Ateisteja on vain n.2,5% maailman väestöstä.
Suurin osa ihmisistä uskoo Jumalan olemassaoloon.
Ateismi on ihan uusi uskomus tai uskonto.
Vähä tällaista perustietoa huviksee kirjotin
Ateisteja on tosi vähän maailmassa
37
231
Vastaukset
- abbadaaubadadaa
Avauksessa Jumalien määritteeksi ei lasketa Jeesusta, koska se on saatana ja epäjumala.
Vähä tällaista täsmennystee nyttee kirjotin - äppäkääepäkäkää
''Ateismi on ihan uusi uskomus tai uskonto.''
Ateismi on vanhempaa kuin mikään uskonto. - O'ou
"Ateisteja on vain n.2,5% maailman väestöstä."
Väärin. Jos mukaan lasketaan myös ne uskonnot ja uskomukset, joihin ei sisälly jumalolentoja, määrä on suurempi. Lisäksi ateisti sanana on niin väärin ymmärretty ja demonisoitu, että moni ei halua itseään kutsuttavan ateistiksi, vaikka sitä käytännössä on. Juuri tällä viikolla keskustelin erään iäkkään rouvan kanssa ja hän sanoi: "En minä mihinkään jumaliin usko, mutta en minä mikään ateisti ole".
Kun sitten kerroin, mitä ateisti oikeasti tarkoittaa, hän totesi: "No, kyllä minä sitten taidan olla ateisti".
"Suurin osa ihmisistä uskoo Jumalan olemassaoloon."
Väärin. Suurin (ehkä) osa uskoo jonkin jumaluuden tai korkeamman voiman olemassaoloon. Ei kristinuskon Jumalan. (isolla alkukirjaimella) Lisäksi näitä galluppeja on tehty pääosin länsimaissa ja tuloksetkin vaihtelevat. Eniten uskonnoilla on kannatusta kehitysmaissa ja heikosti koulutetun väestönosan parissa.
"Ateismi on ihan uusi uskomus tai uskonto."
Väärin. Ateismi ei ole uusi, eikä se ole uskonto, eikä uskomus. Uskomukseen se voi kylläkin perustua ja uskomuksia on sekä perusteettomia, että hyvin perusteltuja.
"Vähä tällaista perustietoa huviksee kirjotin"
Taisi tulla pikemminkin uskovaisen perusluulemuksia, joilla ei ole tiedon kanssa mitään tekemistä."Lisäksi ateisti sanana on niin väärin ymmärretty ja demonisoitu, että moni ei halua itseään kutsuttavan ateistiksi, vaikka sitä käytännössä on. "
Itse juttelin viikko sitten siskoni kanssa uskonasioista. Kysyin, että uskooko hän jumaliin ja hän vastasi, että todennäköisesti jumalaa ei ole olemassa. Sitten hän totesi, että ei ole kuitenkaan ateisti, koska pitää tärkeänä kristillisiä arvoja jne. Totesin siihen, että ei millään muulla kuin jumaluskolla ole merkitystä, kun määritellään ateismia.
Selkeästi siskonikin piti ateismia pahana asiana, johon ei halunnut samaistua. Käytännössä hän kuitenkin on ateisti.- O'ou
kalapagos kirjoitti:
"Lisäksi ateisti sanana on niin väärin ymmärretty ja demonisoitu, että moni ei halua itseään kutsuttavan ateistiksi, vaikka sitä käytännössä on. "
Itse juttelin viikko sitten siskoni kanssa uskonasioista. Kysyin, että uskooko hän jumaliin ja hän vastasi, että todennäköisesti jumalaa ei ole olemassa. Sitten hän totesi, että ei ole kuitenkaan ateisti, koska pitää tärkeänä kristillisiä arvoja jne. Totesin siihen, että ei millään muulla kuin jumaluskolla ole merkitystä, kun määritellään ateismia.
Selkeästi siskonikin piti ateismia pahana asiana, johon ei halunnut samaistua. Käytännössä hän kuitenkin on ateisti.Onhan Kari Enqvistkin todennut haluavansa sanoa itseään mieluummin uskonnottomaksi. Perusteli sen sillä, että sana ateisti samaistuu niin voimakkaasti aktiiviseen uskonnon vastustukseen ja hän ei halua, että hänet samaistetaan siihen.
Totta kai keneen tahansa "tavalliseen pulliaiseen" myös vaikuttaa se negatiivinen kaiku, joka sanalle on tullut.
- dokvo
Jokunen päivä sitten Aamulehdessä luki artikkeli haastattelusta missä joka kolmas suomalainen kertoi ettei usko kuoleman jälkeiseen elämään.
Eli kolmasosa suomalaisista ei usko raamatun sanomaan -mikä on tosi vähän;) Taisipa olla kirkon tekemä haastattelu.- muitakin 2/3:ssa
Kuoleman jälkeiseen elämään uskotaan myös esim. islamissa, hindulaisuudessa ja joissakin muissa itämaisissa uskonnoissa, vaikkei niitä kovin paljon täällä olekaan. Eli se 2/3 kattaa sellaisetkin, ei ne ole pelkkiä raamatullisia kristittyjä.
Kyllä. Ja katolilaisuus suurin kristinuskon suuntaus maailmassa. Ja sehän siis tarkoittaa sitä että katolilaiset ovat jumalan valittua kansaa.
"Ateisteja on vain n.2,5% maailman väestöstä."
Lähde?
"Suurin osa ihmisistä uskoo Jumalan olemassaoloon."
Lähde?
"Ateismi on ihan uusi uskomus tai uskonto."
Ateismi ei ole uskonto. Lähde?
"Vähä tällaista perustietoa huviksee kirjotin "
Se ei ole tietoa, jos sinulla ei ole todisteita noille väittämille.Ateisteja lienee jo huomattavasti enemmän kuin tuo 2,5%. Varmaan joku osaisi laittaa tarkan lähteenkin.
- tuomas.akvinolainen
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ateismi
"Ateismi on yleisintä Länsi-Euroopassa, Australiassa, Uudessa-Seelannissa, Kanadassa, Venäjällä ja Itä-Euroopassa. Eräiden arvioiden mukaan maailman ”ei-uskonnollisen” väestön määrä olisi noin 750 miljoonaa. Itseään ateistiksi kutsuvien määrä tästä noin 150 miljoonaa eli 2,5 % maailman väestöstä.[80][81]"
Ateismi on siis todella marginaalinen vähemmistö.- !!
Mitäköhän ne ei uskonnolliset sitten on jos ei ateisteja? Teisti on uskonnollinen, siis uskoo jumaliin. Riippumatta siitä tunnustaako jotakin yleistä uskontoa, vai onko hänellä joku ikioma jumaluus. Ihminen joka ei ole uskonnollinen, ei usko jumaliin. Siis kaikki ei-uskonnolliset on ateisteja riippumatta siitä sanovatko olevansa, vai ei.
"Ateismi on siis todella marginaalinen vähemmistö. "
Ja kuten taas huomaamme, on tuomas.akvinolainen pudonnut tilastoharhan kuoppaan. Määrä riippuu täysin siitä, miten kysely on tehty.
"A 2004 survey by the BBC in 10 countries showed the proportion of the population "who don't believe in God" varying between 0% (Nigeria) and 39% (UK), with an average close to 17% in the countries surveyed. About 8% of the respondents stated specifically that they consider themselves to be atheists."
http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism
Huomaamme, että ateisteja on 17%. Ateismi EI siis ole "todella marginaalinen vähemmistö."- vihtuilija
Tuo on pelkkää sanoilla leikkimistä/hajota ja hallitse taktiikkaa.Enhän minäkään määrittele itseäni ei-muodossa (A-teisti), koska se ei kerro yhtään mitään. Teistit määrittelevät minut ateistiksi ja antavat sanalle ateisti negatiivisia kaikuja.
Määritteletkö sinä itsesi kaiken sen mukaan, jota et ole? Jos teet niin, et mitään muuta sitten ehdikkään tehdä elämäsi aikana!
- abbadadadadaaaa
No joku kysyi lähteitä niin:
Wikipedia kertoo että n.2.5% on ateisteja.
Wikipedia kertoo myös että melkee kaikki ihmiset kuuluu johonki uskontoo eli vaikkei kaikki oiskaa uskossa ni jokatapauksessa faktat on että suurinosa ihmisistä uskoo Jumalaan,joku tuola puhu jotai avauksessa jumalien määräksi ei mainita Jeesusta en tietääkseni maininnut Jeesusta?
Ateismi on uskonto tai uskomus:
Täällähän tämä Suomi24:sen uskonto/uskomukset palstalla ateismi on;)- Aatami9 (ei kirj.)
"melkee kaikki ihmiset kuuluu johonki uskontoo..."
Voin omalta osaltani kertoa, että kolmisenkymmentä vuotta kuuluin henkilörekistereissä erääseen uskontoon, tarkemmin sanottuna ev.lut. kirkkoon, ja ainakin puolet siitä ajasta olin ihan umpiateisti, kristitty en ole ollut oikeastaan koskaan. "Wikipedia kertoo että n.2.5% on ateisteja"
Wikipedia myös kertoo, että ateisteja on 17%.
"Ateismi on uskonto tai uskomus:
Täällähän tämä Suomi24:sen uskonto/uskomukset palstalla ateismi on;) "
Älä leiki ääliötä. Se, että ateismi liittyy uskontoihin ja uskomuksiin, ei tee siitä kumpaakaan.
- äppäkääepäkäkää
''Wikipedia kertoo myös että melkee kaikki ihmiset kuuluu johonki uskontoo eli vaikkei kaikki oiskaa uskossa ni jokatapauksessa faktat on että suurinosa ihmisistä uskoo Jumalaan,joku tuola puhu jotai avauksessa jumalien määräksi ei mainita Jeesusta en tietääkseni maininnut Jeesusta?''
Kirjoitit jumalan isolla j:llä, mikä tarkoittaa raamatun jumalaa, esimerkiksi Juhanin mielestä se on myös Jeesus.
''Ateismi on uskonto tai uskomus:
Täällähän tämä Suomi24:sen uskonto/uskomukset palstalla ateismi on;)''
Siinä tapauksessa myös kirkosta eroaminen, uskonnon opetus, uskonnonvapaus ja uskontojen uhrit ovat uskontoja ja uskomuksia.
Miksi et ajattele ennenkuin kirjoitat, olet töherrystesi perusteella varsin yksinkertainen.- abbadabababaa
No ihan sama mitä tänne kirjottaa Jumalasta tai Jeesuksesta ni haukut saa että ei tunnu kivalta!
Joskus ois mukava asiallisesti keskustella ateistienkin kanssa.
Jeesus on minunkin syntisen vapahtaja:) - äppäkääepäkäkää
abbadabababaa kirjoitti:
No ihan sama mitä tänne kirjottaa Jumalasta tai Jeesuksesta ni haukut saa että ei tunnu kivalta!
Joskus ois mukava asiallisesti keskustella ateistienkin kanssa.
Jeesus on minunkin syntisen vapahtaja:)''No ihan sama mitä tänne kirjottaa Jumalasta tai Jeesuksesta ni haukut saa että ei tunnu kivalta!''
Jatkat yhtä yksinkertaisena. Nikkivaras poislukien, ehti tulla 11 viestiä ennen kuin joku(minä) haukkuu sinua. Eikä sen jälkeenkään kukaan sinua hauku(paitsi minä).
''Joskus ois mukava asiallisesti keskustella ateistienkin kanssa.''
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
''Jeesus on minunkin syntisen vapahtaja:)''
Niinhän sinä luulet.
- Näin se menee
Suurin osa ihmisistä ei aikuisten oikeasti usko yhtään mihinkään taruolentoon.
- poju elä valehtele
Tilastot kertoo toista. Ateisteja on vain 2,5% maailman väestöstä. Loput uskovat yliluonnolliseen.
- 11
poju elä valehtele kirjoitti:
Tilastot kertoo toista. Ateisteja on vain 2,5% maailman väestöstä. Loput uskovat yliluonnolliseen.
"Loput uskovat yliluonnolliseen."
Yliluonnolliseen uskominen ei tee ihmisestä teistiä. Jumaliin uskominen kyllä.
Buddhalaisuudessa ei ole jumalia. Buddhalaiset ovat ateisteja.
Ateismi on ollut itse asiassa olemassa aivan yhtä kauan kuin ihmiset ovat tallanneet tällä planeetalla.
Ateismi ei siis ole "uusi uskomus" eikä varsinkaan "uusi uskonto", koska ateismi ei edes täytä uskonnon kriteerejä, koska se on juurikin uskonnon vastakohta.
Ateismi ei sisällä palvonnan kohdetta, taikauskomuksia tai pyhiä dokumentteja.
Ateismi on jumaluskon puutetta eikä ole eikä tule itsessään olemaan mitään muuta.
Ateisteiksi ja agnostikoiksi luokitellaan itse asiassa n. 15% maapallon väestöstä.
Uskontojen kannattajien määrä on ollut aktiivisessa laskussa koko tämän ajan ja ei pelkästään Suomessa.
Minut luokiteltaisiin vielä kristinuskoon, koska olen vieläkin merkitty evankelilais-luterilaiseen seurakuntaan mutta en usko jumalan olemassaoloon.
En ole vain täysi-ikäinen vielä voidakseni erota kirkosta.
Vuosi vielä jäljellä.
Itse asiassa noista "perustiedoista" vain toinen väittämä on oikein ja siinäkin pientä ongelmaa siinä mielessä että ei ole määritelty, että MIHIN jumalaan.
Jumalia on nimittäin useita tuhansia eri kulttuureissa kautta historian ja se, että enimmistö uskoisikin johonkin yliluonnolliseen en merkitse käytännössä yhtään mitään.
Argumentum ad populum on argumenttivirhe ja varoitan sinua käyttämästä sitä.- heh...
"Ateisteiksi ja agnostikoiksi luokitellaan itse asiassa n. 15% maapallon väestöstä."
Saisko tieteellistä lähdettä tuolle. Kyllä nyt taidan mieluummin mennä Wikipedian tiedon mukaan, eli 2,5 prossaa ei usko yliluonnolliseen. Sille on ihan oikeita lähteitä ja tieteellisiä tutkimuksia. heh... kirjoitti:
"Ateisteiksi ja agnostikoiksi luokitellaan itse asiassa n. 15% maapallon väestöstä."
Saisko tieteellistä lähdettä tuolle. Kyllä nyt taidan mieluummin mennä Wikipedian tiedon mukaan, eli 2,5 prossaa ei usko yliluonnolliseen. Sille on ihan oikeita lähteitä ja tieteellisiä tutkimuksia.Tuota kautta löysin pikaisella googletuksella, mutta tarkat prosenttiarviot ovat erittäin hankalia toteuttaa johtuen siitä, että on rutkasti uskonnottomia jotka ovat kuitenkin merkitty esimerkiksi vanhempien kautta johonkin uskonnolliseen yhteisöön.
Yhdysvalloissa ja muualla on esimerkiksi runsaasti tapauksia, joissa nuoret eivät uskalla kertoa uskontoaan johtuen vahvasta fundamentalistisuudesta ja vihamielisyydestä uskovaisten puolelta.
On yksinkertaisesti useita valtioita isolla asukasmäärällä, joissa kertominen uskonnon puutteessa johtaa pahoihin ongelmiin, tietyissä maissa peräti teloituksiin.
En pysty vetämään kovin tarkkaa arviota, mutta luulisin että n. 10% väestöstä ovat vähintään agnostikkoja.
Tarkempia arvioita varten vaadittaisiin todella tarkkoja tutkimuksia ja mielestäni 2,5% ei voi pitää paikkansa ja vaikka tämä olisikin totta se ei todista yhtään mitään jumalan olemassaolosta, lue aiempi viestini kokonaisuudessaan.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080822171611AALXD7M- höh...
heh... kirjoitti:
"Ateisteiksi ja agnostikoiksi luokitellaan itse asiassa n. 15% maapallon väestöstä."
Saisko tieteellistä lähdettä tuolle. Kyllä nyt taidan mieluummin mennä Wikipedian tiedon mukaan, eli 2,5 prossaa ei usko yliluonnolliseen. Sille on ihan oikeita lähteitä ja tieteellisiä tutkimuksia.''Wikipedian tiedon mukaan, eli 2,5 prossaa ei usko yliluonnolliseen''
Ateisti voi uskoa yliluonnolliseen, joten se 2,5% ei sisällä kaikkia ateisteja. Vähän järkeä peliin, tyttöseni. heh... kirjoitti:
"Ateisteiksi ja agnostikoiksi luokitellaan itse asiassa n. 15% maapallon väestöstä."
Saisko tieteellistä lähdettä tuolle. Kyllä nyt taidan mieluummin mennä Wikipedian tiedon mukaan, eli 2,5 prossaa ei usko yliluonnolliseen. Sille on ihan oikeita lähteitä ja tieteellisiä tutkimuksia."Saisko tieteellistä lähdettä tuolle. Kyllä nyt taidan mieluummin mennä Wikipedian tiedon mukaan, eli 2,5 prossaa ei usko yliluonnolliseen. "
Wikipedia ei ole tieteellinen lähde. Wikipedia myös sanoo,että ateisteja on 17%. Sille on ihan oikeita lähteitä ja tieteellisiä tutkimuksia.
Valitsetko sinä tulokset omien mieltymystesi mukaan, kun kerran valitsit tuon alimman arvion?
- Harvat ja halitut
Kyllä ateisteja on paljon enemmän kuin niitä ns. oikeita kristittyjä, noita myyttisiä taruolentoja, joista ei ole juuri mitään havaintoja koko ihmiskunnan ja kristinuskon historiassa, kun kaikkialla on aina ollut vain ja ainoastaan niitä vääriä. Kuten nyt vaikkapa kaikki katolilaiset, joita on yli miljardi. Ja kaikki niitä vääriä kristittyjä, aivan kuten olette tällä palstalla meille tuhannesti todistelleet.
Niitä äärimmäisen harvinaisia oikeita ja oikeassa uskossa olevia uudestisyntyneitä aitoja kristittyjä lienee kaikista kristityistä ehkä muutama promille, siis korkeintaan. Ja maapallon väestöstä ylivoimainen valtaosa eli noin 5 miljardia ihmistä eivät edes ole kristittyjä, eivätkä todellakaan piittaa pätkääkään jostain raamatusta tai Jeesuksesta.
Eli kyllä ateisteja on paljon, siis todella paljon enemmän kuin niitä myyttisiä oikeita uskovia kristittyjä, joista on kuultu vain huhupuheita, mutta joista ei ole vielä yhtään varmaa näköhavaintoa. - ++++++++++++
Jos tämä olisi totta niin mitä sitten?
Albiinoja on myös todella vähän maailmassa.
Pitäisikö "vähemmistöä" kohdella samoin kuin albiinoja Afrikassa vain, koska heitä on vähän? - Satujeesus
Totta suurin osa ihmiskuntaa on yhtä tyhmää sakkia kuin sinä.
Sen takia maailma on tässä jamassa.- -
Maailma on tässä jamassa sen vuoksi että vallanpitäjät pyrkivät tarkoituksenomaisesti pitämään ihmisiä tyhminä. Meitä ihmisiä aivopestään uskonnoilla ja vesijohtoveteenkin pyritään saamaan aineita mitkä pitävät ihmisiä tyhminä. Ihmisille myös tarjotaan paljon viihdettä millä ihmiset pysyvät tyytyväisinä mutta tyhminä.
Ihmisten tulisi välittää enemmän toisistaan sekä puhua rehellisesti ja avoimesti mikä yhteiskunnassa on vialla niin asioita saataisiin korjattua. Jos ihmiset osallistuvat tähän oravanpyörään joka perustuu armottomaan kilpailuun, kilpailevat ihmiset keskenään jolloin johtoporras nauttii uusista teknologioista ja ihmisten tuottamasta viihteestä, mutta kansa joutuu koville.
Eikä se tyhmyys lakkaa sillä että tyhmiä haukutaan tyhmiksi. Se ainoastaan osoittaa haukkujan tyhmyyyden kun ei ole tätä itse osannut oivaltaa. - ''
- kirjoitti:
Maailma on tässä jamassa sen vuoksi että vallanpitäjät pyrkivät tarkoituksenomaisesti pitämään ihmisiä tyhminä. Meitä ihmisiä aivopestään uskonnoilla ja vesijohtoveteenkin pyritään saamaan aineita mitkä pitävät ihmisiä tyhminä. Ihmisille myös tarjotaan paljon viihdettä millä ihmiset pysyvät tyytyväisinä mutta tyhminä.
Ihmisten tulisi välittää enemmän toisistaan sekä puhua rehellisesti ja avoimesti mikä yhteiskunnassa on vialla niin asioita saataisiin korjattua. Jos ihmiset osallistuvat tähän oravanpyörään joka perustuu armottomaan kilpailuun, kilpailevat ihmiset keskenään jolloin johtoporras nauttii uusista teknologioista ja ihmisten tuottamasta viihteestä, mutta kansa joutuu koville.
Eikä se tyhmyys lakkaa sillä että tyhmiä haukutaan tyhmiksi. Se ainoastaan osoittaa haukkujan tyhmyyyden kun ei ole tätä itse osannut oivaltaa.''Jos ihmiset osallistuvat tähän oravanpyörään joka perustuu armottomaan kilpailuun, kilpailevat ihmiset keskenään jolloin johtoporras nauttii uusista teknologioista ja ihmisten tuottamasta viihteestä, mutta kansa joutuu koville.''
Olet kommunisti? - -
'' kirjoitti:
''Jos ihmiset osallistuvat tähän oravanpyörään joka perustuu armottomaan kilpailuun, kilpailevat ihmiset keskenään jolloin johtoporras nauttii uusista teknologioista ja ihmisten tuottamasta viihteestä, mutta kansa joutuu koville.''
Olet kommunisti?Saatan ollakin :)
Kyllä minun mielestä tasa-arvo korjaisi monia asioita maailmassa. Toki jokaisen tulisi saada kiitos omasta panoksestaan minkä tässä maailmassa tekee muiden hyväksi. Kilpaileva yhteiskunta kuitenkin ajaa maailmaa siihen suuntaan että osa ihmisistä tekee paljon enemmän töitä, v-mäisempiä töitä ja saa vähemmän kiitosta kuin toiset joilla on enemmän rahaa ja valtaa. Tämä edustaa tietynlaista orjayhteiskuntaa.
Kilpailu toki pitää rattaita pyörimässä, mutta en näe miksei yhteiskunta kykenisi siihen aivan yhtälailla jos se kuitenkin perustuisi demokratiaan. Jos kommunismi vähentäisi yhteiskuntaluokkia, olisi vähemmän hyvä-veli -verkostoja jotka syövät kansan moraalia. Tämä taas parantaisi ihmisten halukkuutta tehdä töitä oman kansan ja oman työnantajan hyväksi.
Mikä siinä kommunismissa pelottaa? - ''
- kirjoitti:
Saatan ollakin :)
Kyllä minun mielestä tasa-arvo korjaisi monia asioita maailmassa. Toki jokaisen tulisi saada kiitos omasta panoksestaan minkä tässä maailmassa tekee muiden hyväksi. Kilpaileva yhteiskunta kuitenkin ajaa maailmaa siihen suuntaan että osa ihmisistä tekee paljon enemmän töitä, v-mäisempiä töitä ja saa vähemmän kiitosta kuin toiset joilla on enemmän rahaa ja valtaa. Tämä edustaa tietynlaista orjayhteiskuntaa.
Kilpailu toki pitää rattaita pyörimässä, mutta en näe miksei yhteiskunta kykenisi siihen aivan yhtälailla jos se kuitenkin perustuisi demokratiaan. Jos kommunismi vähentäisi yhteiskuntaluokkia, olisi vähemmän hyvä-veli -verkostoja jotka syövät kansan moraalia. Tämä taas parantaisi ihmisten halukkuutta tehdä töitä oman kansan ja oman työnantajan hyväksi.
Mikä siinä kommunismissa pelottaa?''Mikä siinä kommunismissa pelottaa?''
Ei kommunismi pelota, se ei vain, ikävä kyllä, sovi ihmisille. Ehkä joskus tulevaisuudessa itsekkyys ja ahneus vähenee niin paljon että kommunismi toimisi. Ja olen samaa mieltä kanssasi kilpailuyhteiskunnasta.
- 9
Jokaisen kristityn mukaan kaikki muut ovat vääräoppisia ja epäuskoisia silti toisaalta lähes kaikki ovat uskovaisia...Miten se nyt sitten oikein menee. Koittakaapa nyt päättää. Jaakobin mukaan kaikki uskoo jumalaan paitsi sitten kun aletaan laskemaan tosi uskovia niin sitten taas ei kukaan uskokaan.
- SeppoAB&
SALALIITTO!
100% nobelin palkinnon saajista on ateisteja.
Maailmanlaajuinen älykköpiirien tuhovoima kohdistuu jumaĺaa pelkääviin vaahtomuovipääkalloihin.
Koska paljastamme tämän ovelan juonen päämäärät?
Jeesus tulee ja maailmanloppu asialla nämä salaliittolaiset?
666 on tiedemiesten salakoodi- yliopistoissa.
Polttakaa kaikki korkeakoulut ja pakanallinen sekä ateistinen materiaali!
Raamatussa on totuus, totuuden miekka joka katkoo päitänne, jumalattomat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417437Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393871Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172168- 401438
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261437- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907