MIKSI VALTION YRITYKSET JAKAA BONUS PALKKOJA???

eikö porvarihallitus saa yrityksien bonuksille järjestelmiä LOPETETUKSI...
tässä näkee edellisen hallituksen toimet joita kok, häkämies pelaili valtion yrityksissä....
TÄSSÄ ON SITÄ HYVÄVELIJÄRJESTELMÄÄ KOKOOMUKSEN TAUSTOILLA....
kyllä menee LUOTTAMUS täysin J.KATAISEN HALLITUKSEEN....
vaadin että VASTAAVA MINISTERI EROAA TEHTÄVISTÄÄN NYT...
tarpeeksi on jo kansaa viilattu silmään ja populistia valheita julkisesti tuotu julki...
eikö tämän bonus järjestelmän edellinen hallitus lakkauttanut jo...
kyllä kokoomus päästelee valheita suomenkansalle....
352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Heidi Hautala ei ole tehtäviensä tasalla. Häkämies ei ole koskaan ollutkaan, mutta ei kokoomuslaiselta voi muuta odottaakaan. Vihreitä pidin rehellisinä, mutta tarpeeksi kauan tuollaisessa porukassa tekee varmasti kaltaisekseen. Näin näyttää Hautalalle käyneen.
Vanha kokoomuslainen kansanviisaus kuuluu: "Sen mihkä nuorena varastaa, sen vanhana omistaa".

Äänestä

Yritykset jakavat bonuksia niille yritysjohtajille, jotka lomauttavat ja irtisanovat eniten henkilökontaansa. Bisnestä tehdään voittojen vuoksi. Voittoja tehdään sen vuoksi, jotta osinkoja voidaan omistajille jakaa mahdollisimman paljon.

Omistajat haluavat saada osinkoja mahdollisimman paljon ja sen vuoksi yrityksiin palkataan keikkein häikäilemättömimmät ja ahneimmat yritysjohtajat. Nämä ahneet yritysjohtajat totta kai vaativat yritysten voitoista mahdollisimman suuren osan itselleen. Miljoonia euroja palkkoja ja palkkioita, asuntoedut, autoedut, ylisuuret eläkkeet, eläkkeelle viimeistään 60-vuotiaana jne.

Valtionyrityksissä ahneiden pomojen bonukset salataan, jotta kansa ei kapinoisi ja jotta yritysten työntekijät suostuvat palkkojensa alentamiseen.

Yritysten tukiaiset ovat kasvaneet samoin kuin yritysten saamat verotuet vuosien saatossa (3 x 2 miljardiin).

Yritysten maksamat verot ovat samaan aikaan vähentyneet tuntuvasti, kun taas palkansaajien maksavat verot ovat kasvaneet erittäin paljon.

Verot ja veronluonteiset maksut sekä niiden %-osuus vosina 2000 ja 2009:
- palkansaajat vuonna 2000, vero-% oli 51,7
- palkansaajat vuonna 2009, vero-% oli 60,3

- osakeyhtiöt vuonna 2000, vero-% 25,2
- osakeyhtiöt vuonna 2009, vero-% 14,4

Hyvin erikoinen on myös vuoden 2011 tuloveroasteikko - pikkuisen niitä Hyviä Veljiä eli monimiljonäärejä suosiva - vai mitä?

15.600 - 23.200 e verotettava tulo, josta vero-% 6,5 (alarajan ylittävästä osasta)
23.200 - 37.800 e, josta vero-% 17,5
37.800 - 68.200 e, josta vero-% 21,5
68.200 ----- e, josta vero-% 30,0

Miljonäärituloilla vero-% on sama kuin 68.200 euroa vuodessa ansaitsevilla.

Rikkailta on varallisuusvero poistettu.
Listaamattomien yritysten osingoista ei veroteta.
Työnantajien kela-maksut on poistettu.
Perintöveroa on vähennetty. Kokoomus ja kepu yrittivät saada viime hallituskaudella omilta intressiryhmiltään (maatalousyrittäjät ja yritysten perijät) perintöveron kokonaan pois. Se ei täysin onnistunut perustuslain vastaisena.

Valtion tulovero, varalllisuusvero sekä valtion osuus yhteisöverosta milj. €

vuonna 2000
13.312 milj. euroa

vuonna 2009
9.504 milj. euroa

Valtion verokertymä on vähentynyt, vähentynyt, vähentynyt kun kokoomuksen mukaan rikkaita on liian vähän verotettavaksi - mutta ei tukiaisten ja verotuetujen saajaksi.

Joten ulkomailta on otettu velkaa noin 80 miljardia euroa. Nyt ulkomaan velkaa ja korkoja maksatetaan pieni- ja keskituloisilla leikkaamalla hyvinvointipalveluista, jotka jäädytettiin viime laman aikana (1990 alun lama = porvarihallituksen aiheuttama). Kun talouskasvu laman jälkeen tapahtui, niin leikattuja etuuksia ei korotettukaan.

Talouskasvun hedelmät ottivat osinkomiljonäärit ja yritysten johtajat itselleen, itselleen, itselleen. Osinkomiljonäärit viettivät "osinkokarnevaaleja" yritysjohtajien saalistamilla voitoilla. Voittojen maksimoinnissa ei ajatella yhteiskuntaa, suomalaisia työntekijöitä tai kotimaisuutta. Tuotanto siirretään orjatyövoiman maihin (jossa työntekijät tekevät nälkäpalkalla) ja parhaiten irtisanomissa ja lomautuksissa kunnostautuneet yritysjohtajat palkitaan milljoonien bonuksilla myös valtion yrityksissä. Ennen tuotannon siirtämistä orjatyövoiman maihin, Suomesta otetaan kaikki mahdolliset tuet ja veroedut, kuten Nokia.

Nähtäväksi jää miten palveut järjestetään, kun Suomen 337 kunnasta muodostetaan 70-80 jättikuntaa? Kun kokoomus ajaa kuntien supistamista, niin tarkoitus on arvattavissa. Yksityistäminen, yksityitäminen, yksityistäminen. Voitot ahneille yrityksille entisistä kunnallisista terveys- ja hoivapalveluista.

Todennäköisesti palvelut yksityistetään suuriin kuntakeskuksiin, ja palveluita vaille jäävät syrjäseudut, joista väki muuttaa pois, pois, pois.

Äänestä

kaikki verot on palautettava takaisin jotka on lakkautettu m.vanhasen hallituksen johdosta...
kyllä vajeet saadaan hienosti korjattua jos verot palautetaan takaisin...
ei tarvitse uusia veroja keksi ei veroja nostaa...
mut,j.kataisen hallitus on TOIMINTA KYVYTÖN tässäkin asiassa.....
erotettava HETI...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaadin eroja hall. kirjoitti:

eikö porvarihallitus saa yrityksien bonuksille järjestelmiä LOPETETUKSI...
tässä näkee edellisen hallituksen toimet joita kok, häkämies pelaili valtion yrityksissä....
TÄSSÄ ON SITÄ HYVÄVELIJÄRJESTELMÄÄ KOKOOMUKSEN TAUSTOILLA....
kyllä menee LUOTTAMUS täysin J.KATAISEN HALLITUKSEEN....
vaadin että VASTAAVA MINISTERI EROAA TEHTÄVISTÄÄN NYT...
tarpeeksi on jo kansaa viilattu silmään ja populistia valheita julkisesti tuotu julki...
eikö tämän bonus järjestelmän edellinen hallitus lakkauttanut jo...
kyllä kokoomus päästelee valheita suomenkansalle....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu