Juuri vaihdoin kanavaa, kun Katainen oli setä-Arkadian haastattelussa kolmosella. Ei jaksanut kuunnella. Ei kerta kaikkiaan tuo jeppe vastaa mihinkään kysymykseen. Kiertelee ja kaartelee kuin kissa kuumaa puuroa, vastaamatta kysymykseen.
Hän koettaa sumuttaa kansaa kieltämällä olevansa tietoinen ruuan alv korottamisesta. Samoin kävi kaikille muillekkin veroille. Ei MISTÄÄN MITÄÄN TIENNYT SUOMEN PÄÄMINISTERI. Tulee mieleen että onpa viraton mies hallituksen johdossa.
Onneksi Keskusta nousee valtapuolueeksi ja laittaa asiat "oorninkiin".
Hän koettaa sumuttaa kansaa kieltämällä olevansa tietoinen ruuan alv korottamisesta. Samoin kävi kaikille muillekkin veroille. Ei MISTÄÄN MITÄÄN TIENNYT SUOMEN PÄÄMINISTERI. Tulee mieleen että onpa viraton mies hallituksen johdossa.
Onneksi Keskusta nousee valtapuolueeksi ja laittaa asiat "oorninkiin".
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ihan sama havainto tehtiin täälläkin.
Tyhjäksi tynnyriksi olen hänet tiennyt jo vuosia ja nyt kumina on muuttunut entistä ontommaksi ja vaimeammaksi.
Kataisella on taito puhua paljon sanomatta yhtään mitään. Kiperimpien kysymysten tullessa eteen kasvot jähmettyy lähes ilmeettömäksi ja ääni alenee puoli oktaavia. Tosi uskottava jamppa :D
Jutta Urpilaiselta saa selkokielellä vastaukset toimittajien kysymyksiin, Jyrki Kataiselta ei. Jutta Urpilainen ei ole jäänyt vielä kiinni valehtelemisesta ja hän ei ole vilunkiin sortuvaa tyyppiä niin kuin Jyrki Katainen. Ei oiken tavallinen rehellinen ymmärrä sitä, miksi hänen väärentää uran vauhdittamiseksi siellä Siilinjärvellä se pöytäkirjan ote? Ajat ovat muuttuneet edellisen porvarihallituksen myötä, väärentäminen ole enää rikos Suomessa. Nuo maahamuuttajatkin pääsevät Suomeen väärentämällä passi ja siitä ei ole seurauksia - turvapaikka oitis. Ei tutkita, ei tuomita!
Katainen on kjäynyt Matrakoulun .
Joka ikiseen klysymykseen on vastaus täysin sama mantra.
Ei vastaa mihinkään kysymyksen mulla tavalla kuin jo kymmenen vuotta sitten kuulluilla mantroilla.
Sama havainto. Kuin hevonen olisi veteen pudotellut häntänsä alta.
Seuraava pääministeri on joko Kiviniemi tai Väyrynen. Molempi parempi.
Mutta onkohan Suomessa Presidenttiä olemassakaan, vai muuttuiko Mäntyniemi pelkäksi kutukopiksi?
Luulsi nyt Presidentin ottavan kantaa Finnairin Vehviläisen rosvoukseen, tai edes jotenkin ilmoittavan edes olemassaolostaan.
Keskusta nousee niin vauhdilla, etteivät kehtaa enää edes niin isoa virhemarginaalia käyttää, jotta saisivat Kokoomuksen suurimaksi.
Au revor!
Kataisen mukaan Suomen hallituksen on nyt priorisoitava säästöjä ja löydettävä puoluerajat ylittävä tapa kohdistaa veronkorotukset ja leikkaukset. On pidettävä koko Suomi mielessä.
- Yhtään turhaa verojenkorotusta tai menoleikkausta ei tehdä. Mutta yhtään tarpeellista ei myöskään jätetä tekemättä, sanoi Katainen.
Yleishyödylliset yhteisöt nauttivat laajasta verovapaudesta:
Verovapaita ovat yleishyödyllisen yhteisön saamat jäsenmaksut, osingot, korot, vuokratulot osakehuoneistosta, siirtokelvottomalla vuokrasopimuksella vuokratulla tontilla olevan rakennuksen edelleen vuokraamisesta saatu tulo, lahjoitukset sekä luovutusvoitot muusta kuin elinkeinotoimintaan kuuluvasta omaisuudesta.
Julkisyhteisöjen toiminta-avustukset yleishyödylliseen toimintaan ovat verottomia.
Yleishyödyllinen yhteisö on perintö- ja lahjaverotuksessa verovapaa (Perintö- ja lahjaverolaki PVL 2 §).
Lisäksi kunnissa voidaan määrätä yleishyödyllisestä käytössä oleville kiinteistöille alhaisempi verokanta, joka voi olla jopa 0 %.
Jos yleishyödyllinen yhteisö täyttää laissa eräiden yleishyödyllisten yhteisöjen veronhuojennuksista määritellyt edellytykset, yhteisölle voidaan hakemuksesta myöntää enintään viideksi verovuodeksi kerrallaan huojennus tuloverosta elinkeinotulon sekä kiinteistötulon osalta. Huojennus ei koske arvonlisäveroa.
Punikki-sinikkihallitus kaavailee lyötiä köyhien suuhun. Alvi 17 %. Sillälailla köyhää kuritetaan.
Tämä kepulaisten ruon ALV:n alennus meni kauppiaiden kudjuun, ruoka on Suomessa Euroopan kalleinta. Köyhiä on aina Suomessa kuritettu ja köyhät silti äänestävät porvareita eli kepulaisia ja kokoomuslaisia. SDP:n politiikoilla on mahdottomuus edessä pitää hallituksessa köyhien puolia sosiaalisen ja oikeudenmukaisen hallituspolitiikan toteuttamisessa. Porvareilla on aina ollut hallituksissamme salkkuenemmistö, niin on nytkin ja siksipä aina ökyjen puolueellaRuotsalaisilla on kaksi ministerinsalkkua vakiona.
Tarkistappa tietos ja lopeta tuo valehteleminen tuosta ruoan hinnasta.
Suomessa on ollut nyt peräjälkeen pääministerinä maaseutusarjaan kuuluvia politiikkoja Ranskan entisen presidentin sanoin. Ei tarvitse olla kummoinen ihminen, kun pääministerin paikka aukeaa? Miten tämä Anneli Jäätteenmäkin on ollut Suomen pääministeri, mutta vain muutaman viikonepäluotettavuudensa takia? Matti Vanhanen pistettiin sitten puoliväkisen hänen jälkeensä hoitamaan valtiomme ykkösvirkaa. Toisen pääministerin pestin hänelle järjesti huvin vuoksi Suomen kansa, koska Suomen kansaa kiinnosti Matti Vanhasen naisseikkailut ja lööpit. Olihan tässä mukana nämä rahalla hallituksen tekijät sukarit, kakkoset sun muut vaalirahan työntäjät kataline kiemuroineen.
Keskusta nousee!