Koko sivun kokoinen taustakuva

m

Minulla on eräällä sivulla suuri taustakuva. Kuva venyy ikkunan koon mukaan. Alla koodi.

div#taustakuva {
padding: 0px;
width: 100%;
height: 100%;
position: fixed;
z-index: 10;
}

div#taustakuva img {
height: 100%;
width: 100%;
position: relative;
}

Ja sivun koodissa






Koska kuvaa venytetään, se ei näytä aina hyvältä. Olisiko seuraava toiminto mahdollinen ja miten?

Kuva olisi aina 100% ikkunan leveydestä. Tästä tosin johtuu se, että jos ikkuna on kapea ja korkea niin kuva näkyy vain ikkunan yläosassa. Tällaisissa tapauksissa kuva olisiko 100% korkeudesta.

Näin tämäntapaisen toiminnan (http://www.ringvemedia.com/introduction), mutta en saanut selville miten se toimii. Voisko joku auttaa?

5

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m

      Sivun koodissa siis on:

      [div id="taustakuva"]
      [img src="tausta.jpg" /]
      [/div]

    • Selväjärki

      Ota se noin ensi aluksi pois. Koko sivun taustakuvassa ei ole järkeä, varsinkaan jos sitä venytellään.

      P.S. Ihan turha kertoa sellaisten sivujen osoitteita, joilta olet kopsannut ideoita, kun vika kuitenkin on todennäköisesti siinä, miten olet kopsannut. Siis oman sivusi osoite olisi ollut olennainen, jos koko ajatuksessa olisi jotain järkeä.

      • m

        En ole kopioinut tuolta sivulta mitään. Löysin linkin tuolle sivulle eräältä toiselta sivulta, jossa käsiteltiin koko sivun kokoisia taustakuvia.


    • josko tuosta jotain

      Näyttäisi tuolla sivulla olevan tyylimäärityksissä kuvalle tuollaiset:
      width:100%;height:100%;overflow:hidden
      position:absolute;top:0;left:0;z-index:70;overflow:auto

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      228
      6476
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      39
      4540
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      38
      3686
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3499
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe