Minusta tulee Isoäiti, vaikkei poikani kertonutkaan minulle

ÄitiSuru

Siksi sydämeni särkyi jälleen tämän esikoiseni takia. Avioerosin lastemme isästä kesällä 2007, ja luultavasti katkeruus ja viha minua kohtaan pojaltani juontaa tuosta omaisuuden osituksesta, koska hän "lunasti" minut talostamme pois, puolisollani ei ollut varaa eikä mahdollisuuksia ssaada pankkilainaa ja pojalla oli.
Olen nyt nuorimman lapseni kautta eilen saanut kuulla tuon Onnellisen uutisen, että pojastani ja hänen tyttöystävästään tulee vanhemmat muutaman kuukauden kuluttua.
Kaikista asioista pahimmalta sydämessäni tuntuu se, että puolisollani on muun maan uusi "tyttöystävä" ja poikamme kertoi tälle "äitipuolelle" tyttönsä kanssa tämän ilouutisen, samoin isälleen ja veljelleen sekä siskolleen. Minut on hyllytetty kaikista asioista, tunnen niin suurta tuskaa, että minä sentään Oikeana äitinä olisin mielelläni kuullut tuon ilouutisen.
Poikamme on julma näissä asioissa. Hän ei kertakaikkiaan voi hyväksyä enää minua edes äitinään, johtuen noista osituslainoista, ja avioeroamme hän ei hyväksynyt ollenkaan.
Olen onnellinen päälle päin vauvauutisesta mutta sisimmässäni olen tosi nujerrettu, onko tuleva vauva kuitenkin "äitipuolen" vauva, vaikka mies ei naimisissa olekaan tämän ei-suomalaisen naisen kanssa??
Helpottaa, kun tätä tuskaani kirjoitan tänne, eikä kenenkään tarvitse tuomita eikä silitellä päätäni, olen vaan tavallinen kolmen lapsen 26äiti, ja tuo vanhin ei minua hyväksy, vaikka hän aikanaan syntyi minun nimellänikin, koska emme olleet silloin vielä naimisissa.

3

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JK

      VAI NIN

    • -.,.-

      ihan oikein sulle!

      Äitit on perseestä!

    • mummi

      LOPETA VALITUS. OLETKO KESKUSTELLUT HÄNEN KANSSAAN. ALA ELÄMÄÄN OMAA ELÄMÄÄSI ÄLÄ KYSELE MUILTA LAPSILTASI POJASTASI JA EX-PUOLISOSTA. PAHOITAT VAAN MIELESI JA SINUSTA TULEE KATKERA. POIKASI ON PÄÄTÖKSEN TEHNYT. JA PULINAT POIS. ON ELÄMÄSSÄ NIIN PALJON MUUTA. TULET HUOMAAMAAN. USKON ETTEI POIKASI OLE MYÖSKÄÄN ONNELLINEN TILANTEESTA VIHA SYÖ IHMISTÄ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2679
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      24
      2421
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2084
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1976
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1462
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      166
      1319
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      991
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      924
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      758
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      93
      729
    Aihe