A-studio: Talkin studiovieraat keskustelevat Finnairista
Finnair ilmakuopassa
Finnairin hallitus jakoi vuonna 2009 yhtiönsä 18 avainhenkilölle yhteensä 2,8 miljoonan euron bonukset, jotta nämä jatkaisivat talousvaikeuksista kärsivän yhtiön palveluksessa.
Kansanedustaja Mauri Pekkarisen mielestä Finnairin harkintakyky petti pahan kerran, kun se soi bonukset samaan aikaan, kun vaati henkilökunnalta säästöjä. Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistyksen puheenjohtaja Thelma Åkers on tyrmistynyt johdon bonuksista.
Estonian Airin toimitusjohtaja Tero Taskilan mielestä Finnairin maksamat bonukset olivat virhe, koska ne eivät sitouttaneet avainhenkilöitä yhtiöön riittävän pitkäksi aikaa. Erityisavustaja Lauri Korkeaojan mukaan Finnairin tilanteessa kriittistä on avoimuuden puute.
A-studio: Talk
Yle TV1 ja Yle Areena | to 15.3. klo 21.05 – 22.00
A-studio: Talk Yle TV1 ja Yle Areena | to 15.3. klo 21.05 – 22.0
2
147
Vastaukset
- eri lait??
Ja salailu jatkuu, eipä kerrota noiden johtajan nilkkien nimiä? Onkohan noista moni enää edes yhtiössä? korjasivat vain hyvä veli systeemin suomat pikavoitot ja nauravat partoihinsa konsa pääsivät "laillisesti" rosvoamaan!!!
Kyllä sen täytyy olla niin, ettei tässäkään maassa ole puolueetonta ja riippumatonta oikeuslaitosta? Luultavasti ylimmät tuomarit ja oikeuskansleri, syyttäjät jne. ovat hyvä veli / hyvä sisko systeemin sisällä??
Muussa tapauksessa aiheettomasti maksellut etuisuudet perittäisiin pois pika pikaa? Köyhiltä opiskelijoilta yms. Kela kuppaa pienimmätkin aiheetta maksellut pois noin esim. vuoksi, mutta isokenkäisiksi luokitellut ja "avainhenkilöt" saavat rauhassa rosvoilla!!! Nyt ottaa päähän nuo ministeri Mari Pekkarisen TV jutut, meille hän sanoi "superministerinä" ollessaan kehottavansa Fortumin johtoa vielä kerran harkitsemaan sitä, että se luopuisi Espooseen keskittämistä. Pääkaupunkiseudulle keskittäminen oli vastoin keskustan politiikkaakin. Silloin hän lausui, että valtio ei voi puuttua pörssiyhtiön toimintaan. Nyt hän suitsuttaa Hautalan päinvastaista ratkaisua, kun hän on puuttunut. Totta onkin, että Hautalalla oli enemmän ryhtiä kuin muilla poliitikoilla. Silloin, kun Fotumin toimintoja myytiin ja sähköverkosto ym. työt ulkoistettiin Pekkarinen ei puuttunut. Minkäänlaista paikallistuntemusta ei arvostettu. Fortumissa rahaa tuli ja moraali oli kyseenalainen rahaa kylvettiin monopoliyhtiöstä johtajille avokätisesti johtajalle loman näiden erityistä ansiota, kun tuloksen tekemiseen tarvitaan pelkkää sähkönsiirron pientä yksikköhinnan nostoa. Ja onhan sitä nostettukin. Kuluelimiä johtajiston lisäksi riitti. Olihan siinä se hyvin palkattu hallintoneuvostokin ja hallitus vieläkin paremmin palkattu. Positiivisilla myötäpäätöksillä ja hyvällä porukalla saa kivasti asiat järjestykseen. Erityisesti omat. Turha on Pekkarisen hurskastella. Nyt on muutosten edessä lentoyhtiö, joka on vastoin tahtoaan joutunut kilpailluille markkinoille. Toivotaan selviämistä. Tuskin tuo johdon moraaliton toiminta matkustajia on vähentänyt. Hintakilpailu kylläkin on tehnyt mahdolliseksi laajempien massojen lentomatkailun, joka olisikin mahdotonta monopolihinnoilla. Olenhan itsekin tippunut valtionyhtiön toimesta ansiotasossa alempaan kolmannekseen enkä voi edes uneksia lentomatkailusta edes turistiluokassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722679Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,242421Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville402084Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.131976Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1081462- 1661319
- 51991
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28924IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15758Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois93729