Miksi USA tukee Israelin valtiota niin

paljon? Miksi USA, joka aina on ollut lähinnä käytännöllistä politiikkaa harjoittava, on ottanut tämän juutalaiskansan hoteisiinsa?
Miksi euroopan maat ovat paljon kriittisempiä juutalaiskansaa kohtaan ?
7548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tämä viesti ei sitten ole minun kirjoittamani. Mutta hyvä kysymys silti.

Äänestä

Saattaisi johtua siitä, että Israel on keskellä lähi-itää joten jenkit haluavat pitää jonkin kaverimaan lähellä arabeja sekä arabien öljyjä. Tietty asiaan saattaa liittyä sekin, että jenkit ovat kristittyjä ja Raamatun mukaan juutalaiset ovat valittu kansa..

Äänestä

-USA:n pressan ja senaatin vaalit ovat kallista puuhaa ja rahoitus tulee osaltaan rahakkailta juutalaispiireiltä. Ja "lainat" on takaisin maksettava.

-USA on osaltaan jopa fundamentalisti kristitty maa, jonka elämää halittsee juutalaisten luoma kansallistaru nimeltään Raamattu.

-Astinlaudaksi öljykentille USA ei Israelia tarvitse. Ehkä joskus ennen Israelilla oli tässä jotain merkitystä, mutta ei enää.

Äänestä

1) USA:ssa on paljon merkittävässä asemissa olevia juutalaisia. On siis sisäpoliittisesti järkevää pitää USA:n vaikutusvaltainen juutalaisvähemmistö tyytyväisenä Israelia tukemalla. Natsien keskitysleireiltä selviytyneistä eurooppalaisista juutalaisista suuri osa muutti Israeliin, joten Euroopassa ei juutalaisia enää suuria määriä ole eikä myöskään tässä mielessä poliittista mielenkiintoa Israelia kohtaan.

2) USA:ssa uskonnolla ja erityisesti nk. Bible Beltin edustajilla on ollut merkittävämpi osa myös mm. valtionhallinnossa, joten Luvatun maan avustaminen on luonnollisesti tärkeä ulkopoliittisia tehtäviä. Jälleen sisäpoliittinen seikka.

3) Israel on alusta asti ollut USA:n sillanpääasema geopoliittisesti tärkeässä Lädi-Idässä. Jenkkien ei tarvitse sitoa niin paljoa omia miehiä ja resursseja alueelle.

Israelin avustaminen on siis mitä suuremmassa määrin käytännön poliittista toimintaa.

Äänestä

USA:n johto ymmärtää, että Herran valitun kansan tukeminen on paljon järkevämpää, kuin vihamielisten arabimuslimeitten tukeminen. Euroopan johtajat eivät ole tätä hoksanneet.

Äänestä
  • Busheillahan on yhteyksiä arabisheikkeihin mikä tekee viestistäsi hieman ristiriitaisen.

    Äänestä

  • Oli vielä 1900-luvun alkupuolella pikemminkin juutalaisvastaista. Bushin isoisäkin kävi kauppaa natsien kanssa ja sai tästä myöhemmin syytteen.

    Asiat muuttuivat kun USA:n pankkiirisukujen käskyttäjien, Rothschildien, piti saada oma valtio palestiinaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedustelija kirjoitti:

paljon? Miksi USA, joka aina on ollut lähinnä käytännöllistä politiikkaa harjoittava, on ottanut tämän juutalaiskansan hoteisiinsa?
Miksi euroopan maat ovat paljon kriittisempiä juutalaiskansaa kohtaan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu