Haluan kiittää linkeistä jotka ohjasivat mielenkiintoisiin Linkola / Reinikainen - keskusteluihin.
Oli ilo katsoa maltillista keskustelua elämän suurista kysymyksistä ilman turhaa kinastelua ja oikeassaolemisen tarvetta.
Kaksi varttunutta herrasmiestä jotka ilmiselvästi ovat huolella perehtyneet aiheeseen josta keskustelevat, kommunikoivat toisiaan kunnioittaen sulassa sovussa.
Allekirjoittanut tahtoisi nähdä samaa myös suomi24 - palstoilla, toki myös muuallakin.
Kovin herkässä ovat syyttävät kommentit jos joku ei ajattele samoin kuin itse ajattelee.
Olet tollo! Olet typerys! Olet idiootti!
...tuttuja lausahduksia näillä lakeuksilla :)
Oli ilo katsoa maltillista keskustelua elämän suurista kysymyksistä ilman turhaa kinastelua ja oikeassaolemisen tarvetta.
Kaksi varttunutta herrasmiestä jotka ilmiselvästi ovat huolella perehtyneet aiheeseen josta keskustelevat, kommunikoivat toisiaan kunnioittaen sulassa sovussa.
Allekirjoittanut tahtoisi nähdä samaa myös suomi24 - palstoilla, toki myös muuallakin.
Kovin herkässä ovat syyttävät kommentit jos joku ei ajattele samoin kuin itse ajattelee.
Olet tollo! Olet typerys! Olet idiootti!
...tuttuja lausahduksia näillä lakeuksilla :)
Vastaukset 30
Vanhimmat
Varsinkin eräs nimeltä mainitsematon evokki (vinkki: palstan kreationistit ovat antaneet hänelle käytöksensä mukaisesti lempinimen "Ape") viljelee turhan usein henkilökohtaisia loukkauksia, johtuukohan siitä ettei omat kyvyt riitä asialliseen faktoihin perustuvaan väittelyyn?
"Sivusta seurannut" my ASS. Jos yhtään jutteluja seuraat niin huomaat että JOKIkINEN kretu pistelee loukkauksia alati, osin tietämättään. Sinun on turha käyttää tuollaista nikkiä jos viestisi on noin perhanan puolueellinen.
Ja faktoihin perustettaessa kreationistien tilasto on pyöreä nolla. Tuollaisia urveloita saa haukkua
Minkäs minä sille voin, että olette typeryksiä ja idiootteja? Puhuvaan käärmeeseen uskovien kanssa ei voi harrastaa asiallista keskustelua, saati väittelyä.
Oot kyl oikeessa siin ettei makrojen ja kreationistien väittelystä tuu mitään, koska jälkimmäiset ottaa tieteen niin vakavasti ja em. tekee tiedettä vähän niinq huithapeli.
Leikola on turhan sivistynyt mies noihin väittelyihin. Voisi vetää Reinikaisen kölin alta vähän väliä muttei halua. Minusta tällaisia kretupellejä ei ole mitään syytä kohdella silkkihansikkain vaan kyseenalaistaa kunnolla typerät väitteensä. Ja aivan turha on haukkua tieteellisen käsityksen omaavia kun jo itse puhuu evokeista.
"Leikola on turhan sivistynyt mies noihin väittelyihin. Voisi vetää Reinikaisen kölin alta vähän väliä muttei halua."
Juuri näin. Itse vastaavassa tilsanteessa olisin pistänyt Reinikaisen tiukemmalle vääristä väitteistään. Huomasin muuten yhdessä tilanteessa, että Leikolakaan ei ollut perehtynyt uusimpiin tutkimuksiin ja löytöihin, jotka osaltaan kumoavat Reinikaisen teesit.
---Itse vastaavassa tilsanteessa olisin pistänyt Reinikaisen tiukemmalle vääristä väitteistään---
Onpas pojulla suuret luulot itsestään. Sairaanhoitajahan olit?
Kysyy kretionisti ja ihan riippumatta koulutuksestaan.Lisää idioottimaisia kysymyksiä löytyy tarvittaessa kuin apteekin hyllyltä.
Hyllyltä ei tunnu löytyvän lääkettä tyhmyyteen.
Heh! Kyse on nyt siitä, että poloinen moloch kuvittelee voivansa haastaa professoristason miehiä tieteelliseen väittelyyn. Sairaanhoitajan koulutuksella...
En tiedä mitä moloch kuvittelee, mutta minun mielestäni Reinikainen ei ole lähelläkään professorismiestä. Samanlainen lääkäri kuin Luukanen-Kilde. Kertonee kaiken. Reinikainen on lähinnä poliittinen kreationisti. Hänen tyylinään on hakea evoluutiosta omasta mielestään todistamattomia väitteitä muttei itse tuo väitteidensä tueksi mitään todistettua aineistoa. Perustaa väitteensä täysin Raamattuun koska se on ainoa "todiste" korkeamman voiman olemassaolosta. Reinikainen myöntää kuitenkin alalajiutumista tapahtuneen, joten ei hän sentään ihan toivoton tapaus ole niinkuin muutamat keskustelijat tällä palstalla.
Pelle Reinikaiinen on kunnanalääkärinä toiminut lääketieteen lisenssiaatti, ei mikään tohtori, ja kaikkein vähiten mikään "professoritason mies", saati tutkija. Hän on saman tason tollo kuin sinäkin.
"Onpas pojulla suuret luulot itsestään. Sairaanhoitajahan olit?"
Juu, olen sairaanhoitaja, joka tuntee Reinikaisen argumentit ja tietää mikä niissä on vikana.
"Heh! Kyse on nyt siitä, että poloinen moloch kuvittelee voivansa haastaa professoristason miehiä tieteelliseen väittelyyn. Sairaanhoitajan koulutuksella."
Reinikainen ei suinkaan oe mikään professori, hänhän on lääkäri. Mutta toki voisin mainiosti haastaa esim. kasvatustieteen professorin evoluutiokritiikin. Katsoin Puolimatkan esitelmän evoluutiosta videolta ja löysin oitis satakunta ellei parisataa vääristelyä ja virhettä. Sen sijaan en tietenkään pystyisi haastamaan häntä kasvatustieteessä.
Tieteessä on se mielenkiintoinen puoli, että väitteiden paikkansapitävyys on mahdollista todeta kirjallisuuden avulla ja joskun arkijärjelläkin. Professorius on virka ja tohtorius oppiarvo (Reinikaisella ei tietääkseni ole kumpaakaan), jotka nekään eivät estä esittämästä helposti perättömiksi todettavissa olevia väitteitä.
Paavin ja suurajatollan virat ovat tässä kohtaa vähän erilaisia.
Heh.Koulutus ei pane älyä päähän henkilölle jolla alunalkaenkin on siitä puute.
Aivan. Pelle Reinikainen on erinomainen esimerkki moisesta 1. luokan hörhöstä..
Oletko yhtä huono tieteilijänä kuin olet sairaita hoitavanakin?
Luultavasti!
"Oletko yhtä huono tieteilijänä kuin olet sairaita hoitavanakin?
Luultavasti!"
Sinä et tiedä minun sairaiden hoitotaidostani mitään. Kunhan esität henkilökohtaisia loukkauksia parhaaseen kreationistityyliin siksi, että olen osoittanut uskomuksesi humpuukiksi
Tiedänhän minä vähintäänkin sen mitä sinä tohtori Reinikaisesta.
Luulempa että hän on lääkärinäkin pätevämpi kuin sinä hoiturina!
Ainakaan hän ei ole sinua koskaan mollannut nurkan takana kuten sinä häntä!
"Tiedänhän minä vähintäänkin sen mitä sinä tohtori Reinikaisesta.
Luulempa että hän on lääkärinäkin pätevämpi kuin sinä hoiturina!"
Sinäpä olet kova poika luulemaan. Luuletko myös, että lajit olisivat erikseen luotuja?
"Ainakaan hän ei ole sinua koskaan mollannut nurkan takana kuten sinä häntä!"
Eipä hänellä ole ollut mitään syytäkään, katsos kun minä en julkisesti esittele humpuukia totena.
Ehkä Leikola on kunnostautunut kuitenkin enemmän biologian puolella. Ei vaikuta tietävän välttämättä kovin paljon esim. kosmologiasta. Se tosin onkin luultavasti tieteen vaikeimmin hahmotettavia osa-alueita. Jos Kari Enkvist olisi ollut mukana Reinikainen ei olisi edes päässyt kärryille.
"Ehkä Leikola on kunnostautunut kuitenkin enemmän biologian puolella. Ei vaikuta tietävän välttämättä kovin paljon esim. kosmologiasta."
Itse asiassa tämä tutkimus vuodelta 2006 oli biologian puolelta, mutta jäänyt vähemmälle huomiolle. Jossakin vaiheessa tilttaan kreationistit, jotka uskovat Reinkaisen humpuukiin tuolla tutkimustuloksella.
"Se tosin onkin luultavasti tieteen vaikeimmin hahmotettavia osa-alueita. Jos Kari Enkvist olisi ollut mukana Reinikainen ei olisi edes päässyt kärryille."
Enqvist ei olisi ollut yhtä kohtelias, vaan hän olisi pessyt Reinikaisen kunnolla.
"Enqvist ei olisi ollut yhtä kohtelias, vaan hän olisi pessyt Reinikaisen kunnolla. "
Ihmettelnkin, kuinka Leikola edes suostui moiseen pelleilyyn Reinikaisen kanssa. Hän piti vastaavanlaisen "väittelyn" Reinikaisen kanssa radiossa v. 2009 keväällä (muistaakseni), eikä halunnut (uskaltanut?) puuttua Reinikaisen harrastamaan "Gish gallop" -tyyliseen "argumentointiin" lainkaan.
Suomentajasukulaisen tapaaman Leikolan aksentti saivat Hiskin huomaamaan ettei ärrävikaa tarvitse hävetä. Taisi olla vuonna 1969, hyvä vuosikerta kaikin puolin.
Ärrävika on vain ihmisen laiskuutta.
Useimiten!
Ärrävikaiset poikkeavat muuten myös luonteeltaan. He ovat useinkin jääräpäitä ja itsekkäitä.
Tämä on tutkittu juttu.
"Ärrävika on vain ihmisen laiskuutta.
Useimiten!
Ärrävikaiset poikkeavat muuten myös luonteeltaan. He ovat useinkin jääräpäitä ja itsekkäitä.
Tämä on tutkittu juttu. "
Tämä on ilmeisesti sitä ns. "kreationististista tiedettä" aidoimmillaan.
Myös vasenkätiset poikkeavat tutkitusti oikeakätisistä.
Vasenkätisten on todettu olevan keskimäärin fiksumpia kuin oikeakätiset!
Sinäkö juuri puhuit nurkan takana mollaamisesta ? Ja heti syyllistyt itse siihen. Olet samalla sekä röyhkeä että tyhmä. Kretupelleaatelia. Oma ammattisi on luultavasti tyhjäntoimittaja. Siinä olet tosin aika hyvä. Valvira valvonee näitten terveydenhoitoalan ihmisten pätevyyden. Eihän meidän muitten tartte siihen sotkeentua. Vai mitä teritörppö ?
Ärrävika johtuu useimmiten suun elinten rakenteesta. Liian lyhyt kielijänne tai yksikin sisäänpäin suussa sojottava hammas voi sen aiheuttaa. Ärrävika on lapsilla melko helposti korjattavissa, ja nykyään se pyritäänkin tekemään jo ennen kouluikää, esim. siksi että lapsi välttyisi kiusatuksi tulemiselta. Aikuisilla voi olla vähän vaikeampaa, äänteen opettelu kun ei suju aivan yks kaks, jos sen on tottunut erilailla ääntämään.
Pyytäisin esittämään linkkejä tutkimuksiin ärrävikaisten itsepäisyydestä, kun tunnut niin olevan sen alan asiantunija.