Upseeristossa yleistä kriittisyyttä hallitusta kohtaan

Kerrassaan erityinen on tieto puoluestusvoimiemme upseeriston valtaenemmistön keskuudessa virinnyt kriittisyys Kataisen hallituksen toimenpiteitä kohtaan. Tämä tieto on julkistettu tämän päivän (14.03.2012) Helsingin Sanomissa kirjoittajana Jarmo Huhtanen. "Peräti 76 prosenttia upseereista katsoo, ettei maan ylin johto ole toiminut maanpuolustuksen kannalta onnistuneesti. Vielä viime vuonna luku oli 40 prosenttia.", HS kertoo.

Suorasukaisen kiinnostava luettavaa on lainaus eräältä majurilta: "Kokoomus ja RKP hinkuvat Natoon eli rahaa lisätään kansainväliseen toimintaan. Sdp ja vasemmistoliitto suhtautuvat perinteisen nihkeästi puolustukseen, ja vihreät haluavat palkka-armeijaa ja valikoivaa asevelvollisuutta".

Muistamme, kuinka Katainen ja Wallin todistivat juuri äskettäin eduskunnan välikysymyskeskustelussa, että puolustusvoimien supistus- ja säästötoimet ovat puolustusvoimien itsensä eli parhaitten olemassaolevien asiantuntijoitten laatimia, aikaansaannosta. Nyt vaikuttaa kuitenkin siltä, että sen vakuuttelun suhteen on löydettävissä ja tarkasteltavissa myös toisenlainen totuus. Mitäpä sille pääesikunta mahtaa, jos hallituksen taholta ylhäältä määrätään kutistettu raami ja vaaditaan puolustusmenoja karsittaviksi siihen raamiin mahtuviksi, jota tarkoitusta varten sitten hallitus käytttää pääesikuntaa työrukkasena.

Nähtävästi tasavallan nykyiseen hallitukseen on löytynyt konklaavi, jonka eri puolueet ovat löytäneet erilaisista etupyrkimyksistään yhden yhteisen sävelen: Rapautetaan Suomen oma maanpuolustus! Alasajon perustelut ovat puolueilla erilaiset, mutta menettelynä puolustusvoimien alasajo palvelee kaikkien pyrkimyksiä. Edelleen hallituskonklaavi tietää ja pelkää, että aikaa on enää korkeintaan kolme vuotta, sillä viimeistään v.2015 järjestetään seuraavat eduskuntavaalit. Ainakin toivottavasti järjestetään.

7

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapinalliset hirteen

      Eivätkö nuo maanpetturit ymmärrä komentoketjua, tai muutenkaan asemaansa lainvoimaisen hallituksen ja eduskunnan alaisuudessa! Tuollaiset kapinoivat petturinperkeleet pitäisi kaikki viedä saunan taa ja laskea niistä sarja läpi!

    • Mieleen tulee erityisemmin etsimättä mahdollisuus, jonka mukaan v:n 2015 eduskuntavaalien tuloksena puolueitten voimasuhteet muuttuisivat ja maahan muodostettaisiin hallitus, joka pitäisi arvossa mm. juuri tämän nyt esillä olevan mielipideselvityksen tulosta eli puolustusvoimien nyt käsiteltävänä olevat karsimiset käännettäisiin takaisin perusmaanpuolutukseen panostamiseksi ja upseerikunnan taholta saatua näkemystä arvostettaisiin. Se rakennemuutos siis tehtäisiin tulevan lainvoimaisen hallituksen ja eduskunnan alaisuudessa.

    • Kauhava_takaisin
      • Samaa mieltä olen Kauhavan osalta ja myös kaikki muutkin "säästökohteina" lakkautettaviksi nimetyt puolustusvoimien yksiköt olisi asetettava uuteen tarkasteluun. Kun nyt tiedetään, että kansainväliseen toimintaan on tarkoituksena "satsata" suunnilleen saman verran kuin mitä lakkauttamisista koituisi säästöjä, niin entä jos säästetäänkin niitten kansainvälisten menosuunnitelmien kohdalla? Jos jostain pitäisi säästää kotimaassa, niin ehkä sitä Dragsvikia voisi harkita puolustusvoimien taloudellisen tervehdyttämisen kohteena.


      • Leiriniekka kirjoitti:

        Samaa mieltä olen Kauhavan osalta ja myös kaikki muutkin "säästökohteina" lakkautettaviksi nimetyt puolustusvoimien yksiköt olisi asetettava uuteen tarkasteluun. Kun nyt tiedetään, että kansainväliseen toimintaan on tarkoituksena "satsata" suunnilleen saman verran kuin mitä lakkauttamisista koituisi säästöjä, niin entä jos säästetäänkin niitten kansainvälisten menosuunnitelmien kohdalla? Jos jostain pitäisi säästää kotimaassa, niin ehkä sitä Dragsvikia voisi harkita puolustusvoimien taloudellisen tervehdyttämisen kohteena.

        Dragsvikin lakkauttamisessa ei ole mitään taloudellista järkeä. Persut voisivat jo lopettaa ruotsinkielisten ja muiden vähemmistöjen vainoaminen, kaikki olemme Suomalaisia.


    • Ilmavoimien Topgun

      Tässä mietin että kun koneet kauhavalta siirretään tikkakosken ilmatilaan niin, mitä valtio menettää jos kaksikin konetta osuvat toisiinsa ilmatilan puutteen vuoksi.
      Olisiko moinen säästöraha jo sillä kuitattu ja muutama ihmishenki menetetty.
      Mikä tai missä on noiden päättäjien järki, jonka käyttö on todella sallittua.

      Terv: Saku

    • Poliittisen ohjauksen esilletulo ministeri Wallinin toimesta on nyt tiedossa ja Katainen antaa tukensa tapahtuneelle. Siihen tapahtuneeseen siis kuuluu myös se, että ensin (mm. välikysymyskeskustelussa) Wallin ja Katainen korostamalla korostivat, mitenkä puolustusvoimien lakkautettavien toimintojen valikointi on tapahtunut parhaitten asiantuntijoitten eli puolustusvoimien johdon toimesta. Nähtävästi on kuitenkin valmistelu on edennyt niin, että Wallin on "ohjannut" päätöksentekoa poliittisin perustein hänen itsensäkin nyt paljastamalla tavalla. Miten vakavasti sitten asetelmaan pitää suhtautua? Valtiovarainministeri Iiro Viinanen totesi pari vuosikymmentä sitten markan devalvoimisen yhteydessä, että ministerinä hän oli puhunut totuuden vastaisesti virkansa puolesta. Eipä tässä paljoa ainakaan tavallista kansaa toinna syyttää, kun meidän omien suomalaisten poliitikojemme maine alkaa olla vielä syvemmällä suossa kuin Kreikan talous.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      140
      6318
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5247
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2457
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1198
    Aihe