Jatkuuko ulosotto

siis onkohan asia niin että kun viimeinen maksuhäiriömerkintä poistuu vuonna 2015 luttotiedot palautuvat mutta ulosotto jatkuu normaalisti siihen asti kunnes velka on vanhentunut?ulosotossa kun on reilut 90000e...vai jatkuuko ulosotto niin kauan että tuo summa on maksettu?siihen voi tosin mennä muutama vuos kymmen =)
2278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole. Pitkäkestoisesta ulosotosta tulee merkintä. Velka vanhenee aikanaan ja sitten.....

Äänestä
  • Lista,jonka Uo lähettää määräajoin veloistasi,ilmenee velkasi vanheneminen.Minulla 61 000 eur velkaa ja ne häviää taivaan tuuliin vuonna 2024.Tai ei häviä mutta niitä ei voi periä.Kaiken maailman perimiskulut ja korot nostaa jatkuvasti saldoa vaikka lyhennän sitä 400-500 eur kk:ssa.Ajattelin tarjota jotain vapaaehtoista maksusopimusta ja jos ei kelpaa niin pitäkööt kipeenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulosotossa ollaan kirjoitti:

siis onkohan asia niin että kun viimeinen maksuhäiriömerkintä poistuu vuonna 2015 luttotiedot palautuvat mutta ulosotto jatkuu normaalisti siihen asti kunnes velka on vanhentunut?ulosotossa kun on reilut 90000e...vai jatkuuko ulosotto niin kauan että tuo summa on maksettu?siihen voi tosin mennä muutama vuos kymmen =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu