No on vapaa-ajattelijoilla sentään Matti anuksessa
Kirkolla 5 miljardin omaisuus
-_-
371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
.
Kirkolla tosiaan on paljon omaisuutta, myös asuntoja. Jos en ihan höpöjä ole kuullut, niin Helsingissä talouspäällikkö asuu hienosti Krunikassa. Olisikohan näitä asuntoja?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012031015308798_uu.shtml
Kaikki ovat tietysti kuulleet Lauttasaaren kirkkoherran asunnosta, vaan tietääkö kukaan vuokraa? Olisi mukava kuulla.
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/kirkkoherralle_lahes_miljoonan_euron_asunto/
Toivottavasti kirkon mahtavaa omaisuutta rummutettaisiin muuallakin kuin tällä palstalla. Ökyasunnot ja mahtiomaisuudet voivat saada lesket miettimään, että kannaatko niitä omia ropoja enää kirkkoon kaataa.
Varmaan siitä kannattaa kerskata. Kristillisyys on köyhien uskonto "helpompi on kamelin käydä neulansilmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan".