Kokoomuslaiset lukevat vain Tuntematonta Sotilasta ja Seiskaa ja he eivät vaivaa päätään kummallisilla kysymyksillä. Onneksi sama pätee melkein kaikkiin Demareihin ja Keskustalaisiin, tosin Demarit lukevat mieluummin vain Seiskaa ja keskustalaiset eivät aina edes sitä. Ruotsalaiset lukevat sitä iänikuista Huustaaslaatiaan.
Tiesittekö muuten tätä?
sillee se menee
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Missähän tuo gallup on tehty ja mikä on virheprosentti? Olisi syytä ilmoittaa jos aikoo alkaa asiasta keskustelun.
Alkoiko mielenterveytesi nyt järkkymään?
Eihän tuo ole nyt mikään galluppi.
Vaan selkeä fakta.
Totuus asioista tekee joskus vain kipeää.Vai mitä?DDDD
Porvarilliset henkilöt ovat osoittautuneet maan suolaksi ja pitävät sitä pystyssä komukoiden tuhlailusta huolimatta.
Komutollot ovat menettäneet lopunkin järkensä ja ovat kateellisia porvareille.
Siinä hieman gallup tuloksia ja faktaa.
Mahtaa sattua kun lukee totuuksia!
Työeläkeläinen se koittaa näköjään kirjoitella toisella nimimerkillä.Mutta ei auta tyäkkäri.Sinä jäät aina housut kintuissa kiinni,vaikka yrittäisit mitä.
Tyäkkärin todella lapsellisen kirjoitutavan tunnistaa jo kaukaa.
Ja taas muuten ihan "puutaheinää" näyttää tyäkkäri kirjoittelevan taas kerran.
Minkähän vuoksi joku teidän vuoksenne menisi paniikkiin? Ei kaltaistenne tollojen vuoksi kukaan viitsi moiseen ryhtyä.
Mahtaako sinulla olla oikein arvosana psykologiasta kun teet tuota analyysiä noin vapaasti?
Mikä se siinä sitä paitsi oli sitä puutaheinää? Voisitko ihan perustella?
HEI!
Niin kehoitan Teitä menemään Suomi24-tarkkailusivulle. Kun Te mietitte asioita ja katsotte myös kirjoittajatietoja, niin huomaatte ainakin sen, että sekä Antipunikki että Työeläkeläinen ovat tavattoman ahkeria kirjoittajia. Nyt voimme ihmetellä myös sitä, että missä ihmeessä luuraavat Rajan Vartijat, Kyselijä X, Herra GALLUP jne. Niin missä todella ovat palstamme SINIMUSTAT-ryhmän vallankumoustaistelijat? Miksi pitää joka paikassa huutaa ALAS KOMMUNISMI varsinkin, kun huutajaremmillä ei ole harmaista aavistusta siitä asiasta, että mitä Vapaa Kommunismi ja Vapaa Sosialismi voisivat olla? Niin mitähän nyt tarkoittaa Valtiososialismi ja tämän alaosastot Kansalliskommunismi, Teräsmiesaate, Anarkismi ja Marxismi-Leninismi sekä NATSIKOMUT, Kansallissosialismi eli NATSISOSSUT ja Kansallisdemokratismi eli Fasismi eli NATSIDEMARIT?
kommarit lukea? Lukivatpa sitä tai tätä, niin haavemaailmassa he tuntuvat elävän. Ja niissä haaveissa he aina näkevät itsensä jonkinmoisina vaikuttajayksilöinä, jotka "kurmoottavat porvareita". Kun todellisuudessa kommareita ei noteeraa kukaan.
Miksi minä olisin paniikissa? Mitä sellaista sinä voisit tehdä jotta minulle tulisi tarvetta paniikkiin? Sinä sen sijaan taidat olla kun pitää kahteen kertaan laittaa sama teksti. Olitko jo unohtanut sen edellisen?
Voin vinkkinä mainita, jos käytät rekisteröityä nikkiä niin voit itse poistaa omia viestejäsi halutessasi. sinunkin kannattaa rekisteröityä vai pelottaako?
kyllä demarit lukevat muutakin kuin Mattia ja Merviä seiskasta ja kummallisia ajatuksia kysymyksineen nousee kokoajan päähän. tuossa yöpöydällä on - nautiskelen siitä aina silloin tällöin luku kerrallaan pieniä pätkiä - Kari Kilpisen kirja nimeltä "Suomen rapu. ravun nousu, tuho ja tulevaisuus". se on ihan mielenkiintoinen historiikki ravusta, suomalaisista, työstä ja työn palkasta menneiltä ajoilta aina tähän päivään asti
Kyllä ihmeellisiä kysymyksiä nousee mieleen; rapurutto on niistä yksi mutta kiiski; tiedät varmaan kiisken? joo just se pilkillä niin kovin usein ylösnouseva roskakala. no, joskus se ei ollut roskakala; suomesta rahdattiin venäjän keisarikunnan aikaan hevoskärryillä - mietipä matkantekoa tuhatkahdeksansataaluvulla vaikkapa Porvoosta Pietariin - tynnyreissä eläviä kiiskejä. matkanteko oli työlästä: kalat eivät saaneet jäätyä hengiltä tai tukehtua hapenpuutteeseen. siis eläviä roskakaloja venäjälle hevosvaunuilla kärrypolkuja pitkin sydäntalvella. Pietarissa sitten hengissä säilyneet kiisket myytiin venäläisille jotta nämät saivat kiiskenmätejä ja tykötarpeet kiiskiliemeen, joka muuten oli arvostettu herkku keisarin hovissakin. suomalaiset myyntimiehet sitten tuloillaa ostivat vaikkapa sokeria tai viinaa, joka kuljetettiin takaisin suomeen tullivirkailijoiden nenän edistse vaikkapa reen jalakseen sidotun narun päähän sidottuina ja reen perässä kulkevina...
mutta kyllä demarillakin on kummallisia kysymyksiä mielessään; kiiski. minä jätän sen jäälle variksi mutta menneet sukupolvet- ennen akvaarioiden ja hapettimien ja lämmönsäätäjien ja ph:n mittausten ja biologisen puhdistuksen aikautta - raahasivat ne elävina venäläisille kaupattaviksi.
Ite tossa mietin että kumpikohan se on painavampi?
Sinivalaan kieli,vai täsysikasvuinen norsu.
Sitten jostain luin että sinivalaan kielihän se painaa enemmä kuin täysikasvuinen norsu.Yllätyin tuosta hiukan.
Mutta minä en olekkaan mikään demari tai kokkare.
kävin käärmenäyttelyssä ja tuijotin silmiin gaboninkyytä ja tämä tuijotti minua ja epäilemättä pohti, että tuoltako suomalainen demari näyttää. ei varmaan enää pohdi miksi sosiaalidemokratia on kriisissä. siitäkin aiheesta voisi keskustella; miksi esimerkiksi uutispäivä demari muutti nimensä demokraatiksi? hylättiinko viimeinenkin viittaus sosialismiin?
mutta gaboninkyystä - kun kerran norsun otit puheeksi - niin siinä se lötkötti. semmoinen syksyisen lehtikasan näköinen myntti. vaan kerran nuoruudessani tilailin semmoista keräilysarjaa missä oli myrkyllisiä eläimiä maailmalta; siinä yhtenä kuukautena tuli juttu gaboninkyystä, joka oli purrut - sillä voi olla viisi senttiä pitkät myrkkyhampaat- kinttuun sellaista nokikolarin näköistä kaveria jossain keskellä pimeintä afrikkaa. jalka oli aika pahan näköinen turvotuksineen ja rakkuloineen mutta heppu oli jäänyt henkiin. maanosa, jossa herroista Livingstone ja Stanley keitetään mitä herkullisinta lihalientä niin tietotaito omaa varmasti myös vastamyrkkyreseptit gaboninkyynpuremaan. mutta ei nyt karkaa ajatus; niin sehän se oli, että kyllä demari voi pohtia kummallisia ajatuksia myös sen suhteen, että kuinka ihmeessä tuollainen suoraan grilliruuaksi ilman marinointia näyttävä ja kenties soveltuva lihaskasa voi olla noinkin vaarallinen?