Kaste 54%, rippikoulu 33%, kirkkohäät 36% - Heja Sverige

Jebs666ei

Ruotsin evankelis-luterilainen kirkko on vaarassa jäädä tyhjän päälle. Pahin ongelma ei ole jäsenkato ja romahdusvaarassa oleva talous vaan se, ettei kirkolla ole enää käytännön sijaa kansan elämässä.


Luvut puhuvat kirkon kannalta karua kieltä. Viime vuonna Ruotsissa syntyneistä lapsista kastettiin enää 54 prosenttia. Naimisiin menneistä kirkon siunauksen avioliitolleen haki runsas kolmannes pareista.

Ripillä kävi alle kolmasosa 15-vuotiasta. Hautajaisten suosio on laskenut 81 prosenttiin.

Kirkonmenojen suosion romahdus on ollut raju ja nopea. Esimerkiksi vihkimisen suosio on romahtanut vain kymmenessä vuodessa 61:sta 36,6:een. Vuonna 2001 kastettiin vielä 73,3 prosenttia kaikista Ruotsissa syntyneistä lapsista, nyt luku on 32,5.

5

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kimmo Koo

      Ainakin ennen Ruotsissa oli mahdollista kuulua kirkkoon vaikka ei kastettu. En tiedä mikä on tilanne nykyisin.

      Suomeen tullee kymmenessä vuodessa samanlaiset luvut. Suomessa kummien määrä on pudonnut yhteen ja veikkaan että kohta kastavasta papista tulee automaattisesti lapsen kummi, jonka lisäksi voi olla maallikkokummejakin. Kastaminen on täällä kirkolle tärkeää, jotta seurakuntaan saadaan veronmaksajia.

      Suomalaisten uskonnollisuudesta saa hyvän kuvan kun muistaa, että kristinuskoon kuuluu arkkuhautaus, jotta olisi jotain, mikä voi nousta kuolleista viimeisellä tuomiolla. Nykyään monessa seurakunnassa hautausmaat on niin täynnä, että valittavana on syrjäisempi hauta tai polttohautaus. Kun surevat joutuvat valitsemaan lyhyemmän matkan hautausmaalle tai kuolevan pelastumisen, on valinta epäkristillinen tuhkaus.

    • Kolme kruunua

      Ruotsi on monessa asiassa ollut edelläkävijä, jota Suomi on seurannut. Kirkon suosion romahtaminen ei ole poikkeus.

    • http://www.meidanperhe.fi/artikkeli/puhutuimmat/1900/rippikoulu_pitaa_pintansa
      Rippikoulu pitää kirkkoa edelleen pystyssä. 83% 15 vuotiaista käy rippikoulun. Olisi kiva nähdä kirkoon liittyjien määrä eri ikäluokissa, koska varmasti monet, jotka ovat eronneet kirkosta vanhempien mukana niin liittyvät takaisin kirkkoon rippikoulun yhteydessä ja sitten uudelleen eroavat täytettyään 18 vuotta, kuten itsekin tein. On huomattava, että rippikoulun yhteydessä paljon nuoria lähtee mukaan isos-toimintaan, vaikkeivat näistä nuorista varmaan ole kuin pieni osa uskovaisia, vaan enemmänkin ovat kiinnostuneita nuoristotoiminnasta. Mikäli rippikoulun suosio lähtee tulevaisuudessa laskuun niin varmasti se olisi varmasti kirkolle kuolinisku, koska silloin ei olisi enää syitä rituaalisia toimituksia joiden vuoksi kirkossa pysytään. Kasteiden määrähän on lähtenyt huomattavaan laskuun, kirkollisista häistä puhumattakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe