Loppuisivatko sodat näin?

Päätetään YK:ssa, että se ja ne, jotka antavat sodan aloituskäskyn teloitetaan välittömästi. YK hoitaa teloitukset.

Jos tuollainen maailmanlaajuinen YK:n päätös olisi olemassa, kuinka paljon maailmasta löytyisi vielä sellaisia idiootteja, diktaattoreita, kuninkaita, presidenttejä, ministereitä jne jotka antaisivat itselleen kuolemantuomion?
8238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

YK on vain kansainvälisen korruption naurettava etujärjestö eikä rauhanjärjestö, joten annapa sinä käskyjä ensin äidilles.

Äänestä

no no kuksaa2 mene sinä vaan sitä mummoos komentelemaan.. Eihän YK voi moisia määräyksiä tehdä koska sillä ei ole tarpeeksi sotilaallista voimavaraa takana jotta kukaan ottaisi sitä tosissaan..

Äänestä

Saahan niitä määräyksiä aina jaella - toinen asia, miten ne toteutetaan. Entä jos sodan aloittaja onkin USA tai Venäjä tai Kiina, jotka voivat veto-oikeudellaan kaataa moiset määräykset? Entä jos tämä valtion päämies hälyyttää armeijan ja turvallisuusjoukot ja henkivartiokaartin paikalle ja sanoo, että "hakekaa toki jos pystytte"? Sen jälkeen voitaisiinkin olla jo lähellä kolmatta maailmansotaa. Noh ainakaan sen sodan jälkeen ei olisi vähään aikaan pelkoa uusista sotakäskyistä.

Äänestä

USA: n pressahan tapettas silloin joka neljäs vuosi?

Äänestä

Ainoa keino lopettaa sodat on lakkauttaa valtiot.
Eikä ne sillonkaan loppuis niitä ei vaan sanottas sodiksi enää.
Koittakaa nyt jo käsittää, ihminen on agressiivinen laji,
Ei ne sodat maailmasta lopu lopettamallakaan!

Äänestä

YK lla ei ole poliittista voimaa. Silloin kun jossain syttyy sota. YK riitelee koska sen päätökset pitää olla yksi mielisiä. Nyt kun YK ssa on taistelevia osapuolia niin vaadittua yksimielisyyttä ei ole ja sota saa jatkua. Hyvä esimerkki oli Bosnia.Hertsegonian sota. Sota aiheutti suunnattomia uhreja. YK katseli silmät pyöreinä sivusta. Kunnes Nato tuli osapuolten väliin ja lopetti teurastukset..Ilman Natoa Jugoslaviassa sodittaisiin yhä vieläkin.

Äänestä

Täh? En usko että YK ampuisi USA:n presidentin Obaman. Hän jatkaa edelleen sotaa Afganistanissa ja Irakissa ja antaa hyökkäyskäskyjä. Ja antoi hyökkäyskäskyn Bin-Ladenia vastaan. Älä kuule unta nää sen YK:si kanssa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lopullinen Ratkaisu kirjoitti:

Päätetään YK:ssa, että se ja ne, jotka antavat sodan aloituskäskyn teloitetaan välittömästi. YK hoitaa teloitukset.

Jos tuollainen maailmanlaajuinen YK:n päätös olisi olemassa, kuinka paljon maailmasta löytyisi vielä sellaisia idiootteja, diktaattoreita, kuninkaita, presidenttejä, ministereitä jne jotka antaisivat itselleen kuolemantuomion?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu