Influenssa, angiina vai jotakin vakavampaa?

Ei kiva

Heräsin eilen aamulla lievään kurkkukipuun ja päivän edetessä olo alkoi heiketä. Ihoa kihelmöi ja lihaksiin sattui. Puoliltapäivin kuumemittari näytti vielä normaalilukemia, mutta parin tunnin päästä lämpö oli kohonnut yli 38 asteeseen. Ensin kuume ei meinannut lääkkeiden avullakaan hellittää, vaan pysyi siellä 38-38,5 asteessa. Yskin myös hiukan, ja välillä tuli matkassa keltavihreitä ysköksiä. Illalla ennen nukkumaanmenoa sain onneksi kuumeen hiukan laskemaan ja olon helpottumaan (tärinä, palelu, lihaskivut).

Tänään aamulla heräsin kovahkoon kurkkukipuun ja lämpöä oli hiukan. Päivän edetessä kurkkukipu on vain pahentunut entisestään. Nyt sattuu teki mitä tahansa, edes omaa sylkeä ei meinaa saada nielaistua alas ja hengittäminen viiltää ikävästi. Lääkkeet ei auta, kylmä ei auta, kuuma ei auta. Kellertävää limaa tulee yhä tiheämmin. Kuume on taas illaksi noussut, eikä meinaa lääkkeillä pysyä alhaalla.

Ja varsinaista nuhaa ei missään vaiheessa ole ilmennyt, eikä tauti ilmoitellut ennen eilisaamua itsestään mitenkään. Mahtaakohan kyseessä olla ihan tavallinen influenssa vai jotakin pahempaa, keuhkoputkentulehdus tms?

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitajaäiti

      Mun pojalla kun oli angiina, niin oli just tuollaset oireet !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      48
      1913
    2. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      67
      813
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      773
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      108
      738
    5. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      712
    6. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      49
      698
    7. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      689
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      663
    9. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      35
      636
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      620
    Aihe