Pohjanmaalle tuli Lumivaarasta evakoita, joilla kaikilla ei ollut syysvaatteita tai kenkiäkään. Alavutelaiset keräsi muutamat sadat melkein uutukaiset kenkäparit ja antoivat ensihätään. Samoin heidän luuranganlaihat hevoset päästettiin parhaisiin syyspeltoihin syömään ja annettiin katto päälle. Monia naisia vietiin viikoiksi sairaallaan lepäämään ja ruokittavaksi. Lapsia otettiin omiin perheisiin syötettäväksi ja huollettavaksi satoja. Vanhuksille annettiin kunnan omistama tila evakoiden vanhainkodiksi.
Sitten 1946-47 alkoi evakoilta tulla niitä tarinoita, kuinka rikkaita he kaikki olivat ja paljon jäi sinne kultakalleuksia. Oli kartanoita ja mansikkahehtaareita ja pianoja ja hopeisia astiastoja joka viikolle erilainen. Piikoja ja renkiä oli ollut jokaisella kymmenin. Ainutkaan ei sieltä tullut ollut piika, vaan hieno manselli.
Ensimmäinen karjalanretkikunta pääsi siten käymään (paikallisen SKDL:n taivuttelemana) tarkasti vartioidulla bussimatkallaan rajan taakse 1973 Lumivuoreen. Liikennöitsijä Nisula kertoi, että siellä pääsi Lumivuoressa ajamaan kolmea tietä sotilasauton perässä. Ränsistyneet 8x9 m mökit nökötti näköisällä pärekattoineen. Pihassa oli 3x4 sauna tai jokin navetaksi luokiteltava hökötys. Hän oli ivallisesti kysellyt niitä kauniita kartanoita ja rikkaita taloja...... väki oli ollut hiljaa.... Moni ei sitten enää noussut Seinäjoki - Virrat linjalla sen autoonkaan myöhemmin. Niin nauravaisia ja hienoja sosiaalisesti olivat evakot!
Joten lopettakaa evakot paskan puhuminen ja olkaa kiitollisia, että suomalaiset otti teidät hoidettavakseen ja vaivoikseen!
Ettette unohda totuutta taas kerran
40
476
Vastaukset
- Evakoilla on aikaa
Hienoa, onnittelut sinne t-kadulle!
Uudet mutantithan ovat älykkäitä, löytäneet netistä jopa asiantynkää. Lumivaara sekä Alavus ovat todella paikkakuntia, sen sijaan Lumivuori on pieni lipsahdus.
Muu juttu on hyvin keksitty, piikoineen ja kartanoineen.
Totuus on, että Alavudelle ei tullut yhtään lumivaaralaista evakkoa 1944. Heillä oli edellisestä vierailusta niin karmeat kokemukset. Köyhiä savupirttejä, kurjuutta, likaa, ilkeitä ihmisiä jne. Katso seuraavasta:
http://www.luovutettukarjala.fi/pitajat/lumivaara/lumivaaranhist.htm
Tähän asti vastaaminen Letkujen ja Välilihojen juttuihin oli helppoa, nyt kuluu kallista aikaa.- Lumivaaralaisten si
Lumivaaralaisten sijoittuminen
Kumolaiset Alavuudelle ja Töysään, huhtervulaiset Jalasjärvelle ja Töysään, Ihalaiset Pihlajavedelle ja Keuruulle, kostamojärveläiset Keuruulle, oinaan-vaaralaiset Multialle, tervajärveläiset Peräseinäjoelle, kalksalolaiset Pohjaslahdelle ja Virroille, harviolaiset ja kuhkaalaiset Virroille ja kesvalahtelaiset Ähtäriin. Pylkönmäki oli varasijoituskuntana
- Ikävä tulee Letkua
Onko kunnianarvoiset Letkut ja Välilihat poistettu? Ne olivat niin mukavia ja kekseliäitä alapään jutuissa, voittivat Pahkasiankin.
- Vieläkö saa Välittäj
Vieläkö saa Välittäjä_LKV:n kokoomukselaisia Suoria Putkia veneeseen? Tarvisin kolme paria.
- rdftgy6hu7j8io
Vieläkö saa Välittäj kirjoitti:
Vieläkö saa Välittäjä_LKV:n kokoomukselaisia Suoria Putkia veneeseen? Tarvisin kolme paria.
Olemme aina lyöneet venäläiset! Heti jääkauden jälkeen hukutimme heidät ja isonvihan hauskoissa leikeissä leikkelimme heidät. Sitten talvisodassa palellutimme koko Neuvostoliiton ja jatkosodassa kesällä pölistimme niin paljon, että puna-armeija tukehtui. Siinä syy, että saamme olla "vapaita leipäjonoihin ja maksamaa kreikkalaisten korkean elintason, sekä hirvittävät 800 miljardin aseostot USASTA"!
- h55r4t
rdftgy6hu7j8io kirjoitti:
Olemme aina lyöneet venäläiset! Heti jääkauden jälkeen hukutimme heidät ja isonvihan hauskoissa leikeissä leikkelimme heidät. Sitten talvisodassa palellutimme koko Neuvostoliiton ja jatkosodassa kesällä pölistimme niin paljon, että puna-armeija tukehtui. Siinä syy, että saamme olla "vapaita leipäjonoihin ja maksamaa kreikkalaisten korkean elintason, sekä hirvittävät 800 miljardin aseostot USASTA"!
hyvä!
- t5rweyyyy5w5e
Tyypillistä evakkokiitollisuutta. Mihinkään ei oltu tyytyväistä. Piti saada kaikkea parempaa heti ja heti.
Kun lumivaaralaisten keskuudessa ilmeni tyytymättömyyttä näihin seutuihin jo ensimmäisellä evakkomatkalla, ei niihin osattu taipua nytkään, vaan haluttiin lopulliset sijoituspaikat etelämmäksi.
Lumivaaralaisten sijoittuminen
Kumolaiset Alavuudelle ja Töysään- Alavuden Urheilijat
Onko apukoulukin toiminnassa sunnuntaina?
Näin säästämisen ja leikkausten aikana ei pitäisi kehitysvammaisia apukoulupoikia päästää sunnuntaina tietokoneen ääreen.
Heidän pitäisi rakentaa pianoja arkipäivänä ei keksiä päättömiä kirjoituksia. - sulla
Alavuden Urheilijat kirjoitti:
Onko apukoulukin toiminnassa sunnuntaina?
Näin säästämisen ja leikkausten aikana ei pitäisi kehitysvammaisia apukoulupoikia päästää sunnuntaina tietokoneen ääreen.
Heidän pitäisi rakentaa pianoja arkipäivänä ei keksiä päättömiä kirjoituksia.kuukautiset loppuneet?
- i6tour
sulla kirjoitti:
kuukautiset loppuneet?
ei, mutta emätin kuivunut
- ppö.på0öo
i6tour kirjoitti:
ei, mutta emätin kuivunut
Kaikilla evakkoakoilla oli kuivat poaikat?
- ihan pelottaa
Mutantit ovat kehittyneet evakoiden ja muiden suomalaisten mollaamisessa valtavasti.
Ajatelkaapa että eräs sellainen etsi paikkakunnan Alavus ja sieltä löytyi Toivo Kuulan patsas. Tämän juonen ympärille sitten kehitti jännittävän kertomuksen. Se osoittaa melkoista kirjallista kykyä. Jos tätä menoa jatkuu me evakot olemme pian ahtaalla. Tähän asti on ollut helppoa niiden Letkujen ja Välilihan kanssa. Koroljovi on oma lukunsa mielikuvituksen maailmasta. Ihan pelottaa, kuin käy palautuksen kanssa?- ooio
hghghgtr
- Edesjärveltä Antti
Evakot oli tottuneet siellä Ylivieskan seudulla saamaan kaiken marinallaan, valheillaan ja itkullaan 1940-41. Nyt tulivat 1944 Alavudelle, jossa ihmiset ajatteli hieman enemmän ja omiakin murheita oli riittävästi. Ei auttanut enää itkupotkukohtaukset, tai suora evakkoparkuminen.
Erään suon ja järvenranna laaja alue jaettiin rintamamiestiloiksi. Sinne osoitettiin evakkojenkin paikkoja. Pohjalaiset rakensi sinne korpeen marraskuuun pakkasissa tien, kaivoivat kuivatusojat ja kaatoivat valmiiksi piha-alueet. Evakot kyykki kokoontumispaikoissaan ja kertoilivat kartanoistaan. Epelimäisin edusmiehensä kävi tarkastelemassa tien rakentamista ja määräili evakkotonetillekin puunkaatoon. Kävi niin, että sile ilmoitettiin, että joutuu nilkuttamaan karjalaan hakattuna aj tätä tietä ei käytä evakot.
Oli kuulemma seuraavana aamuna ollut työhalusiia evakkonuoria kankineen työmaalla ja asiat meni karjalaiseen kuskalloon hakkaamatta.- mu3w6e54
Tarkoitat varmaan Vetämäjärven takamaita. Ei siellä ei asu enää ainutkaan evakko. Taisivat myydä ASOn tilansa jo 1960-luvulle kuuluisilla evakon itkemisehdoillaan. Ei ollut evakoista kovaan elämään korpirämeessä.
- Edesjärveltä Antti
mu3w6e54 kirjoitti:
Tarkoitat varmaan Vetämäjärven takamaita. Ei siellä ei asu enää ainutkaan evakko. Taisivat myydä ASOn tilansa jo 1960-luvulle kuuluisilla evakon itkemisehdoillaan. Ei ollut evakoista kovaan elämään korpirämeessä.
Niin tarkoitan. Kaikki olisi pitänyt tuoda paikalle valmiiksi -mieluummin vielä rakentaa ja antaa avaimet käteen ja tehdä tilan työtkin. Kyllä evakot olisivat laulaneet ja itkeneet päivästä päivään.
- kyykkivä evakko
Vau, eikun tarinat paranee, ja heti aamutuimaan, hyvä mielikuvitus, ilmeisesti viinakset jääneet vähemmälle, kirjallisia kykyjä.
- 'åäpoöl
Onko tuo referaatti kurkiojalainen lehdestä vuodelta 1973?
- paljon vai vähän?
Paljonko Neuvostoliitto/Venäjä ovat maksaneet korvauksia suomensukuisille ja suomalaisille aiheuttamistaan vahingoista?
- u,kmyjrt
Isäni ajoi Seinäjoki-Virrat lijaa Nisulan Jussille!
- CCCP/Venäjä2
Tähan palstaan useat kijoittajat ovat luonnevikaisia karjalaisten vihaajia, selvästi Neuvosto Johan B:n juttuja, jonka tietysti Neuvostoliitto/Venäjä maksaa, eihän tuon maan nimeäkään tiedä, varmaankin jo miettivät uudempaa nimeä, Iloinen leski vaihtoi myös nimeä aika tiuhaan
- Kantsis varmaan miettiä
Kun Niinistö on liittänyt Suomen Natoon, kun USA alkaa kerätä sakkia Nato-maista hyökkäämään Venäjälle Norja ei lähde, Saksa ei lähde, Ranska ei lähde, Belgia ei lähde, Hollanti ei lähde jne.
Sinne lähtee USA, Suomi ja Viro. Muut eivät lähde. Onpa kova joukko. - po9il8uk7y
Kantsis varmaan miettiä kirjoitti:
Kun Niinistö on liittänyt Suomen Natoon, kun USA alkaa kerätä sakkia Nato-maista hyökkäämään Venäjälle Norja ei lähde, Saksa ei lähde, Ranska ei lähde, Belgia ei lähde, Hollanti ei lähde jne.
Sinne lähtee USA, Suomi ja Viro. Muut eivät lähde. Onpa kova joukko.mutta lähtee paskaa Junttilan tuvan seinästä evakkojen mukana?
- Totuus ei unohdu
po9il8uk7y kirjoitti:
mutta lähtee paskaa Junttilan tuvan seinästä evakkojen mukana?
Presidentti Niinistö, kokoomus, Helsingin Sanomat eivät pikälle pötki Nato- ja sotajuonineen Venäjää vastaan. Hirveetä vaan on se, että Suomi tuhoutuu ja Suomen kansa kärsii - taas kerran kun oikeisto uhoaa.
- poi987u654
Eikös se Lumivaara ollut kuin iso B-mielisairaala? Väestö valtaosaltaan huylluja, sukurutsattuja ja kuispielapsia. Mahtoi olla alavutelaisilla kestämistä!
- Rintamamiehenpoika
Oletvarmaankarannut Seinäjoensuljetultaosasstolta ,sinnehänneviekuulema
noinpahan "Narsistin.Sielläon kuulematarkkavartio,ettäsielläeipääse tulemaan
Sukurutsausta.Jotensinäolet oikeassapaikassa !!!
Häärviilar !! - Hullu vie hulluja
Rintamamiehenpoika kirjoitti:
Oletvarmaankarannut Seinäjoensuljetultaosasstolta ,sinnehänneviekuulema
noinpahan "Narsistin.Sielläon kuulematarkkavartio,ettäsielläeipääse tulemaan
Sukurutsausta.Jotensinäolet oikeassapaikassa !!!
Häärviilar !!Aika pöllö pitää olla jos uskoo Niinistön tavoin, että Horneteista laukaistuilla USA.n risteilyohjuksilla voitettaisiin Venäjä, vaikka niissä olisi ydinkärki, köyhdytettyä uraania, kemiallista taikka biologista kärkeä.
- opi9u87yt
Hullu vie hulluja kirjoitti:
Aika pöllö pitää olla jos uskoo Niinistön tavoin, että Horneteista laukaistuilla USA.n risteilyohjuksilla voitettaisiin Venäjä, vaikka niissä olisi ydinkärki, köyhdytettyä uraania, kemiallista taikka biologista kärkeä.
Mutta tuleehan Mannerheim ja USA apuun?
- iku7yj6t5r
opi9u87yt kirjoitti:
Mutta tuleehan Mannerheim ja USA apuun?
niin ja Häyhä, Rokka ja kaikki karjalasankarit tuhanista Karjala-paareista kautta maan?
- ERP
iku7yj6t5r kirjoitti:
niin ja Häyhä, Rokka ja kaikki karjalasankarit tuhanista Karjala-paareista kautta maan?
Älkää unohtako Evakoiden RollaatoriPataljoonia! Ne ratkaisevat sodan kun Nato hyökkää Neuvosto-Venäjän kimppuun parin kuukauden päästä heti lomien jälkeen.
- ääöppäåpä
ERP kirjoitti:
Älkää unohtako Evakoiden RollaatoriPataljoonia! Ne ratkaisevat sodan kun Nato hyökkää Neuvosto-Venäjän kimppuun parin kuukauden päästä heti lomien jälkeen.
jos kaikki evakoiden pianot soisivat yhtäaikaa, niin suomi voittaisi sodan
- keskity sinä vaan
Hullu vie hulluja kirjoitti:
Aika pöllö pitää olla jos uskoo Niinistön tavoin, että Horneteista laukaistuilla USA.n risteilyohjuksilla voitettaisiin Venäjä, vaikka niissä olisi ydinkärki, köyhdytettyä uraania, kemiallista taikka biologista kärkeä.
Keräilee ryssä niitä KELAN tukiaisia ja jätä ne sotilasasiat muille typerä ruma ääliömäinen pallopää.
- etkö tosiaankaan
ääöppäåpä kirjoitti:
jos kaikki evakoiden pianot soisivat yhtäaikaa, niin suomi voittaisi sodan
Saa lääkitystä noihin vaivoihisi. Sen kun menet ja pyydät. Kyllä ne sedät ja täti siellä terveyskeskuksessa antaa rauhoittavia. Autismiahan sinä reppana toisaalta näytät potevan ja pahaa sellaista.
- harmi kun
Sinua ei ole otettu hoitoon meidän työtä tekevien verovaroilla "vaivoiksi". Vapaalle jalalle ei tuollainen kuulu.
- yilop.ipo.lö
Niin sinä tiedät miten kalliiksi sairautesi ja evakkotautasion tullut suomalaisille.
- käytöstavat
Olet näköjään massapostittanut tuota samaa roskaasi ympäri Suomi24:n palstoja. Toivottavasti joku ilmoittaa ylläpidolle.
- Siellä Alavudella on
Siellä Alavudella on jo traditio tuo kesäkuun alussa tappaminen. Niin se tapettiin Hilkka Myllymäkikin 1971 ja tekijän suojelijaa riitti Sääskiniemellä kymmenin. No kaikki rutsattua sukulaista tietysti!
- ui,ko,ukio
Kurkijokisten pianot on kaikki kunnossa Loimaalla
- tsupukka ki
Te metsäsuomalaiset ette tiedä mistä puhutte.Pohjalaisten yksinkertaisten junttien jutut voi jättää omaan arvoonsa.Meidän vanhukset kertoi kun he pohjanmaalle tulivat että olisi kuin olisi keskiaikaan palannut.Ihmiset söi kuin eläimet ilman ruokatapoja ja ruoka oli aivan kamalaa paskaa.Toinen mikä pisti silmään oli se että ilm sukurutsa oli käynyt kun mykkiä ihmisiä istui ja vain tuijotti eteenpäin.Tämä pohjalainen elämäntapa jatkuu siellä edelleen ja siksipä se on jäänyt kehityksen kelkasta.Onneksi tuo itäraja on madaltunut ja uutta verta saadaan tänne junttilaan!Karjalaiset ja Venäläiset ovat kansainvälisiä luonteita ja se tietää menestystä.Pysykää vaan siellä tasamaan tallaajat omilla savipelloillanne se on paree meille kaikille.
- Niin sinä tiedät mit
Niin sinä tiedät miten kalliiksi sairautesi ja evakkotautasion tullut suomalaisille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292390- 1282303
- 1582054
- 361716
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201668- 271049
- 511037
- 86995
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904