Kirkollisverotulot romahti vs. kunnallisverot 2010

ajetaanko kirkkoa alas

http://kappeli.evl.fi/kkoweb.nsf/9225ba0b301a151dc2256f5b0040605f/437d7a1adc7a9faec2257886004a91cf?OpenDocument

"Kirkollisveron ja kunnallisveron veropohja on sama, mistä seuraa, että kirkollisveron ja kunnallisveron muutosprosenttien pitäisi vuositasolla olla suurin piirtein samat. Kunnallisveron muutosprosentti tosin on historiallisesti katsottuna ollut jonkin verran suurempi johtuen siitä, että kunnat ovat nostaneet veroprosenttejaan enemmän kuin seurakunnat. Vuonna 2008 muutosprosentti oli vielä lähes samansuuruinen. Vuonna 2009 ero oli jo melkoisen suuri. Vuonna 2010 tilanne oli se, että kunnallisverokertymä kasvoi 2,2 % ja kirkollisverokertymä pieneni 2 %. Vuosien 2009–2010 luvuista näkee jo varsin selvästi jäsenmäärän vähenemisen vaikutukset kirkollisverotuloihin, joita täytyy verrata nimenomaan saman veropohjan tulolajiin eli kunnallisveroon. Toinen hälyttävä signaali on se, miten paljon vähemmän kasvaa laskennallinen kirkollisverotulo kuin mitä kirkollisverokertymä. Se on merkki siitä, että 1 %:n seurakuntayhtymät ovat menettäneet huomattavasti enemmän jäseniään kuin mitä seurakunnat keskimäärin. Tämä näkyy selvästi laskennallisesta kirkollisverosta joka lasketaan siten, että kirkollisvero jaetaan veroprosentilla. Eli tässä kaksi varsin hälyttävää signaalia."

3

75

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pudotusta -4,2% !

      Siis eroamisista johtuen kirkollisverokertymä 2010 jäi -4.2% siitä mitä sen olisi pitänyt olla. Koska vero lasketaan samoista tuloista kuin kunnallisvero (joka kasvoi 2.2%).

      Tässä ei vielä näy vielä 2010 eropiikki!

    • Jori Mäntysalo

      Tässä on myös aika hyvä paperi: http://www.espoonseurakunnat.fi/documents/10130/132281/23168.ppt

      Kirkon eläkerahaston arvo on noin miljardi. Toisaalta eläkevastuita on noin 3,5 miljardia. Em. linkissä eläkemeno-ennuste on laskettu useiden eri skenaarioiden mukaan, ja niistä pahimmassa jäsenmäärä laskee 0,5 %-yksikköä vuodessa; nythän todellisuus on noin 1 %-yksikön tasoa.

    • lpktk

      Niin mutta porsk porsk ja maaliskuun alku -12,4%. TRENDI on selvä!

      Kannattaa sijoittaa kirkon osakkeisiin. Tase on vahva ja pääomistajan poika porskuttaa ihan kohta takaisin!

      Ensi viikolla 100% kuuluu kirkkoon, siis sinäkin pikku pojuseni tui tui argumentointini on yhtä hyvää kuin laskutaitoni!

      Anteeksi mutta hyvät ketjut ylös trollin itsensä kanssa keskustelun tieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe