Persut ovat pahoittaneet mielensä nyt siitä, että kavalat toimittajat tarjoavat viinaa. -Ja sitähän on sitten pakko juoda.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/120608-eduskunnan-uusi-kannikohu-”toimittajat-tarjoavat”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/120608-eduskunnan-uusi-kannikohu-”toimittajat-tarjoavat”
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ettäkö tällaisella harkintakyvyllä varustettuja edustajia on oikein lakeja säätämässä? Ei kai ilmainen viina voi enää noilla palkoilla ja etuuksilla olla sellainen houkutin, etteivät edustajat pystyisi sanomaan ei luottamustehtäviään hoitaessaan? Jos ei viinatarjoilusta pysty kieltäytymään, niin sittenhän he ovat muutenkin vietävissä ja ansaitsevatkin päätyä julkisuuteen kaikkine heikkouksineen.
tarjoavathan nuo päivittäin muutkin tahot kuin toimittajat ( kirjoittaja ei kansanedustaja), mutta on se vaan outo juttu kun n. 17 vuotta sitten sanoin ensimmäisen kerran kiitos ei niin eipähän tuota oo tarvennunnä kännätä ja säälittää kaverit jotka työnsä viinalla pilaa
AA kerholaiset Jusula ja Hauveli Oinonen voisivat opastaa näitä kännipersuja paremmille tavoille, eli vähentämään tolkutonta ryyppäämistä?
Pitäiskö JUSULAN ja OINOSEN opettaa myös tätä SAMPSA KATAJAA?
Olisi hyvä, jos entiset alkoholistit Jusula ja hauveli Oinonen kokeilisivat ensin oman puolueväen osalta, toimivatko heidän ideansa tolkuttoman ryyppäämisen hillitsemiseksi?
Persu pyytää toimittajaa tarjoamaan kaljat. Tarjotun kaljan juotuaan persu pahoittaa mielensä siitä, että hänelle tarjotiin kaljat. Seuraavaksi persu haukkuu netissä toimittajan, joka "yritti juottaa hänet (pullollisella kaljaa!) humalaan.
-Eipä ihme, ettei monikaan tavallinen ihminen halua olla persuöyhöttäjien kanssa misään tekemisissä. Se on aina pienemmän riesan tie.
taipuvavainen perussjuntti pääsee julkisuuteen niin polla ei kestä sitä ja se helppo toimeentulo saa juopon törttöilemään ja tekee itsestänsä pellen tai vaihtoehtoisesti on ollut syntymästään saakka ja tämä koskee muitakin kuin yhtä ja eri ammattikuntia
Kauheaa!!!
Miksi persuSS eduskuntaryhmä passitti Hakkaraisen pakkohoitoon, vaikka hänen "juomisensa on toimittajien vika"? Miksi syytöntä rangaistaan, eikä "syyllisiä". Missä persulogiikka?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201203060121439_uu.shtml
Niikon blogin kommentista (Tommi Parkkonen) selviää, että myös Hakkaraisen edustajatoverit (ainakin Juho Eerola) ostivat Hakkaraiselle alkoholia Niikon seuratessa tilannetta vierestä.
Miksi Niikko ei moiti Eerolaa? Onko persun tarjoama kalja pyhää?
http://www.seiska.fi/c/87840/212_SOINI460.jpg