omaa ansiota, mikäli ihminen henkilökohtaisesti ottaa Jeesuksen sovitustyön vastaan." Yksi ehto on juuri tämä: "...mikäli ihminen henkilökohtaisesti ottaa Jeesuksen sovitustyön vastaan." Tuohon vastaanottamiseen kuuluvat usko ja parannus. Ilman niitä ei ole armoa eikä ilman niitä voi ottaa evankeliumia vastaan aidosti.

    Pelastumme ilman omaa ansotamme, mutta emme ilman ehtoja. - Parannuksen teko on "hinta", joka meidän tulee armosta maksaa. Myös eläminen sen jälkeen evankeliumin mukaan voi olla "hinnakasta" eli vaativaa. (Vapaaehtoiset lahjoitukset mm.) Pelkällä uskolla ilman tekoja ei pelastuta. "Usko ilman tekoja on kuollut."

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Muka-Tapani1 tuossa koettanee hämätä. Tämä on kyllä ihan oikein: "Kristuksen vanhurskaus myönnetään ihmiselle ihan ilman tämän omaa ansiota, mikäli ihminen henkilökohtaisesti ottaa Jeesuksen sovitustyön vastaan." Yksi ehto on juuri tämä: "...mikäli ihminen henkilökohtaisesti ottaa Jeesuksen sovitustyön vastaan." Tuohon vastaanottamiseen kuuluvat usko ja parannus. Ilman niitä ei ole armoa eikä ilman niitä voi ottaa evankeliumia vastaan aidosti.

    Pelastumme ilman omaa ansotamme, mutta emme ilman ehtoja. - Parannuksen teko on "hinta", joka meidän tulee armosta maksaa. Myös eläminen sen jälkeen evankeliumin mukaan voi olla "hinnakasta" eli vaativaa. (Vapaaehtoiset lahjoitukset mm.) Pelkällä uskolla ilman tekoja ei pelastuta. "Usko ilman tekoja on kuollut."

    Kyseessä ei ollut muka-Tapani, vaan hän laittoi ALKUUN nimimerkkisi osoittaen vastauksen sinulle.

    Tokihan teillä on ehtonne. Kysymysessä eivät kuitenkaan ole mitkään jalot a hyvät teot, vaan itsekkäät temppuilut rituaaleineen (mm. taika-alusvaatteet, kymmenykset Smithin kirkolle, temppeliruaalit) päästäksenne parempaan paikkaan kuin muut.

    Äänestä

' - Parannuksen teko on "hinta", joka meidän tulee armosta maksaa. Myös eläminen sen jälkeen evankeliumin mukaan voi olla "hinnakasta" eli vaativaa. (Vapaaehtoiset lahjoitukset mm.)'


Johan veistit omiasi - et kirjoita Raamatun evankeliumia, vaan ihan omiasi mormonien Smithin opista!

Äänestä

Tapani1, tämä viesti on sinulle

aikaisempaan kirjoitukseeni tässä ketjussa lisään selvennykseksi:


En todellakaan tarkoittanut sanojasi lainaten "muka- Tapania", vaan osoitin viestini sinulle laittamalla alkuun

Tapani1,

terveisin raamattu puhuu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6767016 kirjoitti:

Voin melko pitkälle ymmärtää täällä kärjistettyjä mielipiteitä, väitteitä, tulkintoja ja kysymyksiä esittäviä. Kun kuulee uudesta asiasta, joka poikkeaa siihen asti tutusta tavasta ajatella, niin ensimmäiseksi tulee tarve puolustaa omaa kantaansa. Tarvitaan melkoisesti avoimuutta ja ennakkoluulottomuutta ottaa selvää itselle oudoista uusista näkemyksistä.

Minulle oli aluksi vaikea ajatella, että Kristuksen kirkko olisi kadonnut ja että olisi tapahtunut palautus. Esitin luonani olleille lähetyssaarnaajille kärkeviä kysymyksiä, mutta huomasin, että niiihin löytyi aivan tyydyttäviä vastauksia. Se täytyi ymmärtää, ettei kaikkea ole vielä ilmoitettu, mutta huomasin melko pian, että aivan riittävästi.

Sellainenkin vaihe oli, että lähetyssaarnaajat kysyivät haluanko, etteivät he tule enää. Olin ollut aggressiivinen kysymyksineni. Se oli ratkaiseva vaihe. Pyysin heitä tulemaan, sillä tunsin saaneeni paljon selkeyttä moniin kysymyksiin. Silloinen kirkkoni ei sellaista selkeyttä ollut tarjonnut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu