uutisissa on aina ollut klippi kuinka joulun alla saariston kalastajat ovat luovuttaneen Haloselle jouluhauen. Se on ollut hieno asia ja luultavasti Tartsan kissa onkin saanut syödäkseen.
Mutta nyt kun meillä on oikea kunnon presidentti, niin kai ne kalastajatkin antavat jotain kunnon kalaa, presidentin syötäväksi? Joku joulusiika tai vaikka lohi olisi paikalla viedä maan päämiehelle jouluksi.
Ei kait kalastajat enään mitään jänkäkoiraa presidentille kehtaa viedä?
Mutta nyt kun meillä on oikea kunnon presidentti, niin kai ne kalastajatkin antavat jotain kunnon kalaa, presidentin syötäväksi? Joku joulusiika tai vaikka lohi olisi paikalla viedä maan päämiehelle jouluksi.
Ei kait kalastajat enään mitään jänkäkoiraa presidentille kehtaa viedä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ovat tietääkseni tosiaankin puhuneet jo joululohesta, se haukihan on ollut pelkää veetuilua, eihän kukaan tosiaan haukea syö.
Kyllä hauki on hyvin perinteinen joulukala. Ennen haukea kalastettiin runsaasti aivan ammattimaisesti ja sitä kuivattiin suuria määriä. Kuivattu hauki oli vientituote, erityisesti se oli saksalaisten suosiossa juhlakalana.
Nyt on vähän toisin, viittaan vain Jennin sukunimeen. Ei ehkä ole sopivaa viedä haukea, mutta jospa kävisi lahna, silakka tai särki. Merilohi on nykyään melkein valkoinen, eikä kovin juhlavan näköinen. Myös siika on aneeminen. Silakassa on liikaa dioksiinia. Kalastajat ovat juuri saaristomeren kalastajia, joten sieltä suunnalta ei arvokalaa löydy.
Taitaa sittenkin hauki olla se joulukala.
Etkö ole syönyt pitkään aikaan haukea. Miksi?
Legendaarinen urheiluselostaja Pekka Tiilikainen neuvoi aikoinaan suomalaisia nielemään käärmekeittoa pärjätäkseen... Alkaa selvitä meikäläisten huonontunut menestys maailmalla?
Hauki on tärkeimpiä saaliskalojamme ja hyvin laitettuna erinomaista ruokaa. Huonompikin kokki saa siitä maittavan aterian voissa paistamalla.
Kovin on niukat tietosi, jos uskot että kukaan ei syö haukea. Luokittelen mielipiteesi ylimieleiseksi snobbailuksi.
Hauki ilman muuta. Turha muuttaa perinteitä tällaisessa asiassa.
Kyllä kuha varmaan kelpaisi presidentille, syököön kalastajat haukensa itse, jos pitävät syötävänä kalana.
Joulu on aika pian. Kalat uivat jään alla. Murheisna miesnä jos polkusi kuljet
Helkutti ! voissa paistettu hauki. Pannu tirisee ja siten filee pannulle.
Mukaan oikea voita. Perunamuusi. Kylmä maito ja voinen ruisleipä.
SE ON SIINÄ !
Tai isoa ahventa, muuten sama respti!
jenni ? kyllä on saanut syödäkseen kissa Jenni !