Tuijan hyvä blogi Lähi-idästä!

Itä-Jerusalemissa on useita kymmeniä talojen tuhoamis- ja evakuointipäätöksiä. Pakkoevakuoinnit näinä vuosina ovat laajentaneet laittomia siirtokuntia niin vanhaan kaupunkiin kuin Jerusalemin lähiöihinkin.

http://www.kua.fi/fi/blogi/?id=1022&author=8

Tue Kirkon Ulkomaanapua ja Eappi -toimintaa. Tue palestiinalaisia ja anna lapsille koti!
3130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No voi surkeaa!

Asiassa vain on se puoli, että tuo kuvaus tapahtumista on tyypillinen palestiinalaisten versio, yökasteluineen kaikkineen. Kirjahyllykin mainitaan. Uutinen olisi vaatinut vielä valokuvan itkevästä lapsesta (jota isä on läimäyttänyt ennen kuvausta) ja nallekarhu riekaleina kodin portailla!

Ilman tuota palestiinalaista dramatiikkaa tapahtunut kenties herättäisi myötätunnonkin. Ne talot siellä itä-Jerusalemissa ovat jostakin keskiajalta peräisin. Itse olen asunut sellaisessa keskiaikaisessa, ehkä Jeesuksenkin aikaisessa talossa, länsi-Jerusalemin puolella, joten voin sanoa, että ne eivät sovi nykyaikana ihmisille eikä eläimille asuttaviksi, ainoastaan purettaviksi.

Palestiinalaiset kieltäytyvät ottamasta mitään apua vastaan israelilaisilta juuri poliittisista syistä ja dramatiikan vuoksi. Jos heille rakentaa kunnon asunnot, ne eivät kelpaa. Mieluummin kökötetään koko perhe kylmässä yhden huoneen kivitalossa ja itketään uutiskuvaajille.

Ei oo surkeempaa ja laiskempaa kansaa maan päällä.

Äänestä
  • Jälleen turhislössin valepropagandaa. Israelkin tietää, että palestiinalainen työvoima on kysyttyä tavaraa. Paljon suositumpaa kuin Israelin oma. Ja viljelysmaat tuottavat niin paljon satoa, että kateelliset äärijuutalaiset yrittävät ryöstää satoa mutta onneksi edistykselliset isaraelilaiset ovat asettuneet voimakkaasti puolustamaan palestiinalaisten oikeuksia. Tältä meijän sohvillaan lorvivalta turhislössiltä olisi turha mitään apua odottaakaan...

    HYVÄ!

    Äänestä

  • Näinhän asia pitkälti on, kuten sanoit. On suuri vahinko, että palestiinalaisterroristit vievät leivän niidenkin suusta, jotka ovat rehellistä ja kunnollista väkeä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

Itä-Jerusalemissa on useita kymmeniä talojen tuhoamis- ja evakuointipäätöksiä. Pakkoevakuoinnit näinä vuosina ovat laajentaneet laittomia siirtokuntia niin vanhaan kaupunkiin kuin Jerusalemin lähiöihinkin.

http://www.kua.fi/fi/blogi/?id=1022&author=8

Tue Kirkon Ulkomaanapua ja Eappi -toimintaa. Tue palestiinalaisia ja anna lapsille koti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu