Minulla on työnantajan ottama ns. ryhmäeläkevakuutus, jota maksetaan (hakemuksesta) kolmen vuoden ajan, kun täytän 60-vuotta. Tähän lisäeläkkeeseen liittyen kysyisin:
1) Kannattaako minun lainkaan hakea ryhmäeläkevakuutuksen perusteella kertynyttä eläkettä, jos jään työttömäksi ennen kuin täytän 60 vuotta? Jos olen oikein ymmärtänyt, tällainen lisäeläke vähennettäisiin euro eurolta työttömyyspäivärahasta ja tämä vastaavasti alentaisi työttömyyden ajalta kertyvän eläkkeen määrää.
2) Olen harkinnut vakavasti osa-aikaeläkkeelle jäämistä jossain vaiheessa (jos siis olen vielä töissä). Olisiko ryhmäeläkevakuutuksen lisäeläkkeellä vaikutusta osa-aikaeläkkeeseen ja jos olisi niin millainen?
3) Onko ym. lisäeläkkeellä vielä joitain sellaisia, oleellisia vaikutuksia muihin eläkkeisiin tms., joita en älynnyt edes kysyä.
Kiitokset vastauksistanne.
Kuulun myöskin erään työsuhteen kautta (jo lakkautetun) lisäeläketurvan piiriin.
Työnantajan ottaman ryhmäeläkevakuutuksen vaikutus
3
3032
Vastaukset
Työnantajat ovat voineet ottaa erilaisia ryhmäeläkevakuutuksia, jotka voivat olla rekisteröityjä tai vapaamuotoisia. Tästä sekä vakuutussopimuksen ehdoista riippuu, mikä vaikutus lisäeläkkeellä mahdollisesti olisi työeläkkeeseen ja myös, miten työeläke saattaisi vaikuttaa lisäeläkkeeseen.
Yksityiskohtaisempaa tietoa saat omalta työnantajaltasi tai siitä yhtiöstä, jossa ryhmäeläkevakuutus on järjestetty.
Yleiskatsaus työnantajien järjestämästä lisäeläketurvasta löytyy:
http://www.etk.fi/fi/service/työnantajien_järjestämä/266/työnantajien_järjestämä- Kankkulan kaivoonko?
Kiitokset vastauksesta. Linkin takaa löytyi kyllä ihan hyvää tietoa, mutta ei sellaista, joiden avulla olisin löytänyt vastauksen kysymyksiini.
Näin ollen otin yhteyttä ryhmäeläkettä hoitavaan vakuutusyhtiöön, mutta sieltä ei osattu vastata mitään. Esim. osa-aikaeläkkeeseen liittyvissä asioissa minua kehotettiin kääntymään "asianomaisen" tahon puoleen. Ilmariseltako minun pitäisi asiaa kysyä? Kankkulan kaivoonko? kirjoitti:
Kiitokset vastauksesta. Linkin takaa löytyi kyllä ihan hyvää tietoa, mutta ei sellaista, joiden avulla olisin löytänyt vastauksen kysymyksiini.
Näin ollen otin yhteyttä ryhmäeläkettä hoitavaan vakuutusyhtiöön, mutta sieltä ei osattu vastata mitään. Esim. osa-aikaeläkkeeseen liittyvissä asioissa minua kehotettiin kääntymään "asianomaisen" tahon puoleen. Ilmariseltako minun pitäisi asiaa kysyä?Ryhmäeläkevakuutuksen lisäeläkkeen vaikutuksesta osa-aikaeläkkeeseen voit tiedustella työnantajasi eläkevakuutusyhtiöstä, joka tulisi aikanaan käsittelemään osa-aikaeläkehakemuksesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po383289Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162595Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242564Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441816- 251536
- 1211301
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791258Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901229Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241146Arvasin että sen profiilin takana on sinä
Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉131110