En ole vielä kovin vanha 41 vuotias, mutta minulla on yksi maallinen harrastus, josta olen haaveillut, mutta minulla ei ole ollut mahdollisuutta sitä toteuttaa.
Ainoa este haaveen toteuttamiselle on tilanpuute.
Minulla ei kerta kaikkiaan ole riittävästi tilaa pienen pienoisrautatien rakentamiselle.
Olisipa sen verran tilaa, että saisi n-skaalan pienoisrautatien rakennettua kooltaan n. 160....300 x 60...100 cm kokoisen radan.
Välillä oikein harmittaa, kun joillakin ihmisillä on paljon tilaa, mutta heillä ei ole harrastusta, joka tarvii tilaa.
Erityisesti ärsyttää sellaiset ihmiset, jotka valittaa, että täytyi ostaa taas sellainen ja sellainen huonekalu, että sai vähän kodikkaamman tunnelma kotiin, kun meillä on näin paljon tätä tyhjää tilaa täällä ja jotain joutuu sen takia hankkimaan.
Alkaisivat harrastamaan pienoisrautatien rakentamista, jos kerran on sitä tilaa niin kauhean paljon, eikä ole sille muuta käyttöä, kuin yrittää täyttää se ostamalla huonekaluja.
Mulla on niin pieni huone, että vapaata lattiapinta alaa on vaan 150x170 cm, kun on huoneessa sänky, kirjoituspöytä, pieni kirjahylly, vaatekaappi ja pieni kaappi tavaroiden säilyttämistä varten.
Ei ole paljon tilaa ja pitäähän sitä päästä liikkumaankin.
Pienoisrautatie.....
2
168
Vastaukset
- 456uygf
- yx rc tyyppi
Mikä yhteensattuma! Itsekin asun yhdesssä pienessä alle 10 neliön huoneessa, ja ihan samaa olen katsonut kun on porukkaa lähipiirissä ja yhteiskunnassa yleensäkin, kun on huoneita niin paljon joutilaana että osaa ei ole edes kalustettu. Sitten kun kysyy harrastusta niin vastaukseksi saa että joku teatterissa käynti, kaupunkilomailu, kultakellot tai muu missä ei itse luoda mitään uutta tai ei hyödynnetä liian isoa hankittua lukaalia.
Minulla on rc-veneharrastus siitä hyvä, että tilaa ei tarvitse paljoa rakennus- ja huoltojutuissa, ja kun venettä kokeilee vesillä, niin lammet ja järvet on yleisiä, ilmaisia ja laajoja. Lisäksi niitä voi vaihtaa mihin rantaan menee uittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942685Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki572655- 1842645
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from712272Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276742134Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412125Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22015Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731626- 1461497
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue21385