http://www.talouselama.fi/uutiset/wsj kreikkalasku kasvaa sanoiko jyrki katainen auts/a2091725
Kataisen maine suomalaisten silmissä on mennyt ajat sitten,sillä
suomalainen tajuaa ettei Kreikalle lainaaminen tuota meille mitään, toisinkuin
Katainen kuvittelee, että mitä enemmän lainaamme sitä enemmän siitä tulee tuottoa.
Ulkomaiset vitsin vääntäjätkin näkevät millainen maansa petturi Katainen on.
Kataisen maine suomalaisten silmissä on mennyt ajat sitten,sillä
suomalainen tajuaa ettei Kreikalle lainaaminen tuota meille mitään, toisinkuin
Katainen kuvittelee, että mitä enemmän lainaamme sitä enemmän siitä tulee tuottoa.
Ulkomaiset vitsin vääntäjätkin näkevät millainen maansa petturi Katainen on.
Vastaukset 25
Vanhimmat
loppuu kun Katainen kertoo luvut paljonko tulee voittoa näistä fantastisista lainoista, tai sitten ei. Pääministerinä työtön opettaja joka ei koskaan saanut vakituista työpaikkaa ja on politiikassa edennyt väärentämällä.
Mitähän mieltä on työtön Tarja Halonen? Töissä ollessaan hän ei puuttunut kuin Afrikan auttamiseen.
Entä mitä tekee työtön valtiovarainminister Urpilaineni, harrastaako silloin tällöin opetuhommia kuten työtö pääministeri Katainen?
hienoa olla suomalainen. http://blogs.wsj.com/brussels/2012/03/14/the-ever-growing-greek-bailout/?KEYWORDS=katainen
Suomen lupaamista kreikka tuista ei hyödy kuin ne jenkkipankit joilta suomi velkansa ottaa.
Heti kun kokoomus sai värisuoran päätettiin lakkauttaa varuskunnat ja ostaa säästyvän summan määrällä ohjuksia, ja eiköhän se ole just niitä nato-yhteensopivia ja valmistettu jenkeissä.
Nyt on stubbi vienninedistämismatkalla jenkeissä, jokohan täälä kohta ostetaan talousvesi cocacola companylta?
Kokoomuslaisten veroprosenttia voisi nostaa parilla kymmenellä, kutsutaan sitä vaikka vastuunkantoveroksi.
Kyllä EU-alueiden velkaannuttaminen on USA:n suora Sotatoimi jotta yritetään ylläpitää dollarin arvoa ja asemaa maailman reservivaluttana.
Vaan tämä ei onnistu, vaan tämän vuoden loppuun mennessä dollari on romahtanut, ja tilalle tyrkytetään pankkiirien omaa "Special Drawing Rights" -valuttaa, jota jo käytetään finanssimaailmassa.
Jos tuo pankkiirien oma SDR-valuutta astuu voimaan, olemme kaikki kansallisvaltiot ja ihmiset de fakto pankkiirien OMAISUUTTA.
Yritin löytää asainhaaroja jotka osoittaisivat että ylläoleva ei olisi totta, mutta sellaisia en löytänyt.
Ilman kansannousua SDR tulee olemaan meidän valuuttamme. Usan tai oikeammin Usaa hallitsevan askenatsi-/vapaamuurariklikin taloussotaahan tämä koko "kriisi" on.
Kansan tekemä vastavallankaappaus on pian totta.
http://www.youtube.com/watch?v=kdvAYJuSHro
Tilanne todella on vähän sellainen, että on todella vaikea kuvitella lännen keskinäistä sotaa. Eli homma ei oikein voi kulminoitua tällaiseen. Toisaalta ja lisäksi yritykset ovat kansainvälisiä joten sota on vähän vanhentumassa oleva tsydeemi. Yritykset voivat kamppailla keskenään taloustantereilla. nyt näyttää olevan tällainen rahoituslaitokset vastaan valtiot kamppailu menossa, jossa valtiot ei laita lainkaan hanttiin. Tämä sitten taas kyllä voi johtaa vaikka mihin jos todelliset maksajat alkavat kyllästyä. Toistaiseksi heidänkin elintasostaan on kuitenkin pidetty sen verran huolta ettei kiinnostusta rettelöintiin oikein löydy. Mutta onko tämä enää mahdollista kun Kiina vaurastuu ja EU-Amerikan velkataakka paisuu.
mielestäni tyhmyyden pilkkaaminen on todella raukkamaista! ja henkilö joka ei erota miljoonia ja miljardeja, ei mitään muuta voi olla.
Katainen on pahanmakuinen vitsi myös suomalaisten suussa ja maku pahenee tulevien veronkorotusten myötä.
Viimeksi sykyllä Katainen puolusti kreikalle lainaamista sillä että
koska olemme AAA-luokassa voimme ottaa lainaa ja investoida sitä.
Investoida??? mies ei sitten millään opi mikä on debet ja kredit puolen ero.
debet ja kredit vaihtaneet paikkaansa jo Siilinjärvellä !
ulkomaille kun joka paikassa naureskellaan miten tyhmiä ollaan. Kiitos Kokoomus kun järjestitte pääministeriksi laskutaidottoman savolaisen.
Kävin tuossa mennä viikolla Virossa ja siellä pidetään suomalaisia tyhminä kun
jakavat rahaa Kreikalle ja EU:lle.
Tarkensin heille että kansa tajuaa Kataisen laskutaidottomuuden mutta
hallitus ja eduskunta on täynnä vellihousuja, jotka eivät uskalla olla asioista eri mieltä tai sitten on koko porukka yhtä sokeita laskemaan että 1-3 ei ole 2, vaan -2.
en ole koskaan ulkomailla sanonut olevani suomalainen vaan aina ruotsalainen. niin se oli parempi jo ennen vanhaan niin sai paremmat hotellihuoneet. nykyään sitä ei varmaan kukaan edes kehtaa sanoa olevansa suomalainen.
Rahankeräys pystyy. Ostakaa helmitaulu valtiovarainministerille. Lipposen antamat ohjeet eivät riitä vippimäärien laskemiseen!
helmitaulut auta jos ei ymmärrä niin ei ymmärrä.
Tilataan ebay:stä (tai vastaavasta) kaikki mitä saadaan, niin ei jää käteinen Käteiselle. Menee nekin verorahat rehtien saksalaisten, engelsmannien tai jenkkien luo..
.. ja vastineeksi sama tavara > halvemmalla.
jo viisi vuotta.
Elektroniikan saa paljon halvemmalla ja vielä mallitkin ovat uusia, eikä aina niitä ensimmäisiä liukuhihnaversioita lastentauteineen mitä täältä Suomesta saa.
Puhumattakaan muista kodintarvikkeista. Saat ulkomailta halvempaan hintaan luomua, kuin täältä tavallista ja elintarviketeollisuus aikoo vielä korottaa hintoja... Idiootit, kylmäkuljetukset on keksitty jo vuosikymmeniä sitten.
"jo viisi vuotta."
Eikös Ebay ole toiminut pidemään, kuin 5 vuotta?
mutta itse olen aktiivisesti käyttänyt sitä sen 5 vuotta. Ekaa kertaa en muista koska sieltä olen jotakin tilannut.
erehtyvät Kreikkaan lomamatkalle niin ei kannata kuvitella että Kreikkalaiset tihuttelee sen takia että ollaan niin mukavia ne hihittelee sille kun kone hölmölästä saapuu.
Kyllä nuo ulkomaalaisetki huomaa Käteisestä ettei ole paineensietokykyä ,,telkussa kun on haastattelussa ,, niin hiki kareilee naamalla ku olis punttisalillta tullu... Ottaako tuo valehteleminen vähä kropalle.Hikipoika on euroopan herroille ja merkkelin muorille helppo nakki, kyllähän ku hallitus hajoaa ,joutaa jutan kans muualle räksyttämään.. Voivat ruveta siihen mihin taidot juuri riittää, eli opettajaksi.
että se haluaa miellyttää kaikkia ulkomaalaisia johtajia ja selkääntaputtelijoita.
Jykä ja Urpis välttelevät molemmat kuin heiltä on kysytty mikä on vakuuspaketin kokonaiskustannus meille. Eivät osaa tarkasti sanoa,halooo.
On siinäkin idioottit jotka tekevät sopimkset,eivät tunne sopimuksen sisältöä
eivät osaa sanoa sen kokonaiskuluja.
Kyllä vakuussopimukselle saakin nauraa, oli se varmasti melko kallis allekirjoitus jota
kukaan muu maa ei edes halunnut.
Kimmo Sasi että teksti on vaikeaselkoista amerikan englantia josta lakimiehenkin on vaikea ymmärtää mitään. Miten muka työtön opettaja ja tavallinen opettaja ovat ymmärtäneet mitä ovat hyväksyneet jos lakimiehellekkin tuottaa asian ymmärtäminen vaikeuksia?
Yksi analyytikko totesi suoraan että uskovatko Katainen ja Urpilainen itsekään mitä suustaan päästävät.
Voin vastata: he valehtelevat,korvat heiluu,suu mutristuu ja katsekontakti siirtyy muualle. Jykä on harjoitellut valehtelemista pidempään ja sehän on faktatietoa, joten
Jykältä menee "suoraselkäisesti" jo valheetkin.