JYRKI KATAISEN ABSOLUTTINEN FAKTA?

Jyrki Katainen se osaa suoltaa suustaan mitä sattuu, kunhan hän saa sen vain kuulostamaan kansaan uppoavalta. Jyrki Katainen on käynyt mahtipontisesti puolustamaan Stefan Wallinin Dragsvikin lakkauttamista puolustusvoimien säästöjä päätettäessä. Jyrki Katainen on vakuuttanut, että hallitus ei ole näpelöinyt varuskuntauudistusta aluepolitiikan perusteella, ei minkään muun politiikan perusteella, vaan ainoastaan luottanut siihen, että PUOLUSTUKSEN ASIANTUNTIJAT tekevät maanpuolustuksen kannalta parhaimmat ratkaisut.

Jyrki Kataisen mielestä tämä on ABSOLUUTTINEN FAKTA

Kuitenkin puolustusvoimien komentaja Ari Puheloinen on antanut oikeuskanslerille lausunnon josta selviää, että PUOLUSTUSVOIMAT PYYSI JA SAI WALLINILTA VOIMAKASTA OHJAUSTA siitä, että Dragsvik ei päättynyt lakkautuslistalle

Taitaa tämä Jyrki Kataisen absoluuttinen fakta olla yhtä köyhän sorttinen totuus, kuin se hänen kuuluisaksi tullut markkinavoimien selättäminen koko Euroopassa.
11186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Pääministeri antaa köyhiä lausuntoja, jotka eivät perustu mihinkään totuuteen. Ehkäpä asiantuntijat selvittävät tämä Jyrki Kataisen absoluuttinen faktan? Vetäisikö hän työkalupakistaanvahingossa väärän lauseen, kun äkkipäätänsä joutui medialle puolustamaan Wallinin salakähmäisyyksiä ja valehtelua Dragsvikin kohtalosta.

Äänestä

Katainen on täysi pelle, ihan seonnut. Wallin teki nyt todella väärin ja Katainen on täysin selkärangaton tapahtuneen edessä.Samalla Suomen puolustuskyky on uhattuna tämän vainohullun hurriräyhääjän vuoksi. Wallinila ei pitäisi olla enää mitään asiaa ministerin jakkaralle. Pois ja heti. Muutoinkin on aika laittaa hurriloiset kuriin, mutta Katainen ryömii ja heiluttaa häntäänsä rosvon edessä kuin pieksetty rakkikoira. Semmonen periaatteeton veliihousuporuka on nykykokoomus - ja Stuppi määkii taustalla pinkkikengät jalassa.

Äänestä

Kyllä tuo Jyrki Katainenkin koko kolhaisun, kun meni puolustamaan Wallinia tällaisessa vakavassa asiassa. Miksi hän meni puolustamaan, vai siksikö, että tämä Wallin järjesti Jyrki Kataisen kotikonnuille eli sinne Pöljälle päin koko Etelä-Suomen ilmavalvonnan? Hornetit lähtevät sieltä pääkaupunkiseudulle, jos pääkaupunkiseudulle hyökätään.

Eihän oikeasti Wallinin valehtelemisessapitäisi olla mitään puolustelemista, ellei itse siitä saisi hyötyä? Nyt Jyrki Katainen on saamassa ja Siilinjärvi, ne Hornetit.

Stefan Wallin näyttää olevan erittäin räikesti omiin päin vetävä politiikko ja meni vielä valehtelemaan eduskunnalle.Persut ovat menneet aivan sekaisin tästä valehtelusta. Taisi tuo Stefan Wallin vetää kölin alta koko UTVAA, kun tätä asiaa sielläkin käsiteltiin 7.11.2011. Oikein entistä presidenttiä pistettiin alta lipan ja kunnolla.

Niin kuin muistamme Tarja Halonen on vakuuttanut sitä, että tämä asia on ollut asiantuntijoiden eli puolustusvoimien harkittavana. Kukas muu Suomessa voisi olla parempi asiantuntija, näin sanoi Tarja Halonen syksyllä? Nyt kuitenkin näyttää tämä Stefan Wallinin asiantuntijuus olleen se painavin seikka Dragsvikin lakkautusta päätettäessä.

Äänestä

Onko tuo Jyrki Katainenoikein näitä kielimiehiä, kun käyttää puheessaan tuota absoluuttista faktaa? Mitä tämä absoluuttinen fakta oikeasti tarkoittaa tämän Wallinin asian yheydessä? Pistäkää selvennystä viisaammat kielimiehet!

Äänestä

Tämä aina mukamas vähäosaisten ja ryysyläisten puolesta kuusi kuusivuotta asialla ollut "puolustusvoimien päällikkö" meni puolustamaan tätä Wallinia kehuen hänen esiintyneet korrektisti tässä jupakassa. Onks korrektia valehdella kansanedustajille ja ja kansalle televisioitavassa lähetyksessä ja eduskunnassa? Näin tämä Wallin teki ja omin silmin olen tämän asian nähnyt ja omalta sohvalta, kun persujen Oinonen tivasi asiaa. Näyttää siltä, että kuusi kuusivuotta ja isoliksa se tekee näistä ryysyläisten edustajistakin ökyjen puolustajia. Ei koiraa ole karvoihin katsominen, vanha sananlasku pitää paikkansa.

Toivottavasti Sauli Niinistöstä ei tule ahneiden puolesta asioilla oleva presidentti. Ainakin tämä alku näyttää lupaavalta, hän ei ole huolinut kaikkia rahoja, mitä hänelle on tungettu.

Jyrki Katainen näyttää puolustavan ökyjen edustajaa ja tämän takia Wallinille ei kukaan mahda mitään, niin mahtavia nämä rkp:läiset Suomessa ovat. Onhan tuo ollut mahtavaa tuo Taxelinkin rooli Suomessa? Kaikissa valtionyhtiöissä ja suuryhtiöissä hän on häärännyt pääpäsmärinä hallintoneuvostoissasun muissa ykköspaikoilla ja pulleaksi hänkin on tullut ja ökyjen puolesta isoa ääntä pitäväksi.

Äänestä

Voi olla, että hänellä vielä tuo absoluuttinen höyry pisti päätä sekaisin, että meni medialle sitä vielä kehumaan. Kyllähän tätä Jyrki Kataisen absoluuttista faktaa kaikki politiikan toimittajat pitävät fiaskolausumana tämän asian yhteydessä. Nyt nämä odottavat mielenkiinnolla, miten Jyrki Katainen luikertelee tästä lausunnostaan ulos ja pelastaa kasvonsa.

Edellinen Jyrki Kataisen lausunto markkinavoimien selättämisestä ei myöskään uponnut aivan kaikkiin ihmisiin, koska sekin oli fiaskolausuma. Miten noita markkinavoimia nyt yhdellä Euroopan parhaan valtiovarainministerin Eurooppa-käynnnillä olisi pystytty selättämään

Oikea totuushan tässäkin asiassa oli, että Jyrki Katainen heitteli huulia lämpimikseen. Jyrki Katainen on savolaisia ja vastuu silloin on kuulijalla. Eihän niitä pystytty selättämään ja niitä nyt yrittää Jutta Urpilainen selättää, mutta hän ei ole perättömien huulien heittelijä, vaikka ei olekkaan Euroopan paras valtiovarainministeri? Yhtään sammakko ei ole päässyt Jutta Urpilaisen huulilta ja tämän takia hän on erittäin vakuuttava valtiovarainministerin roolissa.

Äänestä

Niinpä! En kyllä ymmärrä Kataisen näin voimakasta lausumaa vain puolustuksen asiantuntijoiden tekemästa ratkaisusta muuta taustaa vasten kuin, että hallituksessa oli sovittu näin - siis, että annetaan puolustusvoimien tehdä ratkaisu aivan ja ainoastaan yksin.
Nyt ihmettelen miksi Katainen tukee Wallinia, vaikka Wallin on joutunut myöntämään, että on pyydettäessä sekaantunut asiaan. Onko tämä "Hyvä veli"-järjestelmän olemassaoloa?
Mä luulen, että puolustusvoimissa kyllä tiedetään ja tunnetaan Suomen lainsäädäntö ja ruotsalaisten oikeudet sen mukaisesti. Tunnetaan ehkä paremmin kuin Wallin tuntee, joka eilen teeveessäkin vielä väitti, että lainsäädännön mukaan ruotsalaisilla pitää olla oma varuskunta. Oikeasti lainsäädännön mukaan oma joukko-osasto riittää siis joukko-osasto jonkun varuskunnan osana.

Äänestä
  • Ruotsinkielisillä pitää olla omat puolustusvoimat Suomessa. Pääesikunta pitää sijoittaa Ahvenanmaalle.

    Äänestä

  • vaatimaton Wallin kirjoitti:

    Ruotsinkielisillä pitää olla omat puolustusvoimat Suomessa. Pääesikunta pitää sijoittaa Ahvenanmaalle.

    ahvenanmaa on demilisaatio (ei armeijaa hoitamassa puolustusta)

    Äänestä

  • 25 kirjoitti:

    ahvenanmaa on demilisaatio (ei armeijaa hoitamassa puolustusta)

    .

    Ahneidenmaa on degeneraatio

    .

    Äänestä

Tämä maailman huippu valtionvaraministeri, paistatteli autauaasti edeltäjien keräämän rahaston varassa - äkkiäpä tuo tollo sen rahaston poltti, ja nyt velka kasvaa sellaista vauhtia, ettei jyrki-boy tahdo laskuissa pysyä. Totta maar sentään mirjarditakauksia riittää EU;n ytimessä pysymiseen - väliäkö niillä, köyhät veronmaksajathan ne maksaa ja jygä saa pakasteviran jostain lusmulan VPK varainvarijana. En kyllä ymmärrä, kuka pössi tuohon tyyppiin luottaisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


luottamus kärsinyt? kirjoitti:

Jyrki Katainen se osaa suoltaa suustaan mitä sattuu, kunhan hän saa sen vain kuulostamaan kansaan uppoavalta. Jyrki Katainen on käynyt mahtipontisesti puolustamaan Stefan Wallinin Dragsvikin lakkauttamista puolustusvoimien säästöjä päätettäessä. Jyrki Katainen on vakuuttanut, että hallitus ei ole näpelöinyt varuskuntauudistusta aluepolitiikan perusteella, ei minkään muun politiikan perusteella, vaan ainoastaan luottanut siihen, että PUOLUSTUKSEN ASIANTUNTIJAT tekevät maanpuolustuksen kannalta parhaimmat ratkaisut.

Jyrki Kataisen mielestä tämä on ABSOLUUTTINEN FAKTA

Kuitenkin puolustusvoimien komentaja Ari Puheloinen on antanut oikeuskanslerille lausunnon josta selviää, että PUOLUSTUSVOIMAT PYYSI JA SAI WALLINILTA VOIMAKASTA OHJAUSTA siitä, että Dragsvik ei päättynyt lakkautuslistalle

Taitaa tämä Jyrki Kataisen absoluuttinen fakta olla yhtä köyhän sorttinen totuus, kuin se hänen kuuluisaksi tullut markkinavoimien selättäminen koko Euroopassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu