Miksei uskovat kävele alasti

kuten Eedenissä. Uskovathan uskovat, että tällainen paratiisi on ollut olemassa.
Palstalla on uskovia, jotka sanovat että eivät tee syntiä, eikö heidän pitäisi kulkea kuten adam ja hawwa alastomina. Heillähän ei ole mitään hävettävää, koska synti ei kosketa näitä vanhurskaita, pyhiä, synnittömiä uskovia.
459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muuten varmaan ok, mutta kun on himokkaita pameloita ja muita lähettyvillä.

Äänestä

Panisin heti.

Äänestä

Eivät uskovat kävele alalsti koska meidät on puettu.
Jumala puki meidät uskoon tulossamme. Ennen uskoon tuloamme me olimme "alasti".

Yritän selittää:

Eivät Aadama ja Eeva olleet alasti.
Vasta syntiin lankeamisensa jälkeen he huomasivat olevansa alasti. Mutta ennen sitä he eivät suinkaan olleet alasti. Vai mitä luulet? Huomaatko sinä heti kun olet menettänyt vaatteesi ja olet alasti että olet alasti? Menisikö sinulla alastomuutesi huomaamiseen vuosikausia? Aadam ja Eeva huomasivat yhtäkkiä olevansa alasti. He eivät siis olleet alasti aikaisemmin. Joku puku täytyi heillä olla ennen syntiin lankeemustaan. Tämän puvun he olivat nyt menettäneet. Mikä oli se puku?

1 Ms 3:7-10 ”Silloin aukenivat heidän molempain silmät, ja he huomasivat olevansa alasti; ja he sitoivat yhteen viikunapuun lehtiä ja tekivät itselleen vyöverhot.” Ja he kuulivat, kuinka Herra Jumala käyskenteli paratiisissa illan viileydessä. Ja mies vaimoineen lymysi Herran Jumalan kasvojen edestä paratiisin puiden sekaan. Mutta Herra Jumala huusi miestä ja sanoi hänelle: "Missä olet?" Hän vastasi: "Minä kuulin sinun askeleesi paratiisissa ja pelkäsin, sillä minä olen alasti, ja sen tähden minä lymysin".”

Aadam ja Eeva huomasivat olevansa alasti. He olivat menettäneet pukunsa joka oli verhonnut heidät. Siksi he olivat nyt alasti ja he myös huomasivat olevansa alasti. Tätä menetystä seurasi PELKO ja Jumalan kasvojen edestä pakeneminen ja piiloutuminen. He yrittivät peittää alastomuutensa häpeää viikunapuun lehdillä. Näin he yrittivät korvata menetettyä pukuaan omatekoisella puvulla. Mutta se ei riittänyt peittämään heidän alastomuuttaan ja häpeäänsä Jumalan edessä. Siihen tarvittiin parempi puku. Tarvittiin Jumalaa ja Jumalan tekoa.

Tämä kuvaa ihmisen omia ansioita ja Jumalan meille hankkimaa ja lahjoittamaa vanhurskautta. Ihmisen omat teot eivät parhaimmillaankaan riitä.
Kuinka moni syntinen pakoilee Jumalaa ja piiloutuu Jumalalta tänä päivänä? Kuinka moni ihminen tekee niin kuin Aadam ja Eeva; pakenee Jumalaa ja yrittää itse pukea itseään ja saavuttaa Jumalan hyväksynnän omilla ansioillaan? Se ei onnistunut Aadamilta eikä Eevalta eikä se onnistu meiltäkään. Kuinka moni vetoaa omatekoiseen ”vyöverhoon” kun puhutaan synnistä ja pelastusasioista. Tarvitsemme Jumalaa pukemaan meidät.

VAIN JUMALA KYKENEE PUKEMAAN
JA PELASTAMAAN IHMISEN

Syntiin lankeemus kertomuksessa Jumala itse ryhtyi heti työhön ihmisen pukemiseksi. Ihminen oli siis menettänyt aikaisemman puvun. Hänet piti pukea uudelleen. Ja Jumala teki sen koska hmisen omat tekeleet olivat riittämättömät.

1 Ms 3:21. "Ja Herra Jumala teki Aadamille ja hänen vaimollensa puvut nahasta ja puki ne heidän yllensä."

Mutta mikä oli se alkuperäinen puku jonka Aadam ja Eeva olivat menettäneet? Raamattu antaa selvän vastauksen roomalaiskirjeessä:

Room 3:23 "Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla".

Aadamin ja Eevan puku oli siis JUMALAN KIRKKAUS. Sen he menettivät rikkomalla Jumalaa vastaan. Tilalle tuli pimeys ja pelko ja kuolema (Joh 1:4-5, 5:24, 8:12, 1 Joh 2:11, 3:14, Luuk 1:76-80, 2 Kor 4:4, Ef 2:1-5, Apt 26:18, 1 Piet 2:9).

Syntiin lankeemuksen jälkeen Jumala ryhtyi heti työhön. Hän vuodatti viatonta verta ja valmisti puvun eläimen nahasta. Jumala puki ihmisen syyttömän ja viattoman eläimen nahkaan. Tämä oli kuitenkin vain tilapäinen ratkaisu ihmisen syntisyyteen. Parempi täydellinen uhri ja sen kautta parempi ja täydellinen puku ihmiselle oli tulossa.

Jumala ryhtyi taas työhön. Ihminen ei kyennyt pelastamaan itseään hyvällä elämällään. Jumala teki sen. Hän pelasti ihmisen syntiin lankeemuksen tilasta. Jumala tuli Jeesuksessa Kristuksessa. Hän eli sellaisen synnittömän täydellisesti Jumalaa miellyttävän elämän, sellaisen elämän kuin Aadamin ja Eevan ja sinun ja minun olisi pitänyt elää. Sitten Hän poisti synnin uhraamalla itsensä viattomana Jumalalle. Jumalan vuodatti ristillä pyhän Poikansa viattoman veren syntiemme anteeksiantamukseksi. Tämä uhri ja veri sai aikaan ikuisen lunastuksen.

Kristuksessa Jumala toi ihmiselle ihmisen saavutettavaksi oman kirkkautensa so. vanhurskautensa. Sen vanhurskauden ja kirkkauden jonka ihminen menetti syntiin lankeemuksessa. Sen puvun me saamme uskon kautta Jeesukseen Kristukseen. 2 Kor 5:18-21. ”Mutta kaikki on Jumalasta.”

Näin ihminen sovitettiin Jumalan kanssa ja puettiin uudelleen menetettyyn Jumalan kirkkauteen so. Jumalan vanhurskauteen. Hallelujaa! Kiitos Jeesukselle Kristukselle!

Room 3: 23-24 ”Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa,”

Äänestä

Hupaisa tuo tarina Syntiinlankeemuksesta.

On periaatteessa järkyttävää, että nykyihmisistä jotkut ottavat tarinan kirjaimellisesti.

Ajatelkaapa: JOS A ja E eivät olisi "langenneet syntiin" ihmiskuntaa ei olisi syntynyt lainkaan. Syntiinlankeemuksen seurauksenahan E joutui synnytyskivuista ja muista naisten vaivoista kärsimään.

Yhden tarinan perusteella Lähi-Idän muinainen patriarkaalinen järjestelmä sai perustelut. Niitähän on aina löytynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*Pamela* kirjoitti:

kuten Eedenissä. Uskovathan uskovat, että tällainen paratiisi on ollut olemassa.
Palstalla on uskovia, jotka sanovat että eivät tee syntiä, eikö heidän pitäisi kulkea kuten adam ja hawwa alastomina. Heillähän ei ole mitään hävettävää, koska synti ei kosketa näitä vanhurskaita, pyhiä, synnittömiä uskovia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu