Liliuksen eläke

KOTOPERÄLTÄ OLLAAN

ONKO OIKEUDENMUKAISTA, ETTÄ HERRA LILIUS NOSTAA TUHANNEN INSINÖÖRIN ELÄKETTÄ. EI HÄN OLE SEN ARVOINEN, PÄINVASTOIN, PIAN TULEVAT LILIUKSEN AIKANA ALOITETUT HANKKEET VENÄJÄLLÄ. TAPPIOTA TULEE. TULI TAPPIOTA TAI VOITTOA JOHTAJIEN BONUKSET VAIN NOUSEVAT.MINISTERIEN VASTUULLA OLEVAT SEKTORIT KUITATAAN SANONNALLA, EN OLE TIETÄNYT. MIKSI KAIKKI SUOMEN MINISTERIT OVAT KAIKKI TIETÄMÄTTÖMIÄ, EIVÄTKÄ HE OTA EDES SELVÄÄ, MISSÄ MENNÄÄN. KUN TULEE TEKOJEN AIKA, ASIAA PYÖRITELLÄÄN JA MIELUUMMIN SIIRRETÄÄN TOISEN MINISTERIN VASTUULLE. TÄMÄKÖ ON SITÄ KATAISEN VASTUULLISTA POLITIIKKAA.HÄN ON VARMAAN JO LOPPUUNHOKENNUT TÄTÄ VASTUULLISTA POLITIIKKAA, LOPETTAISI JO,KEKSISI UUSIA SUOMENKIELISIÄ ILMAISUA POLITIIKOT OVAT KAIKKI OMAN EDUN TAVOITTELIJOITA,TODELLISET MOTIIVIT OVAT OMAT EDUT, PUHUMATTAKAAN YRITYSJOHTAJISTA,JOTKA KYLLÄ OSAAVAT KOPLATA. TÖRKEÄÄ LILIUKSEN ELÄKE ON 175.000 EUROA, KUUKAUDESSA, HALOSEN 11.000,LILIUS ON SIIS 16 KERTAA ARVOOKKAMPI SUOMELLE, MITÄ HALONEN. NYT OLAAN JO NIIN PALJON SIVURAITEILLA. JOSTA HERRATKAAN EIVÄT HALUA PÄÄSTÄ POIS..

5

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peruspena84758937495

      Pidä ny kateellinen kommari se pää kiinni. Rupea itse yritysjohtajaksi.

      • duunari114488

        Määrittele sana kommari, eli kommunisti mikä on ero kommunismin ja kapitalismin välillä niin ja tietysti se sosialismi vielä siinä kiilana välissä eli ilmeisesti sulla on itellä melkein yhtä isot edut kuin näillä yritysjohtajilla, itse olen tavallinen duunari enkä haluaisikaan tommosia etuja koska en ole ku...ää mutta sulle ilmeisesti on ihan ok maksella näitä ylisuuria palkkoja ja eläkkeitä yksittäisille pelkureille joilla ei ole moraalia eikä mitään muutakaan elämässään kuin raha ja sen tuoma valta ja muiden kunnioitus,yksikään yrittäjä tässä maassa ei ole yksin joutunut perustamaan yritystään vaan valtio on tukenut uutta yrittäjää yhteisistä varoista puhumattakaan pelkistä yritysjohtajista jotka eivät ole perustaneet sitä yritystä missä ovat voittonsa keränneet vaan ovat ikäänkuin vieraalla töissä ja tästä johtuen en voi hyväksyä ylisuuria etuuksia palkkoja ja eläkkeitä ainakaan valtio omisteisissa yrityksissä se on kohtuutonta, ja jos se herra johtajan työ on niin kovaa siellä salongissa niin ainahan sitä voi kokeilla ruohonjuuritason työtä, ai niin mutta eihän ne tiedä mitä sana työ oikeasti edes on. ja tarkoitan tässä nyt isojen konsernien johtajia,kaikki sympatia tietysti pienyrittäjille heillä ei ole helppoa tietenkään, että ihan selvennykseksi tähän loppuun.


      • dbhxdtrd6

        En ole kommari vaan natsi.


      • sthrr6jr6

        En viitsi,sossusta saa hynää enemmän kuin Lilius koskaan


    • vhvvftft

      Kyllä Lilius vastaa miljoonan suomalaisen insinöörin työpanosta,joten ehkä miljardi euroa /kk olisi kohtuus ja oikeus.Lilius on ns.eläkekuopassa.Korjataan tämä .Pyydetään Liliukselta anteeksi,ja korjataan tämä epäkohta.maksetaan miehelle se mtä miehelle kuuluu.Ehkä koko Suomen vuosibudjetti riittäisi,ja jos ei riitä,niin otetaan velkaa.On se niin hieno mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      80
      10887
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      143
      10250
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8001
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6434
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      44
      5371
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      72
      4986
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      139
      4279
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      19
      4173
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      44
      3924
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3544
    Aihe