Teiniäidit ovat suuren suvun alku ja juuri

Arvostettava asia

Suuressa ja nopeasti lisääntyvässä lestadiolaissuvussani kaikki äidit ovat olleet teiniäitejä eli saaneet ensimmäisen ja joskus toisenkin lapsen 18-19-vuotiaina.

Ovat tulleet raskaaksi jo hääyönä tai pian sen jälkeen.

Ihan hyviä äitejä heistä on tullut ja pärjäävät suurenkin katraan kanssa. Moni synnyttää 25 vuoden ajan lapsia.

Minun isoäidillä on 14 lasta ja heillä yhteensä 223 lasta. Isoäidilläni on siis 223 lastenlasta! Näistä suuri osa on jo ehtinyt hankkia omia jälkeläisiä. Ristiäisiä ja häitä on jatkuvasti, mutta sukumme käytännön mukaan niitä ei sen enempää juhlita, koska olisi vähän raskasta juosta juhlissa ja järjestää niitä suuren perheen kera valtaisalle suvulle.

Uskoisin, että isoäitini lapsenlapset saavat jälkeläisiä yli 3300.

Tässä on hyvä esimerkki siitä kuinka teiniäidit voivat pärjätä ja kuinka hienoa on, että lapsia otetaan vastaan. Lapsi on ihme ja lahja!

Ainoa huono puoli on se, että en muista kuin vain osan serkuista ja heidän lapsista.

2

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskutoimitus =

      Hahahah, joopa joo.

      Ja siis ainoa asia johon viitsin edes kommentoida tässä on se, että 18-19-vuotiaista harvoin puhutaan sanalla "teini", he ovat enemmänkin nuoria vanhempia. Kun taas esim. 15-17-vuotiaat mielletään vielä teineiksi.

    • ,,...,,..,,.

      "Minun isoäidillä on 14 lasta ja heillä yhteensä 223 lasta. Isoäidilläni on siis 223 lastenlasta! Näistä suuri osa on jo ehtinyt hankkia omia jälkeläisiä."

      Jostain syystä oikein puistattaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      140
      17281
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      44
      9953
    3. Vasemmistoaate on aatteista jaloin

      Kaikki saavat ja kukaan ei jää ilman. Kuka tuollaista voisi vastustaa?
      Maailman menoa
      28
      4619
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      36
      3155
    5. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2850
    6. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2762
    7. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      52
      2638
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      2523
    9. Alexander C. G. riisti demari-Veijolta arvonimen

      "Stubb myönsi 66 arvonimeä ja peruutti yhden arvonimen. Presidentti Tarja Halonen myönsi Baltzarille kulttuurineuvoksen
      Maailman menoa
      34
      1777
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      120
      1664
    Aihe