Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Koska Real rupeaa häviämään?

Tuli vain mieleen, että koska Real Madridilla on tämän illan jälkeen ylivertaisen maalieron takia käytännössä 11 pisteen kaula Barcaan ja mestaruus melkein hanskassa, niin rupeaako se jossain vaiheessa häviämään sopuisasti ennakolta selvästi heikommille vastustajille? Sehän voi sopupelata ja hävitä ja syyttää vaikka sitten otteluruuhkaa, kun on se Mestareiden liigakin... Olen ihan varma, että ennen kuin Espanjan liiga on pelattu loppuun, on ainakin kerran toteutunut todellinen jättikerroin Realin hävittyä. Sittenpä näette!
393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

olipa vaikea keksiä toi mut sano se matsi etukäteen?

Äänestä

Uutiset kertoo seuraavanlaista, eikä tuollainen ole ensinkään epäuskottavaa!

Italian jalkapallovilpin pääepäiltyihin kuuluva makedonialainen Hristiyan Ilievski väittää pelaajien myyvän otteluiden sovittuja tuloksia suoraan vedonlyöjille.

Oikeutta edelleen pakoileva Ilievski paljasti sunnuntain La Repubblica -lehdessä Italian jalkapallovilpin toimintatapoja.

Makedonialaisen mukaan pelaajat joko myyvät etukäteen sovitun tuloksen, tai lyövät siitä itse vetoa.

- Pelaajat soittavat minulle ja pyytävät 20 000 euroa lopputuloksesta. Maksoin, koska saatoin luottaa heihin, Ilievski kertoi.

- Muuten he olisivat myyneet tietonsa jollekulle muulle, Sisilian mafialle, albanialaisille tai Beppe (Giuseppe) Signorille.

Jo uransa lopettanut Signori on entinen Italian maajoukkuehyökkääjä, jolle maan jalkapalloliitto langetti viime vuonna viiden vuoden toimintakiellon osallisuudesta maan vilppiskandaaliin.

Ilievski kertoi La Repubblicalle, että noin 90 prosenttia (n. 30 pelaajaa) otteluita sopivista pelaajista pelaa Serie B:ssä, loput pääsarja Serie A:ssa.

Eivätkä otteluita järjestele makedonialaisen mukaan pelkästään pelaajat, vaan myös seurajohtajat.

- Tulin viime kauden lopulla Italiaan, ja kaikki oli jo sovittu. Kuka voittaa liigan, ketkä menevät europeleihin ja ketkä putoavat.

Ilievski nimesi "luottojoukkueikseen" Sampdorian, Cagliarin, Barin, Leccen, Sienan ja Chievon.

Suomen maajoukkueen keskikenttäpelaaja Perparim Hetemaj siirtyi täksi kaudeksi Bresciasta Chievoon

Äänestä

hoh hoijaa heh heh.
Koita nyt vaan scoutata, kyllä se viel joskus osuu.
Kaikilla on tappioputkia välillä jne jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isomela kirjoitti:

Tuli vain mieleen, että koska Real Madridilla on tämän illan jälkeen ylivertaisen maalieron takia käytännössä 11 pisteen kaula Barcaan ja mestaruus melkein hanskassa, niin rupeaako se jossain vaiheessa häviämään sopuisasti ennakolta selvästi heikommille vastustajille? Sehän voi sopupelata ja hävitä ja syyttää vaikka sitten otteluruuhkaa, kun on se Mestareiden liigakin... Olen ihan varma, että ennen kuin Espanjan liiga on pelattu loppuun, on ainakin kerran toteutunut todellinen jättikerroin Realin hävittyä. Sittenpä näette!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu