Lakko polttoaineen hinnan vuoksi

Rebel Yell

Nyt hyvät ihmiset on aika sanoa ei! Tämä nykyinen polttoaineiden hinta vain ei käy! Ehdotan, että mennään yleislakkoon, kaikki suomalaiset työtä tekevät - ajalle 2. - 5.4.2012.

Bensan hinta pitää saada max 1,45 € / l tasolle ja Diesel max 1,20 € / l.

17

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ijjghigjh

      norjassa bensa maksaa 2e/l ja diesel maksaa jo yli 1,9e/l

    • 12+3

      Olipa lapsellinen avaus.

      Niin kauan kun polttoaineet ovat tuontitavaraa, saa hinta olla vähintään 2 €/l. Onneksi tuo taso on jo lähellä.

    • ???????????????

      Minulle se sopii! Käytän raitiovaunua tai fillari mutta miten " maalaiset " pärjää kun ei kaupassa voi käydä?

    • Joku Muu.

      Minä en ole mukana. Minulle nämä hinnat ovat ihan ok.

    • Inflaation laukkaa

      Seuraavaksi nousevat busii ja taksimatkat. Kallistuvat rahtikustannukset siirtyvät tavaroiden ja elintarvikkeiden hintoihin. Kaiken kaikkiaan nykyinen polttoaineiden hintataso ei ole minkään ryhmän etu. Korkea polttoaineiden hinta näkyy viiveellä kaikissa tuotteissa ja paveluissa.

    • antikuherkaheli

      On se kaikenlaisten hatu sassien ja rosmo oininvaaralaisten ryhmän etu, että kulutus pienenee kaikilla osa-alueilla hintojen kohoamisen takia, vaikka ulkomailla paahdettaisiin entiseen malliin. Kato, itsensä ruoskintaa.

    • UskoAnteroEevertti

      Kipuraja on 10e/l, sitten lakkoillaan.

    • Mädätyskaasuttelija

      Ajakaa tekin biokaasulla. Se maksaa etelä-Suomessa 92 senttiä litra. Edullisia kilometrejä kotimaisella ja uusiutuvalla polttoaineella!

    • saa nousta

      Hienoa.Alkaa jo vaikuttaan nuorison pilluralliin täälläkin.Saa nousta 3€ litra eikä minua haittaa,kun eläkkeellä ei ajeta paljoa ja rahat riittää muutenkin.

      • Anonyymi

        Vieläkö oot samaa mieltä!


      • Anonyymi

        𝐎𝐬𝐚 𝐧𝐮𝐨𝐫𝐢𝐬𝐨𝐬𝐭𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐭𝐭𝐚𝐚 𝐤𝐚𝐢𝐤𝐤𝐢 𝐫𝐚𝐡𝐚𝐧𝐬𝐚 𝐣𝐚 𝐯𝐚̈𝐡𝐚̈𝐧 𝐥𝐮𝐨𝐭𝐭𝐨𝐤𝐨𝐫𝐭𝐢𝐥𝐭𝐚, 𝐞𝐧𝐧𝐞𝐧 𝐤𝐮𝐢𝐧 𝐚𝐣𝐚𝐭𝐭𝐞𝐥𝐞𝐞.

        𝐄𝐢𝐩𝐚̈ 𝐢𝐡𝐦𝐞 𝐤𝐮𝐧 𝐬𝐢𝐭𝐭𝐞𝐧 𝐫𝐚𝐤𝐚𝐬𝐭𝐮𝐭𝐚𝐚𝐧 𝐣𝐚 𝐫𝐢𝐢𝐝𝐞𝐥𝐥𝐚̈𝐚̈𝐧 𝐡𝐞𝐭𝐢 𝐥𝐚𝐩𝐬𝐞𝐧 𝐬𝐲𝐧𝐭𝐲𝐦𝐚̈𝐬𝐭𝐚̈ 𝐚𝐥𝐤𝐚𝐞𝐧 𝐣𝐚 𝐚𝐢𝐡𝐞𝐞𝐧𝐚 𝐫𝐚𝐡𝐚.


    • Anonyymi

      Vai onko eläkeläine heittäny lusika nurkkaa

    • Anonyymi

      Kyllä vitsit on loppu, kun 3€/litra toteutuu, kun samaan aikaan kallistuu KAIKKI muukin ruuasta ja asumiskustannuksista alkaen.

    • Anonyymi

      Kyllä jotain pitäisi tehdä, en usko et meidän suomalaidten palkkataso on niin korkea et talous kestää tätä kallistumista.

      https://autotraveler.ru/en/spravka/fuel-price-in-europe.html

      Diesel käyttövoima vero pitäisi poistaa ainakin ja muuttaa kilometriperustaiseksi.
      Bensan verotus on moninkertainan eli autokohtaiset käyttömaksut pois.
      Kaikki polttoaineet on nykyään puhtaampia kuin 20-30v sitten.
      Sikäli ei syytä verottaa jostain muka saastuttamisesta.

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/115d4835-b2ad-40c9-81cb-82291f692e45

      • Anonyymi

        Nyyh nyyh. Polttoaine on vain pieni siivu autoilun kokonaiskustannuksista, mutta itkupilleillä ei ajatus näin kauas kanna. Autolaina on "rahaa, joka menisi muutenkin" ja hyvitys käytetystä on sitten puhdasta voittoa....

        Kun "raha vaan häviää jonnekin" niin sinne samaan kankkulan kaivoon myös kaikki veronalennukset sun muut livahtaisi. Ei jatkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyyh nyyh. Polttoaine on vain pieni siivu autoilun kokonaiskustannuksista, mutta itkupilleillä ei ajatus näin kauas kanna. Autolaina on "rahaa, joka menisi muutenkin" ja hyvitys käytetystä on sitten puhdasta voittoa....

        Kun "raha vaan häviää jonnekin" niin sinne samaan kankkulan kaivoon myös kaikki veronalennukset sun muut livahtaisi. Ei jatkoon.

        Ei taida sinullakaan kovinkaan paljon ajatus kulkea. Kaikillahan ei ole varaa ostaa kallista autoa, moni ajaa 500€ romulla jolla vain töihin pääsee ja näillä hinnoilla se tulee pikkuhiljaa viemään jo puolet palkasta kun ajaa töihin ja töistä kotiin. Ennenkuin edes aloitat niin kaikkiallahan ei bussi linjoja ole ja matkaa on sen verran töihin ettei kävellen tai pyörälläkään raaski mennä, ja näille bussi matkustajille joita ei bensan hinta kiinnosta haluan vain huomauttaa että polttoainetta ne bussitkin syövät joten ei aikaakaan kun bussi, ratikka sekä taksiliputkin alkavat maksaa maltaita. Noh, onneksi tämä hulluus ei enään kauan voi jatkua, viimeistään 3€ luulisi jo ihmisten pistävän takaisin.


    • Anonyymi

      Suomi ei nouse enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3919
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      79
      3343
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1134
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1110
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe