AKT:n puheenjohtaja Timo Räty ja osa AKT:n hallituksen jäsenistä on aiheuttanut ay-liikkeelle karhunpalveluksen. Hilkka Ahteen potkut oli todella onneton tapaus AKT:n kannalta. Pelkään, että tämän vuoksi ainakin AKT:ssa tulee käymään jäsen kato. Näin ollen AKT:n taloudelliset tappiot tulevat olemaan tuntuvat. Koko Suomen ay-liike tulee kärsimään AKT:n brutaalista toiminnasta. Hilkka Ahteen tapauksessa AKT:n toiminta on ollut tökeröä. Nyt Hilkka Ahde maksaa oikeutetusti AKT:lle potut pottuina.
AKT:n karhunpalvelus
pääluottamusmies
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On enemmän kuin mahdollista, että joku perustaa netti-sivun, jossa kehoitetaan jäsenistöä eroamaan akt:sta. Myös mielenosoitusta ollaan järjestämässä Helsinkiin Hilkka Ahteen puolesta.
Lisää tutkittavaa on tulossa. Että tuollaista sakkia siellä on edustamassa.
http://www.ess.fi/?article=362953
Kyllä nyt olisi jo aika ottaa duunarienohja omiin käsiin, kuinkja voi olettaa että liitto pitää duunareiden puolia työmarkkinoilla kun eivät osaa edes omaa pesäänsä pitää puhtaana ja järjestyksessä.
Ahteen puolustamiseksi olisi aika jäsenten erota AKT:stä, eiköhän alkaisi lyyti kirjoittamaan kun jäsenten joukko-irtisanomiset alkaisi, kyllä duunareille riittää kun vastustusta tulee työantajapuolelta ihan tarpeeksi niin vielä liiton herrat alkaa kukkoilemaan ja käyttämään valtaansa hieman arvelluttavasti.
Ahde takaisin töihin ja riitapukarit pellolle sieltä.
Höpö höpö. Kyse on yhdestä työpaikkakiusaajasta ja muutamasta junttimaisesta hallituksen jäsenestä yhdessä ammattiliitossa. Kyllä on horisontin takaa haettua se, että asialla olisi tekemistä ammattiyhdistysliikkeen uskottavuuden kanssa. Tässä suhteessa myös SAK:n Lyly syyllistyy älyttömään ylireagointiin. Rädylle kenkää, niin muut juntit kävelevät itse ulos ja se on siinä. Vittumaisia pomojahan riittää, mutta kuka niitä oikein siittää.
Siis haloo, kyllä kai tuollainen työpaikkakiusaaminen heijastelee myös liiton muihinkin toimiin varsinkin jos kunnon työrauhaa ei ole.
Sitähän juuri tarkoitin että Räty ulos ja Ahde takaisin. Juuri "riitapukareilla" tarkoitin Rätyä..en muita.