Upseeristossa yleistä kriittisyyttä hallitusta kohtaan

Kerrassaan erityinen on tieto puoluestusvoimiemme upseeriston valtaenemmistön keskuudessa virinnyt kriittisyys Kataisen hallituksen toimenpiteitä kohtaan. Tämä tieto on julkistettu tämän päivän (14.03.2012) Helsingin Sanomissa kirjoittajana Jarmo Huhtanen. "Peräti 76 prosenttia upseereista katsoo, ettei maan ylin johto ole toiminut maanpuolustuksen kannalta onnistuneesti. Vielä viime vuonna luku oli 40 prosenttia.", HS kertoo.

Suorasukaisen kiinnostava luettavaa on lainaus eräältä majurilta: "Kokoomus ja RKP hinkuvat Natoon eli rahaa lisätään kansainväliseen toimintaan. Sdp ja vasemmistoliitto suhtautuvat perinteisen nihkeästi puolustukseen, ja vihreät haluavat palkka-armeijaa ja valikoivaa asevelvollisuutta".

Muistamme, kuinka Katainen ja Wallin todistivat juuri äskettäin eduskunnan välikysymyskeskustelussa, että puolustusvoimien supistus- ja säästötoimet ovat puolustusvoimien itsensä eli parhaitten olemassaolevien asiantuntijoitten laatimia, aikaansaannosta. Nyt vaikuttaa kuitenkin siltä, että sen vakuuttelun suhteen on löydettävissä ja tarkasteltavissa myös toisenlainen totuus. Mitäpä sille pääesikunta mahtaa, jos hallituksen taholta ylhäältä määrätään kutistettu raami ja vaaditaan puolustusmenoja karsittaviksi siihen raamiin mahtuviksi, jota tarkoitusta varten sitten hallitus käytttää pääesikuntaa työrukkasena.

Nähtävästi tasavallan nykyiseen hallitukseen on löytynyt konklaavi, jonka eri puolueet ovat löytäneet erilaisista etupyrkimyksistään yhden yhteisen sävelen: Rapautetaan Suomen oma maanpuolustus! Alasajon perustelut ovat puolueilla erilaiset, mutta menettelynä puolustusvoimien alasajo palvelee kaikkien pyrkimyksiä. Edelleen hallituskonklaavi tietää ja pelkää, että aikaa on enää korkeintaan kolme vuotta, sillä viimeistään v.2015 järjestetään seuraavat eduskuntavaalit. Ainakin toivottavasti järjestetään.

7

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapinalliset hirteen

      Eivätkö nuo maanpetturit ymmärrä komentoketjua, tai muutenkaan asemaansa lainvoimaisen hallituksen ja eduskunnan alaisuudessa! Tuollaiset kapinoivat petturinperkeleet pitäisi kaikki viedä saunan taa ja laskea niistä sarja läpi!

    • Mieleen tulee erityisemmin etsimättä mahdollisuus, jonka mukaan v:n 2015 eduskuntavaalien tuloksena puolueitten voimasuhteet muuttuisivat ja maahan muodostettaisiin hallitus, joka pitäisi arvossa mm. juuri tämän nyt esillä olevan mielipideselvityksen tulosta eli puolustusvoimien nyt käsiteltävänä olevat karsimiset käännettäisiin takaisin perusmaanpuolutukseen panostamiseksi ja upseerikunnan taholta saatua näkemystä arvostettaisiin. Se rakennemuutos siis tehtäisiin tulevan lainvoimaisen hallituksen ja eduskunnan alaisuudessa.

    • Kauhava_takaisin
      • Samaa mieltä olen Kauhavan osalta ja myös kaikki muutkin "säästökohteina" lakkautettaviksi nimetyt puolustusvoimien yksiköt olisi asetettava uuteen tarkasteluun. Kun nyt tiedetään, että kansainväliseen toimintaan on tarkoituksena "satsata" suunnilleen saman verran kuin mitä lakkauttamisista koituisi säästöjä, niin entä jos säästetäänkin niitten kansainvälisten menosuunnitelmien kohdalla? Jos jostain pitäisi säästää kotimaassa, niin ehkä sitä Dragsvikia voisi harkita puolustusvoimien taloudellisen tervehdyttämisen kohteena.


      • Leiriniekka kirjoitti:

        Samaa mieltä olen Kauhavan osalta ja myös kaikki muutkin "säästökohteina" lakkautettaviksi nimetyt puolustusvoimien yksiköt olisi asetettava uuteen tarkasteluun. Kun nyt tiedetään, että kansainväliseen toimintaan on tarkoituksena "satsata" suunnilleen saman verran kuin mitä lakkauttamisista koituisi säästöjä, niin entä jos säästetäänkin niitten kansainvälisten menosuunnitelmien kohdalla? Jos jostain pitäisi säästää kotimaassa, niin ehkä sitä Dragsvikia voisi harkita puolustusvoimien taloudellisen tervehdyttämisen kohteena.

        Dragsvikin lakkauttamisessa ei ole mitään taloudellista järkeä. Persut voisivat jo lopettaa ruotsinkielisten ja muiden vähemmistöjen vainoaminen, kaikki olemme Suomalaisia.


    • Ilmavoimien Topgun

      Tässä mietin että kun koneet kauhavalta siirretään tikkakosken ilmatilaan niin, mitä valtio menettää jos kaksikin konetta osuvat toisiinsa ilmatilan puutteen vuoksi.
      Olisiko moinen säästöraha jo sillä kuitattu ja muutama ihmishenki menetetty.
      Mikä tai missä on noiden päättäjien järki, jonka käyttö on todella sallittua.

      Terv: Saku

    • Poliittisen ohjauksen esilletulo ministeri Wallinin toimesta on nyt tiedossa ja Katainen antaa tukensa tapahtuneelle. Siihen tapahtuneeseen siis kuuluu myös se, että ensin (mm. välikysymyskeskustelussa) Wallin ja Katainen korostamalla korostivat, mitenkä puolustusvoimien lakkautettavien toimintojen valikointi on tapahtunut parhaitten asiantuntijoitten eli puolustusvoimien johdon toimesta. Nähtävästi on kuitenkin valmistelu on edennyt niin, että Wallin on "ohjannut" päätöksentekoa poliittisin perustein hänen itsensäkin nyt paljastamalla tavalla. Miten vakavasti sitten asetelmaan pitää suhtautua? Valtiovarainministeri Iiro Viinanen totesi pari vuosikymmentä sitten markan devalvoimisen yhteydessä, että ministerinä hän oli puhunut totuuden vastaisesti virkansa puolesta. Eipä tässä paljoa ainakaan tavallista kansaa toinna syyttää, kun meidän omien suomalaisten poliitikojemme maine alkaa olla vielä syvemmällä suossa kuin Kreikan talous.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      90
      1967
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1123
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1065
    4. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      207
      1003
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      995
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      941
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      909
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      87
      865
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      848
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      780
    Aihe