Kuinka moni kristityistä on juonut kyseistä juomaa?
Noh. Kyseinen yhtiö on julkaissut oman versionsa Jeesuksen ihmeteosta.
http://now.msn.com/now/0314-red-bull-blasphemy.aspx
Red Bull ja Jeesus
4
106
Vastaukset 4
No joo. Trollin maku suussa. Mutta tästä päästäänkin aiheeseen. Mikä on pyhää? Voiko jotain sellaista pilkata minkä ulkonäöstä emme juuri tiedä? Ja missä menee pyhänhäväistyksen raja?
Oikeastaan aihe ei edes kuulu tänne mutta. Voi kait tätä myös uskonnottomilta kysyä..- !!
Mikään ei ole pyhää. Mitä tahansa asiaa pitää voida arvostella. Jopa pilkata jos se asia on sen pilkkaajan mielestä älytön. Tässä tapauksessa sen pilkkaajan täytyy perustella se, miksi se on hänen mielestään älytön. Pyhäinhäväistyksen rajaa ei ole olemassakaan, paitsi eri uskontoihin uskovien mielessä. Jollekin on pyhäinhäväistys koraanin polttaminen jollekin joku muu. Ilman toistuvia pyhäinhäväistyksiä me elettäisiin edelleen litteässä maassa, jota aurinko kiertää ja johon tähdet putoavat maailmanlopussa kuin kypsät viikunat. Näköjään tieteen edistyminen on pyhäinhäväistys. Koska olemme oppineet, ettei maa ole litteä eikä aurinko kierrä sitä. Eikä ne tähdetkään oikein voi putoilla tänne niinkuin kypsät viikunat. Eläköön pyhäinhäväistys, eläköön pyhien kirjoitusten arvostelu, eläköön ihmisessä sen uskonnollisuuteen taipumuksen alla jossakin kuitenkin piilevä tiedonhalu!
Joku olisi jo aiemmin voinut ajatella näitä Red Bullin red-bull-antaa-siivet mainoksia pyhiä enkeleitä herjaavina...
- vaarallista puuhaa
Mutta koska kristityt eivät ajattele omilla aivoillaan, niin eipä tule selkkauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhan lie kuollu auto-onnettomuudessa kylillä?
Joku nuorimies löytyny kuolleena kylän liepeillä ulos ajetusta autosta.Kenen poikahan lienee?6952- 139906
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?95784Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha95737- 60715
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55591Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26583Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett42490- 153486
- 42479
