Radanvarsipitäjät Purola & Nuppulinna

Tölliskä

Tuusulalla on hallussaan rutkasti rakentamatonta tienoota pääradan varrella Nuppulinnan ja Purolan seisakkeiden ympärillä. Mielenkiintoista, ettei pääradan läheisyyttä hyödynnetä tämän kummemmin. No, kenties siksi, että Tuusula = Hyrylä?

6

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paalutinko turhaan

      Tuusulan kunta ei omista Nuppulinnasta eikä Purolasta maata, yksityiset ja Ratahallintokeskus sen sijaan omistavat ja kun kunnan intresseihin ei kuulu kaavoittaa yksityisten maita, ei sinne sitten rakenneta - ja hyvä niin, pysyvät ongelmayksilöt siellä missä kunnan palvelutkin. Järvenpään kaupungilla on Purolan seisakkeen lähistöllä paljonkin maavaroja (=radan itäpuoli), mutta kun se on syrjässä, niin se on...

      Maakuntakaavassa nämä kaksi seisaketta juurikin poistettiin kehittämisalueiden joukosta, joten jos kunta/kaupunki saa päähänsä kehittää, vastustusta tulee ELY:n suunnasta.

    • justjust

      ELY, niinpä tietenkin. No, nyt loppui ihmettely siitä, ettei tänä päivänäkään ole pyörätietä Nuppulinnasta Järvenpäähän ja edelleen Vanhankylän koululle. Jokelantien KAIKKEIN vaarallisin osuus on edelleenkin ilman väylää.. Tais olla Tuusulan liikenneturvallisuusselvityksessä v. 2004 tärkeimpien hankkeiden joukossa, muualle meni nekin rahat..

    • JP321

      Pitää vaan toivoa että hiihtomajan viereinen rakentaminen saisi vauhtia pyörätiesuunnitelmiinkin.
      Nyt Jokelantiellä on suhteellisen turvallista liikkua vain moottoriajoneuvoilla. Kävellen tai fillarilla meno on aikamoista extremetouhua.
      Luulenpa että 10-15 vuoden sisään on nuo hiihtomajan - vähänummentien metsätkin raivattu ja liki sähkölinjoille asti rakennettu kun sieltä se kaavoitus kumminkin lähtee elannon lailla leviämään.

    • jkfbgaslghösg

      Ei kai sinne jeeraan mitään rakenneta vähään aikaan. Eiköhän ensin rakenneta Keravan ja Järvenpään väli ja vasta sitten Järvenpään pohjoispuoli. Purola on kamalan syrjässä sekä itä-, erttä länsipuolella radan.

    • Mysteerikysyjä

      Hei,

      Tietääkö kukaan mitä nuppulinnan siirtokuormausasemalle on tapahtunut. Netistä ei löydy tietojakaan tuosta paikasta. Viimeksi 2007 on käyty siellä. Olisi mukava tietää onko enää olemassa. Osoite on Laululaaksonkaari 70, mutta tuota osoitetta ei ole olemassa enää.

      • päivitys...

        Poistettu käytöstä. Sun pitää mennä Puolimatkan kaatopaikalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      179
      2996
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2576
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1783
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1479
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1161
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe