Kaikkien aikojen huonoin pääministeri

Viimeistään nyt tyhmemmätkin myöntävät Kataisen olevan kaikkein aikojen huonoimman pääministerin.

"Se on absoluuttinen totuus ... En tiennyt asiasta..." Ilmakos puoluekin on Sekoomus.
582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvänen aika, olen niin sekaisin, että valehtelen itselleni, kuten edellä huomaatte.

Äänestä

Keskusjärjestöt ovat valmiita etsimään uusia keinoja nuorten työelämään pääsyn helpottamiseksi. Tavoitteena on löytää nuorille työ- ja kouluttautumismahdollisuuksia yhdistämällä koulutusta ja työpaikalla tapahtuvaa oppimista.

Pääministeri Jyrki Kataisen hallituksen ohjelmassa sovittiin, että vuoden 2013 alusta lähtien jokaiselle alle 25-vuotiaalle sekä alle 30-vuotiaalle vastavalmistuneelle tarjotaan työ-, harjoittelu-, opiskelu-, työpaja- tai kuntoutuspaikka viimeistään kolmen kuukauden kuluessa työttömäksi joutumisesta. (eiks niitä työpaikkoja vois antaa heti, jos niitä sieltä pöytälaatikosta on vain otettavista)

Ja entäs ne kahden tutkinnon nuoret, joille työtä ei vaan ole löytynyt. Laitetaanko maisterit ja muut kouluttautuneet aktivointitoimenpiteenä nyt klemmareita pakkaamaan, jos alan töitä ei ole löytynyt.

Ja……
Julkisesta työvoimapalvelusta annettuun lakiin otetaan seuraavan sisältöinen säännös: 60 vuotta täyttäneellä tai sitä vanhemmalla työttömällä työnhakijalla on oikeus ennen ansiopäivärahan enimmäiskeston täyttymistä saada työvoimaviranomaisen järjestelmä tukityö tai muu aktiivitoimi niin pitkäksi ajaksi (että uudelleenkoulutusta tai kovalla työkokemuksella ja osaamisella sitten taas nappeja pussittamaan), että työssäoloehto uudelleen täyttyy. Päiväraha määräytyy näissä tapauksissa aiemman työsuhteen palkan perusteella.

Hei haloo, mistä ne työpaikat löytyy ja miten hallitus pakottaa niitä ottamaan ikäihmisiä töihin, ilmaiseksiko???kun niitä ei nytkään työttömille ole ja lisää irtisanottuja pukkaa kovasti koulutettua porukkaa…
Eihän tätä soopaa tarvitsisi syöttää, jos töitä olisi joka kolkassa ja jokaiselle halukkaalle

Äänestä

Katainen on raukkamainen pääministeri, jota ei näy missään, kun jotain ikävää tapahtuu. Piilottelee ikävyyksiä.

Äänestä
  • Ei oo selkärankaa pellellä.pääministeriksi ei varmaan enää koskaan.ehkä venäläiselle eläkkeelle.

    Äänestä

Ei oo taas viikkokausiin näkynyt oikein missään mediassa tämä "valtionjohtaja", ja voinee hyvällä syyllä kysyä mistä hänelle veroeuroistamme liikaliksaa maksetaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


152 cm kirjoitti:

Viimeistään nyt tyhmemmätkin myöntävät Kataisen olevan kaikkein aikojen huonoimman pääministerin.

"Se on absoluuttinen totuus ... En tiennyt asiasta..." Ilmakos puoluekin on Sekoomus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu