Olemme moni meistä kuulleet sanonnan :kukaan ei ole profeetta omalla
maallaan. Markus :6: 1:" Ja hän lähti sieltä ja tuli kotiseudulleen, ja hänen opetuslapsensa seurasivat häntä. 2 Kun tuli sapatti, hän rupesi opettamaan synagogassa, ja useimmat kuulijoista olivat perin pohjin hämmästyneitä ja sanoivat : "Mistä tämä on saanut nämä ? Ja miksi tälle olisi annettu tämä viisaus ja sellaisia voimatekoja tehtäisiin hänen käsiensä välityksellä ? 3 Eikö tämä ole se puuseppä, se Marian poika ja Jaakobin ja Joosefin ja Juudaan ja Simonin veli ?
Ja eivätkö hänen sisarensa ole täällä meidän parissamme ?" Niin he alkoivat kompastua häneen . 4 Mutta Jeesus sanoi sanoi heille vielä: Ei ole profeetta vailla kunnioitusta muualla kuin kotiseudullaan ja sukulaistensa keskuudessa ja omassa talossaan. 5 Niinpä hän hän ei voinut tehdä siellä yhtään voimatekoa, paitsi että hän pani kätensä muutamien sairaiden päälle ja paransi heidät. 6 Hän tosiaankin ihmetteli heidän epäuskoaan. Ja hän teki kierroksen ympäristökyliin ja opetti. "
Edelläolevasta käy lisäksi ilmi, että Jeesuksella oli myös veljiä ja sisaria.
Jeesuksen omaisten suhtautumisesta häneen kerrotaan
Markus: 3: 20:" Taaskin kokoontui ihmisjoukko, niin että he eivät voineet edes syödä ateriaa. 21 Mutta kun hänen omaisensa kuulivat siitä, he lähtivät ottamaan häntä huostaansa, sillä he sanoivat:" Hän on järjiltään."
Jeesuksen kotiseudun suhtautuminen hänen toimintaansa.
4
117
Vastaukset
- 37
""4 Mutta Jeesus sanoi sanoi heille vielä: Ei ole profeetta vailla kunnioitusta muualla kuin kotiseudullaan ja sukulaistensa keskuudessa ja omassa talossaan. ""
Tarkottikohan : "Ei saa vt-seura profeettana kunnioitusta muutalta kuin kotiseudultaan ja jäseniltään omissa valtakunnansaleissa,vaikka profetoisi aivan väärin? Jääköön tuo kohta lukijan ratkaistavaksi.
- 22
Toimit jokseenkin ristiriitaisesti, jos jätät jakeen tulkinnan henkilökohtaiseksi ratkaisuksi, vaikka uskontosi ei tue tuollaista mallia...
- ereryeryeyery
Kerrohan hytre miksi uskot raamatun olevan jumalan sanaa. Voinet vastata A tai B
A) Uskon koska tarvitsen uskoa siihen että jumala olisi kirjoittanut kirjan sillä usko tuottaa mielihyvää ja turvaa elämääni. Uskon koska se miellyttää minua.
B) uskon koska on niin pätevästi voitu todistaa että raamattu on todella Jumalan sanaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223